Як на Прикарпатті дорогий Леонід Ілліч Брежнєв побував (фото)

 

Півстоліття тому в Радянському Союзі прийшов до влади Леонід Брежнєв, який правив величезною країною 18 років. З його перебуванням на найвищій в СРСР посаді першого (а потім – Генерального) секретаря КПРС пов’язують «політику розрядки» й Олімпіаду-80, вторгнення до Чехословаччини та війну в Афганістані, ув’язнення академіка Сахарова та вигнання дисидента Солженіцина, а ще – «пепсі-колу» у неформатно видовжених пляшечках, пише Збруч.

 

 

Дотепер частина українського суспільства тепло згадує Брежнєва, переповідаючи  незлостиві анекдоти про нього і ностальгуючи за «старими добрими» часами застою. «Ніколи так добре не було, як за Брежнюньця», – любила говорити одна  івано-франківська пані, майже ровесниця Генсека…

 

 

 

 

 

 

 

Коли він помер, за ним дехто плакав щиро (часом навіть у порядних галицьких родинах). Зрештою, деякі старші пані в Снятині, Коломиї та Болехові мали цілком резонні підстави так інтимно оплакувати смерть «дорогого Леоніда Ілліча» – у 1944-му в цих прикарпатських містах зупинявся штаб 18-ї армії, начальником політвідділу якої був молодий полковник і ловелас Леонід Брежнєв. Особливих успіхів у військовій кар’єрі у той час він не мав, але на любовному фронті, кажуть, здобув не одну перемогу.

 

 

"Начальник політвідділу 18-ї армії Л.І.Брежнєв на спостережному пункті в Карпатах" (світлина з видання "В боях за Карпаты". Составитель Б.С.Венков. – Ужгород: Карпати, 1975)

 

"Л.І.Брежнєв з групою політпрацівників 18-ї армії" (світлина з книги "Год 1944-й. Зарницы победного салюта". – Львов: Каменяр, 1979)

 

 

Легенди про нащадків, яких залишив на Галичині 38-річний полковник, існують дотепер. Скажімо, в Болехові розповідають, що молодий офіцер Льоня Брежнєв мав у місті коханку Параску Парахоняк, син якої Ілько (названий буцімто на честь діда) зробив блискучу кар’єру військового десь у Підмосков’ї. Подейкують, не обійшлося без найвищого заступництва.

 

Болехів колись

 

 

 

Невідомо, чи ця байка має під собою якесь реальне підґрунтя. Але достовірно відомо, що «начпоарм» Леонід Брежнєв дійсно впродовж двох тижнів мешкав у Болехові.  Ще не так давно під числом 29 на вулиці Шевченка висіла меморіальна таблиця, яка красномовно свідчила: ”У цьому будинку в серпні 1944 року знаходився начальник політвідділу 18-ї армії товариш Леонід Ілліч Брежнєв”.

 

 

Експозиція місцевого краєзнавчого музею у Болехові до 1992 року також зберігала сліди перебування в місті «дорогого Леоніда Ілліча». 4 з 9 виставкових залів розповідали про бойовий шлях 18-ї армії та особисто начальника її політвідділу Леоніда Брежнєва. Був у музеї й відтворений інтер’єр кімнати, в якій жив майбутній Генсек. Ліжко, столик, два крісла, телефон, карта, чоботи. Абсолютно спартанський стиль. Але у польових умовах навіть вузьке металеве ліжко було розкішним сексодромом.

 

Краєзнавчий музей у Болехові. Сучасний вигляд

 

Сучасна експозиція Болехівського краєзнавчого музею

 

 

 

Кажуть, що пристрасть до любовних утіх у Леоніда Ілліча згодом трансформувалася у непомірну жадобу поцілунків, яка стала підставою для сотень анекдотів про Брежнєва – так само, як його нестримний потяг до нагород і відзнак.

 

Знаючи про специфічні вподобання Генсека, під час його поїздок країною місцева влада спеціально підбирала дівчат, які вручали Леоніду Іллічу хліб-сіль. Від претенденток, окрім бездоганних зовнішніх даних, вимагали ще й уміння солодко цілуватися.

 

Брежнєву часом дуже несподівано нагадували про його колишні успіхи на любовному фронті. Якось під час традиційної поїздки на так звану «Малу Землю», оборону якої було героїзовано радянськими істориками на підставі, зокрема, опублікованих однойменних мемуарів Генсека, його привезли в будиночок під Новоросійськом, де начальник політвідділу 18-ї армії полковник Брежнєв мешкав під час війни. Господині від імені високого гостя вручили подарунок – кольоровий телевізор. А вона візьми й спитай: «Льоню, а пам'ятаєш, ти ж у мене з медсестрою однією жив. Така любов була! Куди вона після війни пропала?”. Брежнєв не міг пригадати ні медсестру, ні її подальшу долю, лише невдоволено пробуркотів, що такого добра на війні було досхочу.

