«Земля знань» чи поле для збагачення: як Войнилівський ліцей перетворив навчальні гектари на бізнес-проєкт

фото: ілюстративне


Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж.

Ще з радянських часів вишам та іншим профільним закладам, зокрема аграрного спрямування, надавали землю для навчальних цілей. Тут майбутні аграрії здобували практичні навички. Нині освітні установи розпоряджаються значними земельними площами, які приваблюють рейдерів і шахраїв.

Існують грубі схеми, коли ділянки повністю відчужують. До цього залучають чорних нотаріусів і корумпованих посадовців. Керівництво навчального закладу також можуть втягнути, пропонуючи хабарі за мовчання чи незаконні рішення.

Проте є м’який шлях — так звана прихована оренда. Фірма чи підприємець укладає угоду із закладом освіти про співпрацю на його ділянках — нібито для організації практики студентів. Насправді ж на цих землях вирощують врожай для продажу. Учнів нерідко залучають як безоплатну робочу силу, називаючи це навчанням. Прибуток отримує підприємець.

Такі схеми можуть безперешкодно тривати роками: землі закладів освіти використовують для комерційної, а не практичної діяльності, незаконно експлуатують студентів, а бюджет не отримує належних надходжень. Підприємці мають значні прибутки, а керівництво закладів, імовірно, може бути залученим до схеми за частку вигоди.

За такі порушення може наставати кримінальна відповідальність. Відомі випадки проваджень за ст. 191 (зловживання службовим становищем) та 197-1 КК (самовільне заняття земельної ділянки), наприклад, на Дніпропетровщині.

Тепер новий скандал із землею в суді: фігурує Войнилівський професійний ліцей. Тут є втручання прокуратури, а нещодавно суд прийняв рішення. Чи справді були порушення земельного законодавства?

Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ми ознайомимо читачів.


Прокуратура йде до суду через махінації із землею


Войнилівський професійний ліцей — державний заклад, який має землю для навчання учнів і проведення дослідів. У 2024 році ліцей підписав угоди з підприємцями: п’ять — з фермерським господарством «Фортуна» в січні, і одну — з Романом Павлишиним у квітні.

За цими угодами, які називали «спільною діяльністю», на землях ліцею мали вирощувати пшеницю та сою, а учні — вчитися працювати трактористами. Підприємці обіцяли дати техніку, насіння й добрива, а ліцей — приводити учнів на практичні заняття.

Але прокуратура запідозрила обман. Вона з’ясувала, що землю використовували не для навчання, а для комерційних цілей. У першому випадку «Фортуна» заплатила ліцею 287 тисяч гривень, а в другому — Павлишин дав 44 тисячі гривень, називаючи це «благодійністю».

Прокуратура вважає, що це була плата за приховану оренду землі. Але ліцей не мав права її віддавати, бо земля належить державі, і тільки Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області може вирішувати, хто нею користується.

У самому ж ліцеї це заперечують: усе законно, жодних махінацій із землею, йде навчання.

У 2025 році Господарський суд Івано-Франківської області за позовами Калуської прокуратури розглянув позицію всіх сторін спору.  


Під виглядом практики — комерційна діяльність


Прокурор у суді чітко аргументував свій позов: на його думку, порушення очевидні.

Перше, на що він звернув увагу: землю використовували не для навчання. Ці ділянки мали слугувати для практики учнів, але замість цього там вирощували пшеницю та сою для продажу.

У першому випадку фермерське господарство «Фортуна» обробляло 127,8 га, зокрема ділянку на 46,4 га, були залучені учні, проте навчанням це важко назвати. У другому випадку підприємець Роман Павлишин працював на 20 гектарах. Учнів реально не залучали — лише на папері. Це є ще одним доказом, що практикою лише прикривалися.

Також прокурор заявив, що договори про спільну діяльність є прикриттям. Насправді це була оренда землі. У справжній спільній діяльності прибуток ділять, а тут усе йшло підприємцям.

Навчальний заклад не мав жодної вигоди, цитуємо рішення Господарського суду в Івано-Франківській області від 10 березня 2025 року (справа 909/881/24):

«Відповідно до довідки, виданої ДНЗ «Войнилівський професійний ліцей» у 2024 році заклад продукції за договорами не отримував. Сільськогосподарська продукція залишається в суб’єктів господарювання».

Гроші, які ліцей отримував як «благодійність», не йшли в бюджет, а залишалися в закладі. Прокуратура перевіряє можливі корупційні дії, зокрема щодо керівництва ліцею.

Цікаво те, що Управління Держгеокадастру офіційно відмовилося реагувати на порушення. Прокуратура просила його перевірити договори, але отримала відмову, мовляв, немає коштів займатися проблемою — фінансування погане. Тож прокуратура вимушена була взяти справу на себе.

У суді Управління Держгеокадастру повністю підтримало позицію прокурора: маємо справу з порушеннями земельного законодавства.


Фермерське господарство «Фортуна» та Войнилівський професійний ліцей проти


Звісно, підприємці з позицією прокуратури не погодилися, як і керівництво навчального закладу.

Так, у «Фортуні» вважають: договір підписали чесно. Його завдання — навчати учнів на трактористів. У фермерському господарстві стверджують, що керівник ліцею діяв за статутом, а угода була про спільну роботу, а не оренду. Земля залишилася державною, і її ніхто не забирав.

«Фортуна» запевняє, що навчання відбувалося: учні працювали на землях ліцею, опановували технології, що зафіксовано у відповідних актах, а також у журналах і планах уроків.

На думку фермерського господарства, прокуратура помиляється, адже договори чітко описували, як і де учити учнів, яку техніку застосовувати та що вирощувати. Отже, це не оренда, бо землю не передавали й не змінювали її призначення.

Ліцей також заперечує позов. На думку його керівництва, договори з «Фортуною» не стосувалися оренди. У документах немає умов про передачу землі за гроші чи для користування. Ліцей наполягає, що «Фортуна» не отримувала прав на землю, а прокуратура не довела, що її офіційно віддали, наприклад, з актами чи межами. Вони переконані, що це була співпраця, а не оренда.

Справа з ФОП Павлишин має аналогічний характер.


Що вирішив суд?


Господарський суд Івано-Франківської області підтримав прокуратуру. Договори скасували: це була не співпраця, а оренда, що порушує закон.

Прокуратура також вимагала, щоб підприємці звільнили землі. Але суд зауважив, що це вже не потрібно. Річ у тім, що в першому випадку договори закінчилися 31 грудня 2024 року, і немає доказів, що «Фортуна» залишилася. У другому випадку не довели, що Павлишин досі там. Тому суд закрив цю частину справ.

Рішення суду ще можна оскаржити, але наразі договори скасовані. Підприємці не мають права працювати на землях ліцею.

Проте, змиритися з цим вони не хочуть, як і керівництво навчального закладу. 4 квітня 2025 року Войнилівський ліцей подав апеляційне провадження, що оскаржує рішення Господарського суду Івано-Франківської області та продовжує наполягати: порушення земельного законодавства не було, ділянки використовували виключно для навчальних цілей.

Час покаже, чим усе завершиться.

Фіртка продовжує слідкувати за перебігом справ, якщо будуть кардинальні зміни, повідомимо.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Промисловість чи багатоповерхівки: хто і за що насправді бореться на аукціоні щодо Івано-Франківського котельно-зварювального заводу


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

312
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13646 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1552
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

856
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6114
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1710

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

629

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1456

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1267

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1159
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

514
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

647
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1566
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

593
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

869
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5914
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13547
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

233
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

534
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

476
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

782 2