Секрети здорового сну

 

Секрети здорового сну, сон, відпочинок, глибокий сон, зняти напругу, безсоння, біологічний режимЗагальновідомий факт, що людина близько третини свого життя проводить уві сні. З давніх часів люди намагаються розгадати таємницю сну. Проте до цих пір значення цього явища для організму до кінця не вивчено.

 

Що таке сон?

У літературі є безліч визначень сну. У загальному випадку всі вони зводяться до одного і характеризують сон як якийсь фізіологічний стан відпочинку і спокою, що настає через певні відрізки часу, при цьому робота свідомості припиняється практично повністю, значно знижується активність головного мозку, а реакції організму на зовнішні подразники зведені до мінімуму. Проте цілий ряд проведених досліджень в області сну свідчать про те, що таке визначення не зовсім вірно. Так, зокрема, за допомогою електроенцефалограми головного мозку в стані сну, вдалося з‘ясувати, що активність мозку в цей період зберігається, при цьому відбувається лише періодична зміна цієї самої активності. Простіше кажучи, були виділені певні фази сну.

 

Фази сну

Перша фаза — неглибокий сон, який наступає безпосередньо після того, як чоловік ліг спати (дрімота). Тривалість такої фази становить близько 5 хвилин.


Друга фаза — логічне продовження першої, настає при переході дрімоти в сон. Для цієї фази сну характерні деякі імпульсні сплески мозкової активності. Ця фаза довше першої, проте, не перевищує 20 хвилин.
Третя фаза — так званий глибокий сон. У період цієї фази на електроенцефалограмі фіксуються високоамплітудні дельта-хвилі, які відсутні навіть у період неспання.
Четверта фаза — більш глибокий сон. У цій фазі сповільнюється пульс і дихання, крім того трохи знижується температура головного мозку і всього тіла в цілому. Під час фази глибокого сну очі, прикриті повіками, починають робити повільні рухи з однієї сторони в іншу.


П’ята фаза — настає після півгодини глибокого сну. Приблизно через такий проміжок часу мозок повертається до другої фази сну, як ніби намагаючись прокинутися, але замість прокидання відбувається перехід до п‘ятої фази, яку ще називають швидкий сон або «РЕМ-сон» (від англ. «rapid eye movement» — швидкий рух очей). Саме в цій фазі очі під зімкнутими повіками починають здійснювати швидкі повторювані рухи. Крім того, показники електроенцефалограми мозку у фазі швидкого сну ідентичні показниками людини в період неспання. Відбувається почастішання пульсу і дихання, спостерігається деяке збільшення тиску і температури тіла. А ось м’язи навпаки перестають діяти: спостерігається практично повна відсутність м‘язового тонусу (за винятком діафрагми і м’язів ока). Тривалість швидкого сну складає всього близько 10 хвилин, але саме протягом цього часу і сняться найбільш яскраві та видовищні сновидіння.

По закінченні швидкого сну, всі фази, починаючи з другої, протягом ночі циклічно повторюються.

 

Правила здорового сну

Говорити про здоровий сон можна тоді, коли засипання відбувається непомітно для людини, фази сну послідовно змінюються, а його тривалість відповідає фізіологічним віком. Так, в нормі сон дітей в залежності від віку становить 8-16 годин на добу, дорослої людини близько 6-8 годин, а потреба уві сні літньої людини знижується до 4-6 годин. Звичайно, сучасний ритм життя вносить істотні корективи в біологічний ритм людини, і сон тривалістю 8 годин найчастіше стає розкішшю. Однак є деякі правила, які здатні зробити сон більш міцним, що дозволить після пробудження відчувати себе повністю відпочив, повним сил і енергії.

 

Правильне спальне місце

Перше правило, без якого неможливо уявити здоровий сон — правильна організація спального місця. Ідеальним варіантом, безперечно, є просторе ліжко з ортопедичним матрацом. Однак не у всіх є окрема спальня кімната, а функцію спального місця часто виконує диван. У цьому випадку варто вибирати моделі, які мають ортопедичну основу.

 

Постільні приналежності

Постільна білизна обов‘язково повинно «дихати», а значить, воно повинно бути зроблено тільки з натуральних тканин. Краще всього підійде 100% бавовна або льон. А ось атласні простирадла можуть бути естетично досить привабливі, проте вони дуже погано пропускають повітря, і вашому тілу під такою білизною буде просто нічим дихати. Цього ж правила варто дотримуватися і при виборі одягу для сну. Подушки краще всього використовувати з натуральним пуховим або пір’яним наповнювачем. Важливо пам‘ятати, що вона не повинна бути занадто великою і туго набитою, в іншому випадку ваш хребет буде перебувати в неправильному, неприродному положенні, що може негативно позначитися не тільки на якості сну, але й на здоров’ї в цілому.

 

Свіже повітря

Всім відомо, що свіже повітря позитивно впливає на організм людини. Перед тим, як лягати спати, кімнату необхідно добре провітрити. Вважається, що оптимальна температура повітря для сну знаходиться в межах 19-20°С. Позбутися від стресу і підготувати себе до сну відмінно допоможе і вечірня прогулянка по свіжому повітрі.

 

Чистота і розслаблення

Відмінно розслабить, допоможе зняти напругу, що накопичилася за день, і підготує ваше тіло до сну тепла ванна (температура води повинна бути не більше 40 °С). Щоб досягти максимального ефекту у воду слід додати кілька крапель заспокійливого ефірного масла лаванди, іланг-ілангу, ромашки, пачулі, апельсина або мандарина. Якщо у вас немає можливості або бажання приймати ванну, можна просто прийняти теплий душ. Він не тільки освіжить ваше тіло, але також допоможе розслабитися.

 

Режим дня

Для того, щоб добре засипати і попередити виникнення безсоння по можливості треба дотримуватися певного біологічного режиму організму: лягати спати і вставати приблизно в один і той же час.

 

Перед сном не слід:

  • щільно їсти — перерва між останнім прийомом їжі і сном повинна становити не менше 2-4 годин;
  • пити каву, чай, будь-які напої, що містять кофеїн — вони володіють значним тонізуючим ефектом і заважають заснути, краще випити склянку молока або трав‘яний чай;
  • вживати алкоголь у великій кількості і курити — нікотин і алкоголь є потужними стимуляторами центральної нервової системи і нерідко стають причиною порушень сну;
  • дивитися телевізор, значний час проводить за комп’ютером, грати у відеоігри — всі ці новинки техніки дуже сильно збуджує нервову систему, що в результаті може призвести до порушення сну і безсоння.

 

Народні засоби, що поліпшують сон

Буває так, що людина довго не може заснути, часто прокидається серед ночі, значно знижується тривалість сну. Такий стан називають безсонням. Її причиною можуть бути різні захворювання, однак дуже часто вона виникає у здорових людей внаслідок психічного порушення або перевтоми. У цьому випадку необхідно дотримуватися певних правил, описаних вище, а також скористатися заспокійливими засобами на основі цілющих трав.


05.02.2012 5729 1
Коментарі (1)

Соломія Чир 2016.09.10, 20:06
Детальніше про психологічний аспект здорового сну - у №9 журналу ЕКСПЕРИМЕНТ
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18273
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1606
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1149
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2189
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3746
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1430

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1865

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

616

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1237

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1389
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

782
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24330
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

590
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

558
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

695
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1590
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

754
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7849
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

718
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1933 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

687
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

593