Гіпертензія при вагітності

 

/data/blog/120325/e8dd2abe37ca8ff43ca04f722d1b37d8.jpg

 

Підвищений артеріальний тиск (АТ) або артеріальна гіпертензія у майбутньої мами – це серйозна небезпека для її життя, а також великий ризик для малюка. Тому на кожному прийомі медичні працівники вимірюють вагітній тиск для своєчасного виявлення будь-яких відхилень та проведення необхідного дообстеження чи лікування.

 

Нормальним тиском при вагітності вважається такий, який забезпечує оптимальне кровопостачання плаценти, а значить і малюка. Його величина коливається в межах 110-120/70-80 мм рт ст. Цифри 100/60 і 130/80 мм рт ст вважаються межуючи ми з патологією. Також слід враховувати і те, що величина тиску змінюється протягом вагітності. Якщо показники при цьому не переходять за допустимі значення, то все цілком нормально, оскільки в організмі майбутньої мами відбуваються фізіологічні процеси, які суттєво впливають і на серце, і на судини. Діагноз артеріальна гіпертензія ставиться жінці при показниках тиску, що перевищують величину 140/90 мм рт ст, виявлених кількома вимірюваннями. Крім того, в обов’язковому порядку порівнюється значення АТ до вагітності або в самому її початку, оскільки жінки можуть бути схильні до гіпотонії. У таких випадках гіпертензія діагностується, якщо систолічне (верхнє) значення більше на 25 мм рт ст від того, що було до вагітності, а діастолічний (нижній) – на 15 мм рт ст.

 

Артеріальний тиск може підвищитися вперше саме під час вагітності, але частіше жінки стикаються з цією проблемою ще до зачаття дитини.

Причини

До основних факторів, що сприяють підвищенню артеріального тиску у майбутніх мам, можна віднести: вади серця; захворювання судин; гіпертонічну хворобу; ендокринні розлади – тиреотоксикоз, гіпотиреоз, цукровий діабет та інші; патологію нирок –пієлонефрит, гломерулонефрит, полікистоз; деякі види пухлин; психічні порушення; захворювання нервової системи; гестоз…

Є випадки, коли визначити причину підвищеного тиску не вдається.

 

Особливості

В першому триместрі вагітності в жіночому організмі відбуваються різні зміни, які призводять до зниження артеріального тиску, тому у майбутніх мам з артеріальною гіпертензією, що з’явилася ще до вагітності, стан і показники тиску можуть покращитися на деякий час. Але з наближенням терміну 38-40 тижнів, в процесі пологів і після них симптоматика, як правило, посилюється.

У жінок з так званою гестаційною артеріальною гіпертензією, що розвивається після настання вагітності (переважно в другій її половині), стан поліпшується через деякий час після пологів.

Відчуття в жіночому організмі при підвищеному тиску: головні болі, сильна стомлюваність, серцебиття, задишка, біль у серці, шум у вухах, сильна спрага, порушеннязору, оніміння і похолодання кінцівок, періодичні носовікровотечі.

 

Перебіг

Основні ускладнення вагітності при артеріальній гіпертензії: загроза викидня, плацентарна недостатність, гестоз, передчасне відшарування плаценти. У пологах підвищується ризик розвитку еклампсії, інсульту, а після пологів – кровотечі.

 

Вплив на плід

Зміни в судинах і плаценті, які відбуваються при артеріальній гіпертензії, призводять до того, що малюк не набирає нормально масу, страждає від гіпоксії. Це небезпечно внутрішньоутробною загибеллю плоду.

 

Лікування

Як правило, вагітних з гіпертензією госпіталізують в стаціонар, щоб провести дообстеження, ефективно знизити тиск і попередити розвиток ускладнень. Для лікування використовують різні схеми гіпотензивної терапії, а також немедикаментозні методи: усунення стресів, денний відпочинок, рекомендовану фізичну активність, дієту (з переважанням недосоленої і нежирної їжі).

Для зниження тиску вагітним призначають найменш шкідливі для малюка ліки, наприклад, Допегіт, Верапаміл, Лабеталол. Якщо ж матуся страждає від гіпотонії, її стан покращують препаратами кофеїну та іншими дозволеними в її положенні засобами.

Питання про пологи вирішується комплексно, при цьому лікарі оцінюють стан жінки, плода і термін вагітності. При стабілізації тиску, відсутності ускладнень і готовності мами і малюка до народження можливі пологи природним шляхом в умовах спеціалізованих перинатальних центрів.

Коли ж не вдається знизити артеріальний тиск, та ознаки гестозу загрозливо наростають, постає питання про родорозрішення шляхом кесаревого розтину, а в критичних ситуаціях про припинення вагітності.

 

Прохання

Отож, шановні майбутні матусі, чи вже вагітні , контролюйте свій рівень артеріального тиску.

 

Інформація консолідована з інтернет ресурсу

автор Королюк Володимир, лікар-кардіолог клініки "Медекс-плюс", вулиця Військових Ветеранів, 10

тел. 0342-71-15-60

(097) 660-71-17

(066) 237-55-22


19.11.2016 31586 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18275
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1606
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1149
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2189
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3746
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1430

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1865

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

616

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1237

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1390
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

782
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24330
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

590
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

558
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

695
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1590
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

754
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7849
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

718
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1933 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

687
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

593