«Знання про життя» або Нотатки з подорожі до аюрведичної Індії

Останніми роками в Україні серед широкого загалу шириться й мода на Аюрведу (в перекладі зі санскриту – «знання про життя») – давньоіндійську медичну систему, в якій важливе місце посідає профілактика хвороб, у тому числі й популяризація здорового способу життя та наближення людини до природи.

Аюрведична система зцілення розуму і духу розвивалася паралельно з розвитком традиційної йоги. І нині вона охоплює широкий спектр оздоровчих методик і практик, зокрема програми очищення, лікування травами, харчування, фізичні вправи, режим і спосіб життя, допомагає і природі, закликаючи людей жити в рівновазі з її законами і так сприяти гармонії між природою і людиною… Тобто недарма в українських ЗМІ періодично з’являються повідомлення про те, як топ-політики, відомі бізнесмени чи артисти відвідують аюрведичні курорти Індії.

Втім, про Аюрведу як «дорожню карту» до кращого здоров’я чули фактично всі. Проте більшість людей не заглиблюється в розуміння того, що ж то таке, тому що це нібито складно, далеко, дорого і недосяжно. Та насправді все простіше і доступніше, ніж ми уявляємо. Цього літа нам, групі журналістів з України, вдалося переконатися в цьому. Завдяки «Українському журналістському фонду» ми відвідали аюрведичний курорт The Lake Village Ayurvedic Resort готельного комплексу The Windsor Castle, розташованого в центральній частині південноіндійського штату Керала в місті Коттаям…

Загалом в Аюрведі є десятки різних профілактичних та лікувальних процедур. Але якщо виникає питання, де і як краще пройти ці процедури, то відповідь однозначна: на її батьківщині – в Індії. Здавалося б, ця країна для нас далека та екзотична. Насправді ж усе дуже легко. Зручні перельоти з Києва до Індії знімають проблему відстані. А що стосується екзотичності чи незнання мови, то тут узагалі немає проблем. Фактично найзручніший та найоптимальніший для нас аюрведичний центр, про який мова і який, повторюю, розташований на самому півдні Індії. Саме з півдня країни європейці відкривали Індію, тому й не дивно, що тут багато європейських традицій і дуже поширене християнство.

Власне, я б навіть сказав, що аюрведичний центр Lake Village Windsor Castle є ідеальним. Це величезна природна територія на чудових озерах. Парк навколо озер створювали протягом 20 років і дерева висаджували енергетично близькі до постулатів Аюрведи. Наразі тут казкові умови для аюрведичного оздоровлення. Сама природа цьому сприяє. Тут усе потопає в зелені. А тутешні озера й річки мовби сплелись у безкрає блакитне мереживо. Можна сісти на пліт або катамаран і милуватися довколишньою красою. А можна цілими днями лежати в гамаку, купатися та засмагати, або рибалити.

Та все ж якщо ви хочете оздоровитися, то загалом на аюрведичному курорті ваш розпорядок дня буде насиченим – щоденні медитації, заняття йогою і кілька годин «трітментів» – масажі в чотири руки, олійні ванни, сауни, парові бані, чищення очей-вух-носа-шлунка…

Зрештою, ваша програма оздоровлення залежатиме від того, хто ви за особистою тілесно-душевною конституцією, або ж за життєвою енергією – Вата, Пітта чи Капха. Згідно з Аюрведою, всесвіт формує п’ять елементів – це ефір, повітря, вогонь, вода і земля. Ці елементи виявляються у вигляді трьох життєвих енергій (їх називають дошами): Вати, Пітти і Капхи. Ці енергії природи утворюють усе живе на землі, в тому числі визначають своїми поєднаннями конституцію кожної людини, яка спочатку формується при народженні (пракріті) і змінюється з часом під впливом навколишнього середовища і способу життя. Аюрведична терапія якраз спрямована на врівноваження і гармонізацію цих трьох енергій в людині: Вати, Пітти, Капхи.

Вата доша – це енергія повітря, рушійна енергетична сила, що спонукає до руху дві інші доші – Пітту і Капху. Вона керує рухами почуттів і розуму, забезпечує рухливість, мінливість і адаптацію. Вияв Вати в організмі відбувається через нервову систему. Подібно до електричному струму, вона створює реакції та нервові імпульси. Властивості Вати – це рухливість, сухість і холодність.

Пітта доша – енергія вогню. Вона в організмі відповідає за травлення, обмін речовин, керує силою сприйняття, відповідає за утворення тепла в тілі. Пітта діє через травну і кровоносну системи, забезпечує організм силою та енергією. Основними характеристиками Пітта доші є тепло, сила і вологість.

Капха доша – стихія води та землі. Капа – це основний елемент у тілі людини, яка на 70 відсотків складається з води. Ця доша забезпечує стабільність, постійність, відповідальна за формування тканин, міцність суглобів, надає стійкості емоційній сфері. Капа діє через системи, що забезпечують живлення тканин, – лімфу і плазму крові. Основними характеристиками Капхи є важкість, маслянистість, стійкість, холодність.

