Традиції Святого Вечора

 

/data/blog/96210/1dba069f9d5eccc95f2713930e4ce234.jpg

 

У Святвечір уся родина збирається за святковим столом, який господиня накривала чистою скатертиною. Головні страви столу - кутя та узвар. На Правобережній Україні кутю готували переважно з пшеничної крупи, на Лівобережній - з ячменю чи жита. Подібну ритуальну страву з зерна мали ще давні греки, які готували її на час зимового сонцестояння, зауважує етнограф Лідія Артюх.

«Багата кутя вона називається тому, що як почнеш цей рік так він і буде далі продовжуватися. Тому вважали за необхідне обов’язково якомога більше туди інгредієнтів покласти: і горіхи, і зерно, і мак – все це символи множинності, продовження роду. І, звичайно, мак – це оберіг від всяких негараздів. Мед - це символ доброго життя і солодкості. Взагалі кутя має бути такою щоб її було зручно їсти: щоб вона не текла з ложки, але й щоб не була сухою. Вона має бути як густий суп», – розповіла Лідія Артюх.



На Галичині чимало людей й досі дотримуються традицій Святвечора

Традиції святкування Різдва в Галичині українські родини берегли і шанували як до 1939 року, так і у радянський час, коли забороняли свято. Донині у багатьох у галицьких і гуцульських селах чимало людей дотримуються традиції Свят вечора, повідомляє місцева кореспондентка Радіо Свобода.

Зоря, ангельські хори на небесах, поклін пастушків, дари мудреців – це справжня різдвяна містерія, тайна народження Спасителя. Тому переддень Різдва 6 січня має проходити у тиші, в очікуванні, у постійній молитві і гарному настрої. У цей день не ходиться ні до кого у гості. А тільки на вечерю збирається уся родина.

Цілий день жінки пораються біля кухні і готують пісні страви. Їх має бути 12, що символізує число апостолів. Але обов’язково має бути кутя, пампушки, узвар, борщ, вушка з грибами, риба. Особливий смак усіх цих страв саме у Святвечір, особливо куті, яку готують з пшениці, родзинок, маку, горіхів і меду. Правозахисник, колишній дисидент Мирослав Маринович поділився своїми спогадами.

«Різдвяні речі розкішні саме у цей день. В мене в житті справді був такий момент, коли я наполіг, я виблагав у мами, щоб вона зробила кутю посеред літа. І я був приголомшеним - наскільки вона була чомусь несмачна», – розповів Мирослав Маринович.

Як тільки сходить перша зірка, господар заносить до хати дідух і ставить його у куток. Стіл, притрушений сіном, застеляється білою чистою скатертиною і запалюється різдвяна свічка. Господиня з дітьми заносить страви. Розпочинає родина Святвечір з молитви, батько цілує усіх в родині. У багатьох сім’ях після молитви, стоячи колядують «Бог предвічний народився».

Після вечері уже ходять колядники, але тільки діти. Дорослі уже колядують на саме Різдво.



На столі має бути 12 пісних страв

Свят-вечір – останній день Пилипівського посту, наступного дня – 7 січня – вірні розговляються, тобто їдять молочні та м’ясні страви. Піст – неодмінна складова багатьох релігій, але у християнстві він прив’язаний до певних сезонів і релігійних свят, зауважує релігієзнавець Людмила Филипович.

«Одними з найбільш поширених – це є передпасхальний піст і піст передріздвяний. Будь-які обмеження покликана налаштувати людину на думки про Бога, про Високе. Піст, якщо хочете, - це є своєрідна медитативна практика, коли людина обмежуючи себе в матеріальному сенсі, свої погляди звертає до духовних цінностей», – розповіла Людмила Филипович.

Голубці з пшоном та грибами, пісний борщ, вареники з картоплею і капустою, риба, і звичайно, кутя та узвар. Всього у Святвечірньому меню має бути 12 страв – за кількістю місяців у році, а також за кількістю апостолів, - зауважує етнограф Лідія Артюх. Перед тим, як поставити кутю у піч господиня тричі хрестила її, промовляючи молитви. В цей день всі мали розмовляти тихо, не можна було сваритися.

«Не замітали в цей день. А якщо замітали, то сміття не викидали, а викидали вже аж після Щедрого вечора. Кутя, якщо вона трішки підсихала в горщику, то зверху збирали цю кутю й виносили курям. Якщо кури добре збігалися, то значить кури будуть добре плодитися. До того ж, кутю несли не голими руками. Ставили на настільник, під настільник - сіно», – пояснила Лідія Артюх.



Першим за стіл сідає господар

Коли на небі з’являється перша зірка, вся родина сідає за святковий стіл. Першим місце займає господар, за ним сідають інші члени сім’ї. Голова сімейства читає молитву, потім пропонує пом’янути предків і закликає їх «приєднатися» до трапези, розповідає етнограф Олексій Доля.

«Має бути велика миска пирогів. Батько присідав за стіл і казав: діти ви мене бачите? Вони кажуть: не бачимо. Він тричі питав, а потім каже, щоб ви й наступний рік мене не бачили за пирогами, щоб рік був багатий. Куті перші три ложки кидали під стелю і якщо пристане кутя до стелі – значить буде рік урожайний: буде гарний на зернові й на все. Якщо не пристане, то значить не буде врожайний», – зазначив Олексій Доля.

Кутя, так само, як і узвар, вважаються поминальними стравами, кажуть народознавці. Після святкової вечері на столі прийнято залишати кутю і ложки з тим щоб душі тих, хто відійшов в інший світ, могли «прийти» і також відсвяткувати Різдво.

 

radiosvoboda.org


06.01.2016 3789 0
Коментарі (0)

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

774
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1744
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3322
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2251 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4449
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

6202

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

610

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

546

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

535

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

574
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10168
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1003
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

952
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

789
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2598
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1011
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1321
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34260 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

457
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

525
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

865 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1083