Рогатин – старовинне місто Роксолани (фото)

 

/data/blog/87445/442ca8843ca7e32af857f1e2f26afd93.jpg

 

Проїжджаючи давнім Волинським шляхом у напрямку з Тернополя до Стрия можна побачити величезний пагорб, який ніби виник нізвідки посеред рівнинного плато. Його називають Чортовою Горою і кажуть, що під її найбільшим каменем знаходяться ворота до пекла… Цікаві історії Рогатина починаються вже з околиць цього міста.

 

  • Історики досі сперечаються про те, коли саме виник Рогатин: були це часи Київської Русі, чи Галицько-Волинського князівства, чи пізніші середньовічні? Та відомо, що вже у середині XIV століття він згадується як місто-фортеця. А ще те, що у ХІІ столітті на цих землях господарювали правнуки Ярослава Мудрого – Ростиславичі. Землях, здавна заселених слов’янськими племенами. Галичани кажуть, що місту вже, як мінімум, 800 років.
  • Символом Рогатина є благородний олень, який, за легендою, вивів з лісу дружину руського князя Ярослава Осьмомисла, що заблукала на полюванні. А на тому місці, звідки вона вийшла, і було засноване місто. Оленячий ріг є і на древньому гербі Рогатина.
  • На Ринковій площі, яка зберегла своє місце і назву ще з князівських часів, здавна проводились ярмарки, які не поступались львівським. У XVI столітті місто було важливим ремісничо-торгівельним осередком, та ще раніше отримало Магдебурзьке право. Через Рогатин протікає річка із цікавою назвою Гнила Липа.
  • Свого часу у Рогатині діяло одне із перших в Україні церковних братств. Саме на його кошти у 1650 році при Церкві Святого духа було створено унікальний іконостас, який досі вважається визначним надбанням не лише українського, а й світового мистецтва.
  • Рогатин цікавий старовинними сакральними спорудами. Миколаївський костел кінця XV – початку XVI століть, збудований у ренесансно-готичному стилі. Дерев‘яна церква св. Миколая із дерев‘яною дзвіницею зведена у 1729 року. Заслуговує особливої уваги й церква Різдва Пресвятої Богородиці, що розташувалась у центрі міста. Це храм часів Галицького князівства (ХІ століття). А ще на вулиці Грицая знаходиться садиба ХVIII століття.
  • Сьогодні Рогатин відомий найперше як місто, звідки походить Роксолана. Рогатинці вважають, що саме звідси була викрадена та продана у турецьку неволю юна красуня Настя Лісовська.

 

Тож пропонуємо детальніше познайомитись із цим цікавим галицьким містечком:

Найвизначніша пам`ятка – унікальна церква

У Рогатині знаходиться одна з найдавніших православних святинь України – Церква Святого Духа – абсолютно унікальна пам`ятка дерев’яної архітектури та живопису XVI-XVII століть. Вона заслуговує на окрему розповідь.

Рогатинський Храм Святого Духа відносять до десяти найцінніших дерев’яних сакральних споруд України. Ніхто точно не знає, коли було зведено святиню, та одна з її стін красномовно засвідчує дату 1598 року. Кажуть, колись цей храм був фортецею…

Зайшовши всередину, ви побачите дивовижний старовинний іконостас 1650 року, який має аж 5 ярусів. У своєму роді він вважається найстаршим зі всіх, що збереглися в Україні. Створювали його не італійські чи французькі художники, а талановиті місцеві малярі, заручившись допомогою майстрів львівської малярської школи. А працювали вони на замовлення одного із перших в Україні церковних братств. Шедевр, написаний олійними фарбами, поєднав у собі ренесансний та бароковий стилі.

Найстарішою іконою храму є створена у середині XVI століття “Іоанн Хреститель з житієм”, написана темперою. Цікава вона ще й тим, що зображує все життя святого в одній картині.

А ще на території храму збереглось старовинне кладовище – одного віку із церквою. Старі надгробки, порослі травою і мохом, подекуди перетворились вже на пагорби…

Сьогодні ми можемо бачити Храм Святого Духа у Рогатині (який вже став музеєм) точно таким, яким він був 400 років тому.

Художньо-краєзнавчий музей

Як насправді виглядала Роксолана та яким був султан Сулейман? Чим зовні відрізнявся середньовічний Рогатин від сучасного? Та у чому унікальність сакрального мистецтва Рогатинщини? На ці запитання дасть відповідь Художньо-краєзнавчий музей, який запрошує мандрівників на розповіді про минувшину.

