В Івано-Франківську лікарів навчали розпізнавати рак шкіри (фото)

 

 

3 вересня лікарів міської поліклініки №1 навчали діагностувати рак шкіри. Навчання у режимі відео-конференції проводила лікар-онколог Марина Яворська.

 

Про це інформує Департамент охорони здоров’я ОДА.


«Серед загального числа злоякісних пухлин рак шкіри становить близько 10%. В даний час медицина відзначає тенденцію до зростання захворюваності з середньорічним приростом 4,4%. Найчастіше рак шкіри розвивається у людей похилого віку, не залежачи від їх статі. Найбільш схильні до виникнення захворювання світлошкірі та блакитноокі люди, особи, що проживають в умовах підвищеної інсоляції (жаркі країни, високогірні місцевості) та довгостроково перебуваючі на відкритому повітрі», - зазначила Марина Яворська.


У загальній структурі раку шкіри 11-25% припадає на плоскоклітинний форму раку і близько 60-75% на базально-клітинний рак. Оскільки розвиток плоскоклітинного і базально-клітинного раку шкіри відбувається з клітин епідермісу, ці захворювання також відносять до злоякісних епітеліома.


Серед причин, що викликають злоякісне переродження клітин шкіри, на першому місці стоїть надлишкове ультрафіолетове опромінення. Це доводить той факт, що майже 90% випадків раку шкіри розвиваються на відкритих ділянках тіла (обличчя, шия), найбільш часто піддаються опроміненню. Причому для людей зі світлою шкірою вплив УФ-променів є найбільш небезпечним. Виникнення раку шкіри може бути спровоковано впливом на неї різних хімічних речовин, що володіють канцерогенною дією: дьоготь, мастильні матеріали, миш'як, частинки тютюнового диму.

 

Призвести до появи раку можуть радіоактивні і термічні фактори, що діють на шкіру. Так, рак шкіри може розвинутися на місці опіку або як ускладнення променевого дерматиту. Часта травматизація рубців або родимок може стати причиною їх злоякісної трансформації з виникненням раку шкіри. Сприяючими до появи раку шкіри можуть бути спадкові особливості організму, що обумовлює сімейні випадки захворювання. Крім того, деякі шкірні хвороби мають здатність з часом піддаватися злоякісного переродження в рак шкіри. Такі захворювання відносяться до передракових станів. Їх перелік включає ерітроплазія Кейра, хвороба Боуена, пігментну ксеродерму, лейкоплакію, старечу кератому, шкірний ріг, меланоз Дюбрейля, меланомоопасние пігментні невуси (складний пігментний невус, блакитний невус, гігантський невус, невус Ота) і хронічні запальні ураження шкіри (трофічні виразки, туберкульоз , сифіліс, ВКВ та ін.)


Виділяють наступні форми раку шкіри:


Плоскоклітинний рак шкіри (Сквамозні-клітинна карцинома) – розвивається з плоских клітин поверхневого шару епідермісу.
Базально-клітинний рак шкіри (Базаліома) – виникає при атипових переродженні базальних клітин епідермісу, що мають округлу форму і розташованих під шаром плоских клітин.


Аденокарцинома шкіри – Рідкісна злоякісна пухлина, що розвивається з сальних або потових залоз.


Меланома – Рак шкіри, що виникає з її пігментних клітин – меланоцитів. Враховуючи Цілий ряд особливостей меланоми, багато сучасні автори ототожнюють поняття «рак шкіри» тільки з немеланомним раком.


Для того, щоб люди, далекі від медицини, легше запам’ятали ознаки меланоми, було створено абревіатуру АКОРД. Це початкові літери назв основних симптомів цього загрозливого захворювання.


А — асиметрія. Нормальна родимка має бути симетричною. Якщо ж умовно проведена через родимку вісь ділить її на дві нерівні частини, це є першою ознакою можливого переродження.
К — край. Він має бути рівним, плавним. Коли ж край «розпливається», стає зазубреним і наче рваним, це може сигналізувати про розвиток меланоми.
О — окрас. Загалом родимки можуть бути якого завгодно кольору — від світло–пісочного до темно–коричневого, майже чорного. Навіть в однієї людини на шкірі бувають родимки різного кольору. І це абсолютно нормально. Єдина вимога — забарвлення родимки має бути рівномірним. Якщо ж у ній з’явилися вкраплення іншого кольору (наприклад, темно–коричневі крапочки, білі смужки, сірі прожилки, чорні «гранули»), це має насторожити.
Р — розмір. Лікарі помітили: чим більша площа родимки, тим вища ймовірність її переродження в пухлину. Під особливий нагляд потрапляють пігментні плями діаметром понад шість міліметрів. А люди, які мають чотири і більше таких великих родимок, потрапляють у групу ризику. Водночас треба пам’ятати, що великі утворення можуть упродовж десятиріч не турбувати своїх «господарів», а з міліметрової родимки може вирости меланома.
Д — динаміка. Найкращий варіант — це коли родимка впродовж багатьох років залишається сталою, тобто звична для вас картина не змінюється. Будь–яка трансформація може свідчити про переродження тканини в меланому. Поява різноманітних кірочок, тріщинок, зміна кольору, обрисів, товщини родимки, збільшення її розмірів, кровоточивість тощо — будь–який із цих симптомів може свідчити про початок патологічного процесу.


Людині, яка помітила в себе один чи кілька симптомів АКОРДу, життєво необхідно звернутися до онколога чи онкодерматолога. Фахівець проведе обстеження, щоб підтвердити або спростувати діагноз «меланома». Головне — не зволікати з візитом до спеціаліста і не марнувати час на «лікування» саморобними мазями, настоянками, «чарівними» амулетами та іншими способами, які шокують медиків. Адже у випадку з меланомою цінний кожен день. Ця форма пухлини відзначається особливою агресивністю, вона може стрімко, буквально за кілька місяців, подолати шлях від першої ракової клітини до страшних метастазів по всьому тілу. Спочатку метастази проникають у найближчі лімфатичні вузли, а згодом, якщо хворобу не лікувати, розростаються в легенях, печінці, головному мозку тощо.


Крім того, як наголошує лікар–онколог Марина Яворська, у жодному разі не можна перев’язувати підозрілу родимку ниткою, самостійно відрізати її, припалювати соком чистотілу, «травити» кислотою тощо. Родимку не можна травмувати, особливо якщо це і справді меланома. Такі необачні дії можуть призвести до того, що частинки пухлини потраплять у кровотік, і це спричинить бурхливий розвиток захворювання.


Профілактичні заходи, спрямовані на попередження раку шкіри, полягають у захисті шкіри від впливу несприятливих хімічних, радіаційних, ультрафіолетових, травматичного, термічними та ін впливів. Слід уникати відкритих сонячних променів, особливо в період найбільшої сонячної активності, використовувати різні сонцезахисні засоби. Працівникам хімічної промисловості та особам, пов'язаними з радіоактивним випромінюванням, необхідно дотримуватися правил безпеки і використовувати захисні засоби.


Важливе значення має спостереження пацієнтів, що мають передракові захворювання шкіри. Регулярні огляди дерматолога або дерматоонколога в таких випадках направлений на своєчасне виявлення ознак переродження захворювання на рак шкіри. Попередження трансформації меланомоопасних невусів в рак шкіри полягає в правильний вибір лікувальної тактики та способу їх видалення.

 

 


07.09.2015 2603 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18283
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1606
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1149
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2189
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3747
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1430

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1865

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

616

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1237

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1390
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

782
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24331
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

590
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

558
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

695
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1590
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

754
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7852
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

718
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1937 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

687
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

593