 

Тим, хто пам’ятає Генсека лише на екрані телевізора, коли він ледь стояв на трибуні і, важко вимовляючи складні слова, довго й монотонно оповідав про чергові рішення партії та боротьбу за мир, важко уявити, що цей неповороткий і немічний чоловік міг бути душею компанії, веселуном, життєлюбом і звабником. Але сучасники Брежнєва свідчили, що він був дуже прихильним до земних радощів. Скажімо, Генсек зібрав чималу колекцію „Мерседесів” і любив погасати, сидячи за кермом. Часто вибирався на забави у вузькому колі в мисливських угіддях. Полювати найчастіше їздив у околицях Москви, але часом влаштовував собі і дальші мандрівки по Союзу. Бував, кажуть, і в Карпатах в компанії Підгорного та Шелеста – в Осмолоді стріляли ведмедя.

 

Колишній канцлер ФРН Віллі Брандт, з яким Брежнєв не раз зустрічався, писав у своїх спогадах: "Його фігура не відповідала тим уявленням, які могли виникнути, судячи з його офіційних фотографій. Попри огрядність свого тіла, він справляв враження витонченої, живої, енергійної в рухах, життєрадісної людини. Його міміка і жести видавали південця, особливо якщо він почувався розкуто під час бесіди. Він походив з української індустріальної області, де перемішувалися різні національні впливи”. 

 

 

Державний секретар США Генрі Кіссинджер, який приїздив 1973 року до Москви, майже всі дні переговорів із Брежнєвим провів у мисливському резерваті «Завидово» біля Москви. На цій зустрічі Брежнєв продемонстрував гостеві своє мистецтво водія. Кіссинджер про це пише в своїх мемуарах: "Одного разу він підвів мене до чорного "кадилака", який Ніксон подарував йому торік. Брежнєв сів за кермо, і ми помчали з великою швидкістю вузькими звивистими сільськими дорогами. Хотілося молитися, щоби на найближчому перехресті з'явився який-небудь поліцейський і поклав край цій ризикованій грі. Але хоч би й був тут, за містом, якийсь дорожній поліцейський, він навряд чи наважився би зупинити машину Генерального секретаря партії”.

 

Перші серйозні проблеми зі здоров'ям у Брежнєва почалися десь на початку 1970-х. Кажуть, тоді він пристрастився до снодійних таблеток і фактично став наркоманом. Біля нього постійно чергували лікарі, поруч із помешканням обладнали медичний кабінет. На початку 1976 року з Брежнєвим трапилося те, що прийнято називати клінічною смертю. Його вдалося повернути до життя, хоча упродовж двох місяців він не міг працювати через порушення функцій мови та мислення. Відтоді його постійно супроводжувала група лікарів-реаніматорів.

 

 

Стан здоров'я лідера СРСР належав до ретельно стережених державних таємниць, але прогресуюча неміч Генсека була очевидною для всіх, хто бачив його хоч би й на екрані телевізора. Він буквально вмирав на очах усього світу. В останні шість років мав кілька інфарктів й інсультів.

 

 

Через хворобливий стан Брежнєв вимушений був скоротити свій робочий день лише до кількох годин. Йому ставало все важче виконувати навіть прості протокольні обов'язки. «Вождя» дослівно водили попід руки. Неміч і хвороби радянського лідера стали не так предметом співчуття й жалю, як джерелом насмішок, що їх висловлювали щораз відкритіше. Згодом вони ввійшли до «золотого фонду» радянських анекдотів...

 

 

...7 листопада 1982 року під час військового параду та «демонстрації трудящих» на Красній площі Брежнєв попри погану погоду декілька годин поспіль стояв на трибуні Мавзолею. Іноземні газети писали, що він виглядав навіть краще, ніж звичайно. Та вже за три дні настав кінець. Під час сніданку Брежнєв вийшов за чимось до свого кабінету і довго не повертався. Стурбована дружина пішла з їдальні за ним і побачила, що Леонід Ілліч лежить на килимі біля письмового столу. Наступного дня ЦК КПРС і радянський уряд офіційно сповістили світ про смерть Л.І.Брежнева.

 

 


15.10.2014 Богдан Скаврон 4224 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1602
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3049
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1070
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1111
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1140 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3381 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

155

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1044

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

864

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

250
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2435
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1200
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1241
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

507
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15132
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7440
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

269
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

331
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

339
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

431
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

719