У франківських кінотеатрах ажіотаж за квитками на "Зоряні війни"

 

 

17 грудня в український прокат вийшов чи не найбільш очікуваний фантастичний фільм року, "Зоряні війни: Пробудження Сили" Джей Джей Абрамса.
 
 
 
Шанувальники космічної епопеї чекали продовження класичної трилогії 1977-1983 років з ще більшим нетерпінням і цікавістю, ніж фільмів, присвячених передісторії описаних у ній подій. Бо якщо сюжет пріквел-трилогії, яка вийшла у 1999-2005 роках, був у загальних рисах зумовлений (Анакіну Скайвокеру належало зазнати прикрої психологічної трансформації, а Імперії - запанувати на місці Республіки), то для творців нової трилогії відкривалося все різноманіття можливостей у розвитку лукасовського Всесвіту. Однак у першій її стрічці (в загальному заліку - епізоді сьомому) автори вважали за краще слідувати класичному зразку, настільки досягнувши в цьому успіху, що "Пробудження сили" здається не продовженням "серединної" трилогії, а її ремейком.
 
 

 
 

Справді, стан речей у далекій-далекій Галактиці, з яким знайомлять аудиторію у фільмі Абрамса, такий, що впору засумніватися, чи дійсно в попередній картині "Повернення джедая" Люк Скайвокер та його друзі здобули перемогу над могутньою Імперією. Світом править Верховний порядок, режим, що фактично не відрізняється від Імперії зі своєю мілітаристською структурою і Ситхами у якості духовно-політичних лідерів. Силам тиранії протистоїть рух Опору - по суті, ті ж повстанці, а Республіка (яка мала б утвердитися після перемоги над Імператором Палпатіном і Дартом Вейдером) існує лише в одній з планетних систем, і характер її взаємин з Опором залишається незрозумілим.

 

Функції персонажів класичної трилогії (включаючи тих, хто і сам з'являється на екрані, але виконує другорядну роль) розподіляються між новими героями, старі сюжетні схеми і образи відтворюються часом майже буквально. Так, замість повстанської принцеси Леї з "Нової надії", яка довірила таємне послання дроїду R2-D2, в "Пробудженні Сили" діє пілот Опору По Дамерон, який вводить відомості у пам'ять дроїду B-B-8, а потім, подібно принцесі, потрапляє в полон і зазнає тортур. Відповідно планету Джакку, по якій блукає B-B-8, пустельна домівка збирачів брухту, можна прийняти за перейменований Татуїн, куди колись прибув R2-D2, а новий господар дроїда, дівчина-сміттяр, яка всіма зневажена, але має неабиякі здібності і плекає честолюбні мрії, сприймається як жіночий варіант раба з Татуїна Люка Скайвокера.

 

null

 

Є тут і свій Дарт Вейдер, що перебуває у близьких родинних зв'язках з деким із ватажків повстанців, і свій Хан Соло, який намагається думати лише про власне благо, але неминуче сповнюється запалом самопожертви, і навіть свій Йода. Шанувальникам класичної серії нагадають і про Зірку смерті, і про засіб її знищення, і про звичаї членів сімейства Скайвокер вирішувати затяжні сімейні конфлікти.

 

При цьому деякі колишні теми отримали достатньо цікавий розвиток. Приміром, якщо в "Новій надії" відносини Дарта Вейдера і моффа Таркіна залишалися, незважаючи на нервову обстановку, цілком доброзичливими, то у фільмі Абрамса персонажі, чиїми прототипами вони стали, розділені суперництвом, покликаним відобразити боротьбу за владу між представниками силовиків і духовенства.

 

А внутрішні терзання Дарта Вейдера, цієї людини за маскою демона винищення, послугували прообразом центрального етичного конфлікту "Пробудження Сили" - відстоювання власної ідентичності, протистояння особистості і личини. Саме картина Абрамса з найбільшою виразністю показує, що справжнє призначення обладунків штурмовиків полягає не в захисті (будь-яке попадання, як і раніше, змушує імперських піхотинців падати замертво), а в уніфікації, розчиненні окремих характерів в загальній слухняній масі, так що вже одне рішення зняти шолом виявляється крамольним проявом свого "Я".

 

Знайомі перипетії та амплуа, перетасовані і доповнені, в потрібних пропорціях розбавлені масштабними битвами, чарівними жартами і незмінними лірико-філософськими відступами, які потрібно просто перетерпіти. В цілому це нарочите повторення старих ідей і прийомів можна вважати свідченням малодушності продюсерів, які не бажають в настільки дорогому і довгограючому проекті турбувати фанатів чимось скільки-небудь відмінним від того, що ті вже бачили і полюбили.

 

Втім, "інший, той же самий" сюжет нових "Зоряних воєн" можна сприймати і як підтвердження того, що створений Лукасом світ живе, нехай і в спрощених декораціях космічної опери, за законами нашої реальності. Цей екранний простір переживає той же одвічний колообіг демократії і диктатури, конфлікти батьків і дітей і тут вписуються в протистояння ідеологічних систем, а долі Всесвіту так само залежать від того, як її скромні мешканці скористаються своїм правом вільного вибору.

 

У франківських кінотеатрах спостерігається ажіотаж за квитками. На сьогоднішні сеанси більшіть квитків вже викуплено.

 

"Я чекав цього цілий рік і це - найкращий подарунок мені на Миколая", - розповів Фіртці кіноглядач і фанат "Зоряних Воєн" Олексій.

 

за матеріалами Еспресо


17.12.2015 883 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

135
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1349 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2006
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2062 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7434
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15173 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

217

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

966

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1034

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1824
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

223
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

601
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

835
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3082
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

841
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1902
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

935
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35084 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

427
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

571
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

898
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

801