Отже, Вата – це рушійна сила, що відповідає за мінливість, адаптивність, рух. Пітта – трансформуюча сила, яка дає енергію і можливість переходити з одного стану в інший, а Капха – це стабільність, вона зміцнює, зберігає і забезпечує стійкість.

Перевага однієї (чи двох) із дош в організмі веде до порушення рівноваги і може викликати специфічні розлади і захворювання. Скажімо, надлишок Вати веде до нестабільності, підвищеної нервозності, виснаження, слабкості, крихкості суглобів, сухості і депресії, надмір Пітти призводить до виникнення внутрішнього жару, лихоманки, запалень, гніву і дратівливості, а надлишок Капхи – до збільшення маси тіла, тяжкості в тілі, важкого дихання, малорухливості і сонливості.

Отож перебування на аюрведичному курорті починається зі спілкування з лікарем. Цікаво, що лікарі тут не граються в екстрасенсів, а просто з вами спілкуються. Скільки потрібно (в Індії до часу інше ставлення – як правило, ніхто нікуди не поспішає). Спілкуються про все: про харчування, стосунки в сім’ї, самооцінку, роботу, вподобання, фізичні і моральні навантаження, віру, цінності, залежності, здоров’я, перенесені операції, хвороби та інш. І після визначення «хто ви є» – Вата, Капха чи Пітта, ваш лікар і призначить вам програму ваших щоденних «трітментів» (процедур), харчування (а в Аюрведі воно суто вегетаріанське), графік і групи відвідин занять з йоги і медитацій.

Словом, «робочий день» тут у вас буде напружений: після вранішньої медитації й аюрведичного сніданку – година йоги до сьомого поту, година перерва, обід, після якого через годину – дві-три години аюрведичного «трітментів»: масляні масажі в чотири руки, обливання голови олією, масляні компреси, молочно-трав’яні парові бані, сауни в якихось коробках, масляні і трав’яні ванни, краплі в ніс, чищення вух воронками, прийом 150 грамів якоїсь зеленої олії (це для внутрішнього чищення), маски на тіло і обличчя, і ще багато чого, всього й не запам’ятаєш...

До речі, в Аюрведі масаж є способом відновлення природної рівноваги людини. Згідно зі східними постулатами, дисбаланс різних енергій в тілі є головною причиною хвороб, а тим часом гармонізація тонких тіл здатна вилікувати будь-які захворювання. Словом, аюрведичний масаж – це глибоке розслаблення, виведення токсинів, знеболення, приведення до норми тиску і обміну речовин, поліпшення току крові і лімфи, підвищення тонусу шкіри.

Видів аюрведичного масажу існує досить багато. Вони відрізняються за ділянками впливу, техніками виконання, показаннями. Крім того, в різних видах процедур застосовуються різні олії і фітосклади, оскільки мистецтво індійського лікування вчить, що існує співзалежність між типом статури (доши) і речовинами, які мають на нею певний вплив.

А на коротких перервах – прогулянки, басейн... А ще перебування в Індії без «культурної програми» неможливе. В її рамках – відвідини храмів, монастирів, міст і рибацьких сіл, подорожі на будиках-кораблях багатьма річками-озерами-каналами, Індійський океан…

Окрім того, тут працює чудовий колектив фахівців Аюрведи на чолі з одним із найкращих аюрведичних лікарів Індії – доктором Сіїною Раджендран. Як каже про неї сам власник закладу Еліас ТОТТАТІЛ, це людина із золотими руками та серцем. Вона уважно вислухає кожного пацієнта, визначить оптимальні профілактичні процедури та за потреби призначить додаткові лікування й дієту.

Чим ще приваблює саме аюрведичний центр Lake Village Windsor Castle? Це не лише комфорт, ефективні лікування та харчування, а й доступні ціни. Подеколи тут вони вдвоє менші за ціни в інших схожих аюрведичних центрах. І це завдяки філософії власника закладу Еліаса Тоттатіла. Володіючи багатьма бізнес-компаніями із солідним капіталом, він є християнином, і щонеділі не просто відвідує церкву, а й проповідує та влаштовує благодійні акції. Він навіть часто особисто запрошує малозабезпечених або бездомних людей з вулиці на благодійні обіди. Тому й не дивно, що для нього аюрведичний центр не так бізнес-проект, як більше справа для душі.

«Це місце має особливу енергетику, і я намагаюся зберегти його автентику і не маю наміру тут проводити якісь розбудови. Я навіть викупив території поруч, щоб ніхто і нічого не заважало пацієнтам насолоджуватися перебуванням у нашому центрі», – розповідає сам Еліас Тоттатіл.

