«Земля знань» чи поле для збагачення: як Войнилівський ліцей перетворив навчальні гектари на бізнес-проєкт

фото: ілюстративне


Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж.

Ще з радянських часів вишам та іншим профільним закладам, зокрема аграрного спрямування, надавали землю для навчальних цілей. Тут майбутні аграрії здобували практичні навички. Нині освітні установи розпоряджаються значними земельними площами, які приваблюють рейдерів і шахраїв.

Існують грубі схеми, коли ділянки повністю відчужують. До цього залучають чорних нотаріусів і корумпованих посадовців. Керівництво навчального закладу також можуть втягнути, пропонуючи хабарі за мовчання чи незаконні рішення.

Проте є м’який шлях — так звана прихована оренда. Фірма чи підприємець укладає угоду із закладом освіти про співпрацю на його ділянках — нібито для організації практики студентів. Насправді ж на цих землях вирощують врожай для продажу. Учнів нерідко залучають як безоплатну робочу силу, називаючи це навчанням. Прибуток отримує підприємець.

Такі схеми можуть безперешкодно тривати роками: землі закладів освіти використовують для комерційної, а не практичної діяльності, незаконно експлуатують студентів, а бюджет не отримує належних надходжень. Підприємці мають значні прибутки, а керівництво закладів, імовірно, може бути залученим до схеми за частку вигоди.

За такі порушення може наставати кримінальна відповідальність. Відомі випадки проваджень за ст. 191 (зловживання службовим становищем) та 197-1 КК (самовільне заняття земельної ділянки), наприклад, на Дніпропетровщині.

Тепер новий скандал із землею в суді: фігурує Войнилівський професійний ліцей. Тут є втручання прокуратури, а нещодавно суд прийняв рішення. Чи справді були порушення земельного законодавства?

Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ми ознайомимо читачів.


Прокуратура йде до суду через махінації із землею


Войнилівський професійний ліцей — державний заклад, який має землю для навчання учнів і проведення дослідів. У 2024 році ліцей підписав угоди з підприємцями: п’ять — з фермерським господарством «Фортуна» в січні, і одну — з Романом Павлишиним у квітні.

За цими угодами, які називали «спільною діяльністю», на землях ліцею мали вирощувати пшеницю та сою, а учні — вчитися працювати трактористами. Підприємці обіцяли дати техніку, насіння й добрива, а ліцей — приводити учнів на практичні заняття.

Але прокуратура запідозрила обман. Вона з’ясувала, що землю використовували не для навчання, а для комерційних цілей. У першому випадку «Фортуна» заплатила ліцею 287 тисяч гривень, а в другому — Павлишин дав 44 тисячі гривень, називаючи це «благодійністю».

Прокуратура вважає, що це була плата за приховану оренду землі. Але ліцей не мав права її віддавати, бо земля належить державі, і тільки Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області може вирішувати, хто нею користується.

У самому ж ліцеї це заперечують: усе законно, жодних махінацій із землею, йде навчання.

У 2025 році Господарський суд Івано-Франківської області за позовами Калуської прокуратури розглянув позицію всіх сторін спору.  


Під виглядом практики — комерційна діяльність


Прокурор у суді чітко аргументував свій позов: на його думку, порушення очевидні.

Перше, на що він звернув увагу: землю використовували не для навчання. Ці ділянки мали слугувати для практики учнів, але замість цього там вирощували пшеницю та сою для продажу.

У першому випадку фермерське господарство «Фортуна» обробляло 127,8 га, зокрема ділянку на 46,4 га, були залучені учні, проте навчанням це важко назвати. У другому випадку підприємець Роман Павлишин працював на 20 гектарах. Учнів реально не залучали — лише на папері. Це є ще одним доказом, що практикою лише прикривалися.

Також прокурор заявив, що договори про спільну діяльність є прикриттям. Насправді це була оренда землі. У справжній спільній діяльності прибуток ділять, а тут усе йшло підприємцям.

Навчальний заклад не мав жодної вигоди, цитуємо рішення Господарського суду в Івано-Франківській області від 10 березня 2025 року (справа 909/881/24):

«Відповідно до довідки, виданої ДНЗ «Войнилівський професійний ліцей» у 2024 році заклад продукції за договорами не отримував. Сільськогосподарська продукція залишається в суб’єктів господарювання».

Гроші, які ліцей отримував як «благодійність», не йшли в бюджет, а залишалися в закладі. Прокуратура перевіряє можливі корупційні дії, зокрема щодо керівництва ліцею.

Цікаво те, що Управління Держгеокадастру офіційно відмовилося реагувати на порушення. Прокуратура просила його перевірити договори, але отримала відмову, мовляв, немає коштів займатися проблемою — фінансування погане. Тож прокуратура вимушена була взяти справу на себе.

У суді Управління Держгеокадастру повністю підтримало позицію прокурора: маємо справу з порушеннями земельного законодавства.


Фермерське господарство «Фортуна» та Войнилівський професійний ліцей проти


Звісно, підприємці з позицією прокуратури не погодилися, як і керівництво навчального закладу.

Так, у «Фортуні» вважають: договір підписали чесно. Його завдання — навчати учнів на трактористів. У фермерському господарстві стверджують, що керівник ліцею діяв за статутом, а угода була про спільну роботу, а не оренду. Земля залишилася державною, і її ніхто не забирав.

«Фортуна» запевняє, що навчання відбувалося: учні працювали на землях ліцею, опановували технології, що зафіксовано у відповідних актах, а також у журналах і планах уроків.

На думку фермерського господарства, прокуратура помиляється, адже договори чітко описували, як і де учити учнів, яку техніку застосовувати та що вирощувати. Отже, це не оренда, бо землю не передавали й не змінювали її призначення.

Ліцей також заперечує позов. На думку його керівництва, договори з «Фортуною» не стосувалися оренди. У документах немає умов про передачу землі за гроші чи для користування. Ліцей наполягає, що «Фортуна» не отримувала прав на землю, а прокуратура не довела, що її офіційно віддали, наприклад, з актами чи межами. Вони переконані, що це була співпраця, а не оренда.

Справа з ФОП Павлишин має аналогічний характер.


Що вирішив суд?


Господарський суд Івано-Франківської області підтримав прокуратуру. Договори скасували: це була не співпраця, а оренда, що порушує закон.

Прокуратура також вимагала, щоб підприємці звільнили землі. Але суд зауважив, що це вже не потрібно. Річ у тім, що в першому випадку договори закінчилися 31 грудня 2024 року, і немає доказів, що «Фортуна» залишилася. У другому випадку не довели, що Павлишин досі там. Тому суд закрив цю частину справ.

Рішення суду ще можна оскаржити, але наразі договори скасовані. Підприємці не мають права працювати на землях ліцею.

Проте, змиритися з цим вони не хочуть, як і керівництво навчального закладу. 4 квітня 2025 року Войнилівський ліцей подав апеляційне провадження, що оскаржує рішення Господарського суду Івано-Франківської області та продовжує наполягати: порушення земельного законодавства не було, ділянки використовували виключно для навчальних цілей.

Час покаже, чим усе завершиться.

Фіртка продовжує слідкувати за перебігом справ, якщо будуть кардинальні зміни, повідомимо.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Промисловість чи багатоповерхівки: хто і за що насправді бореться на аукціоні щодо Івано-Франківського котельно-зварювального заводу


Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

278
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1158
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2840
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1765 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3932
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5719

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

272

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

345

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

340

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

493
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

652
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

636
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

913
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

286
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2181
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

678
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

998
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

33949 1
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

178
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

552 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

755
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

524