Народне мистецтво, етнографія та побут мальовничого куточка України – Рогатинського Опілля показано у Художньо-краєзнавчому музеї. Макет середньовічного Рогатина разом із передмістям покаже, як виглядало древнє поселення кілька століть тому.

Тут ви побачите також цікаві прижиттєві портрети Роксолани та її чоловіка султана Сулеймана Пишного, документи та фотоматеріали з життя Насті Лісовської. А ще – стародавні ікони, фрагменти іконостасів, стародруки та документи…

Музей розгорнувся у садибі відомого українського діяча Миколи Угрина-Безгрішного. Відповідно багато експозицій розповідають про творчість видатного письменника, видавця, педагога, учасника національно-визвольних змагань.

Живопис і графіку у музеї представляють найбільші в Україні колекції робіт Володимира Баляса та Юліана Панькевича, життя яких було пов’язане із Рогатином.

Роксолана

Кажуть, у вищезгаданій церкві Святого Духа колись служив Гаврило Лісовський. Чоловік був батьком знаменитої на весь світ Роксолани. Точної дати народження Насті Лісовської ніхто не знає. Та приблизно історики називають 1506 рік, а 1520 – роком, коли під час одного з численних татарських набігів дівчина була взята в полон. Такою юною бранка потрапила просто у гарем чи не найвідомішого турецького султана Сулеймана І. Про подальшу долю Насті нам відомо із фільмів та книжок. Та от документальних підтверджень того, що дівчина походила саме із Рогатина, на жаль, немає…

Та все ж у 1999 році рогатинці звели Роксолані пам`ятник. Це робота скульптора Романа Романовича. А ще на її часть названа одна з площ міста. Цікаво, що постаІ загалом ті Роксолани-Хуррем було присвячено не одну наукову конференцію на Рогатинщині, та жодна з них не дала чітких відповідей на запитання про достовірність фактів походження улюбленої дружини Сулеймана. Досі точно не відомо, чи є ім`я Настя Лісовська письменницьким домислом, чи воно справжнє… Та науковці єдині в одному: українка, яка стала дружиною Сулеймана І Пишного, султана Османської імперії – це історична постать, не міф, не легенда. Звідки ж ім`я Роксолана? Відомо, що весь галицький край колись називали Роксолянією. Тому саме таким іменем нарекли відому українку.

Для тих, хто зібрався в дорогу:

Місце знаходження:
Івано-Франківська область, Рогатинський район

GPS:
N 49.40872 E 24.60726

Контакти:
Сайти: rogatyn.info
museum-rogatyn.at.ua

Поради бувалого мандрівника:
У Рогатині є досить готелів для мандрівників, які зможуть присвятити місту більше одного дня. Та і загалом район багатий на туристичні пам`ятки. Давні поселення, поховання і старі церкви.

автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua

фото: Мар'яна Яцків

фото: Мар’яна Яцків

фото: rogatyn.info

фото: rogatyn.info

фото: rogatyn.info

фото: rogatyn.info

Пам`ятник Роксолані фото: panoramakiev.narod.ru

Пам`ятник Роксолані фото: panoramakiev.narod.ru

DSC01962

Музей. Виставка "Роксолана в історії"  фото: museum-rogatyn

Музей. Виставка “Роксолана в історії”
фото: museum-rogatyn

Церква Святого Духа фото: Сергій Тис

Церква Святого Духа фото: Сергій Тис

фото: Сергій Тис

фото: Сергій Тис

фото: rtic.if.ua

фото: rtic.if.ua

фото: Катерина Круть

фото: Катерина Круть

фото: rtic.if.ua

фото: rtic.if.ua

фото: rtic.if.ua

фото: rtic.if.ua

Миколаївський костел

Миколаївський костел

Миколаївська церква фото: Віталій Іщук

Миколаївська церква фото: Віталій Іщук

Костел Св. Миколая  фото: Пархоменко Олександр

Костел Св. Миколая фото: Пархоменко Олександр

Дзвіниця церкви Св. Миколая  фото: Neovitaha777

Дзвіниця церкви Св. Миколая
фото: Neovitaha777

Церква Св. Миколая фото: Ірина Мельник

Церква Св. Миколая фото: Ірина Мельник

Герб Рогатина

Герб Рогатина

1.-Rohatyn_general-view-before-WWI

2.-Rohatyn_before-WWI

4.-Rohatyn_viewed-from-the-east-1906

ВСВІТІ


24.09.2015 5159 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2415
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1129
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1071
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2251
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3692
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2664 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

933

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

800

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

748

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

714
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10425
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1276
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5411
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1125
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2920
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1272
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

516
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

370 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

808
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

698
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

750