Звичайно ж, до пацієнтів тут особлива увага, тому в їхньому розпорядженні, крім профілактичних процедур, і комфортабельні номери в готелі чи будиночках біля озер, смачна і корисна кухня, прогулянки на човнах, екскурсії в міста та до океану. Вас зустрінуть в аеропорту й привезуть у центр, де ви відчуватимете щиру увагу персоналу.

До речі, один досвідчений «аюрведист» розповів таку свою історію. Він мав цілий букет хронічних хвороб. І вперше приїхав в Індію «на аюрведу» понад десять років тому. Захопило! Відтоді він щороку відбуває тут повну 28-денну аюрведичну програму. Дійшов до рівня просунутих у вправах йоги... Здоров’я – ідеальне. Про все хронічне забув фактично після других відвідин аюрведичної програми в Індії…


18.10.2019 3546
Коментарі ()

28.09.2020
Марія Лутчин

Наша історія про подружжя лікарів Уляни та Віталія, яке 12 років чекало на свою Даринку.

12742 2
25.09.2020

Максим Корнієнко очолив Івано-Франківський молодіжний осередок політичної партії «Голос».

1521
24.09.2020
Олена Британська

Однією з найуспішніших територіальних громад на Прикарпатті є Брошнів-Осадська. Розповідаємо про її перші кроки та отримані здобутки за три роки. 

3230
17.09.2020

В Україні 5 вересня офіційно стартував виборчий процес з проведення місцевих виборів, що заплановані на 25 жовтня. Сьогодні політичні сили проводять конференції, на яких відкривають імена людей, які представлятимуть їх на місцях. Фіртка дізналася ім'я людини, яка в Івано-Франківську буде номером один у списку політичної сили "Голос".

3257 1
02.09.2020
Люся Грибик

Високо у горах, на полонинах Карпат, впродовж століть народжується легендарна гуцульська коров’яча бриндза.

3420
01.09.2020
Люся Грибик

Своїми спогадами про свято Першого дзвоника та смішними шкільними історіями з Фірткою поділилися відомі прикарпатці.

2736

Кілька слів про сьогоднішню соціологію від "Рейтингу". Іноді достатньо співставити два-три факти, щоб картковий будинок розвалився.

3551

Через масштаби стихії на Західній Україні парламентський екологічний комітет за моєї ініціативи створив робочу групу, яка напрацює стратегію протипаводкових заходів.

2549 1

Під час волонтерства, медики міста неодноразово скаржились мені, зосібна, на несправедливість розподілу надбавок міської влади для медиків лікувальних установ, які знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом. Щоб хоч якось підстрахувати медиків ви

6856

Нещодавно на Фіртці започаткував свій блог Олег Саїк, де описав, що місцеві сайти державних установ, які потенційно мали б приваблювати інвесторів, у ганебному стані.

6253
23.09.2020

Якщо ви захочете приготувати на десерт щось швидке і смачне, то цей сливовий пиріг саме те, що ви шукали. А бонусом - ще й історія про нього. Кажуть, що газета The New York Times декілька років поспіль на численні прохання американських домогоспода

780
02.09.2020

На Івано-Франківщині створять громадську спілку «Дорога смаку Прикарпаття». Вона об’єднає виробників традиційних локальних продуктів, заклади харчування, розміщення та інших операторів туристичного ринку області у мережу гастрономічних

1900
26.08.2020

Що відчуває людина, коли востаннє замовляє їжу перед стратою за злочин, який вона скоїла, а, можливо, й ні?

3292 1
08.09.2020

Статую Матері Божої з Меджугор’я освятили в першу неділю вересня у с. Вільхівка Перегінського деканату.

1235
18.08.2020

Студія "Арт Відео" продовжує створювати серію мультфільмів, що допомагають в цікавій і доступній формі розповісти дітям про головні свята в церковному календарі.

2080
12.08.2020

Учасники зустрічі ділилися думками, як Церква має жити й діяти в сучасних умовах посткоронавірусного світу.

2172
05.08.2020

Вперше, починаючи з 1897 року, Свідки Єгови відмовилися від проведення своїх масових богослужінь на стадіонах та в  орендованих приміщеннях.

2712 1
25.09.2020

Незабаром у кінопрокат вийде документальний фільм "Весільний спадок". Він озвучений українською — переклад накладений поверх оригінальної мови акторів, пише Фіртка з посиланням на Планета Кіно. Весільний спадок - це повнометражний документальний ф

442
03.09.2020

3 вересня, біля Івано-Франківської ОДА відбулась пресконференція, ініційована представниками індустрії надання послуг закладів громадського харчування.

3064
02.09.2020

Як повідомляла Фіртка 1 вересня правоохоронці затримали 34-річного мешканця Тисмениці, який займався систематичним збутом вогнепальної зброї.  

3586
01.09.2020

За наступні півтора року дорожники планують  відремонтувати та впорядкувати всі дороги державного значення в області.

2083
31.08.2020

Під час пленарного засідання депутати планують розглянути ряд питань.

1468