«Знання про життя» або Нотатки з подорожі до аюрведичної Індії

Останніми роками в Україні серед широкого загалу шириться й мода на Аюрведу (в перекладі зі санскриту – «знання про життя») – давньоіндійську медичну систему, в якій важливе місце посідає профілактика хвороб, у тому числі й популяризація здорового способу життя та наближення людини до природи.

Аюрведична система зцілення розуму і духу розвивалася паралельно з розвитком традиційної йоги. І нині вона охоплює широкий спектр оздоровчих методик і практик, зокрема програми очищення, лікування травами, харчування, фізичні вправи, режим і спосіб життя, допомагає і природі, закликаючи людей жити в рівновазі з її законами і так сприяти гармонії між природою і людиною… Тобто недарма в українських ЗМІ періодично з’являються повідомлення про те, як топ-політики, відомі бізнесмени чи артисти відвідують аюрведичні курорти Індії.

Втім, про Аюрведу як «дорожню карту» до кращого здоров’я чули фактично всі. Проте більшість людей не заглиблюється в розуміння того, що ж то таке, тому що це нібито складно, далеко, дорого і недосяжно. Та насправді все простіше і доступніше, ніж ми уявляємо. Цього літа нам, групі журналістів з України, вдалося переконатися в цьому. Завдяки «Українському журналістському фонду» ми відвідали аюрведичний курорт The Lake Village Ayurvedic Resort готельного комплексу The Windsor Castle, розташованого в центральній частині південноіндійського штату Керала в місті Коттаям…

Загалом в Аюрведі є десятки різних профілактичних та лікувальних процедур. Але якщо виникає питання, де і як краще пройти ці процедури, то відповідь однозначна: на її батьківщині – в Індії. Здавалося б, ця країна для нас далека та екзотична. Насправді ж усе дуже легко. Зручні перельоти з Києва до Індії знімають проблему відстані. А що стосується екзотичності чи незнання мови, то тут узагалі немає проблем. Фактично найзручніший та найоптимальніший для нас аюрведичний центр, про який мова і який, повторюю, розташований на самому півдні Індії. Саме з півдня країни європейці відкривали Індію, тому й не дивно, що тут багато європейських традицій і дуже поширене християнство.

Власне, я б навіть сказав, що аюрведичний центр Lake Village Windsor Castle є ідеальним. Це величезна природна територія на чудових озерах. Парк навколо озер створювали протягом 20 років і дерева висаджували енергетично близькі до постулатів Аюрведи. Наразі тут казкові умови для аюрведичного оздоровлення. Сама природа цьому сприяє. Тут усе потопає в зелені. А тутешні озера й річки мовби сплелись у безкрає блакитне мереживо. Можна сісти на пліт або катамаран і милуватися довколишньою красою. А можна цілими днями лежати в гамаку, купатися та засмагати, або рибалити.

Та все ж якщо ви хочете оздоровитися, то загалом на аюрведичному курорті ваш розпорядок дня буде насиченим – щоденні медитації, заняття йогою і кілька годин «трітментів» – масажі в чотири руки, олійні ванни, сауни, парові бані, чищення очей-вух-носа-шлунка…

Зрештою, ваша програма оздоровлення залежатиме від того, хто ви за особистою тілесно-душевною конституцією, або ж за життєвою енергією – Вата, Пітта чи Капха. Згідно з Аюрведою, всесвіт формує п’ять елементів – це ефір, повітря, вогонь, вода і земля. Ці елементи виявляються у вигляді трьох життєвих енергій (їх називають дошами): Вати, Пітти і Капхи. Ці енергії природи утворюють усе живе на землі, в тому числі визначають своїми поєднаннями конституцію кожної людини, яка спочатку формується при народженні (пракріті) і змінюється з часом під впливом навколишнього середовища і способу життя. Аюрведична терапія якраз спрямована на врівноваження і гармонізацію цих трьох енергій в людині: Вати, Пітти, Капхи.

Вата доша – це енергія повітря, рушійна енергетична сила, що спонукає до руху дві інші доші – Пітту і Капху. Вона керує рухами почуттів і розуму, забезпечує рухливість, мінливість і адаптацію. Вияв Вати в організмі відбувається через нервову систему. Подібно до електричному струму, вона створює реакції та нервові імпульси. Властивості Вати – це рухливість, сухість і холодність.

Пітта доша – енергія вогню. Вона в організмі відповідає за травлення, обмін речовин, керує силою сприйняття, відповідає за утворення тепла в тілі. Пітта діє через травну і кровоносну системи, забезпечує організм силою та енергією. Основними характеристиками Пітта доші є тепло, сила і вологість.

Капха доша – стихія води та землі. Капа – це основний елемент у тілі людини, яка на 70 відсотків складається з води. Ця доша забезпечує стабільність, постійність, відповідальна за формування тканин, міцність суглобів, надає стійкості емоційній сфері. Капа діє через системи, що забезпечують живлення тканин, – лімфу і плазму крові. Основними характеристиками Капхи є важкість, маслянистість, стійкість, холодність.

Отже, Вата – це рушійна сила, що відповідає за мінливість, адаптивність, рух. Пітта – трансформуюча сила, яка дає енергію і можливість переходити з одного стану в інший, а Капха – це стабільність, вона зміцнює, зберігає і забезпечує стійкість.

Перевага однієї (чи двох) із дош в організмі веде до порушення рівноваги і може викликати специфічні розлади і захворювання. Скажімо, надлишок Вати веде до нестабільності, підвищеної нервозності, виснаження, слабкості, крихкості суглобів, сухості і депресії, надмір Пітти призводить до виникнення внутрішнього жару, лихоманки, запалень, гніву і дратівливості, а надлишок Капхи – до збільшення маси тіла, тяжкості в тілі, важкого дихання, малорухливості і сонливості.

Отож перебування на аюрведичному курорті починається зі спілкування з лікарем. Цікаво, що лікарі тут не граються в екстрасенсів, а просто з вами спілкуються. Скільки потрібно (в Індії до часу інше ставлення – як правило, ніхто нікуди не поспішає). Спілкуються про все: про харчування, стосунки в сім’ї, самооцінку, роботу, вподобання, фізичні і моральні навантаження, віру, цінності, залежності, здоров’я, перенесені операції, хвороби та інш. І після визначення «хто ви є» – Вата, Капха чи Пітта, ваш лікар і призначить вам програму ваших щоденних «трітментів» (процедур), харчування (а в Аюрведі воно суто вегетаріанське), графік і групи відвідин занять з йоги і медитацій.

Словом, «робочий день» тут у вас буде напружений: після вранішньої медитації й аюрведичного сніданку – година йоги до сьомого поту, година перерва, обід, після якого через годину – дві-три години аюрведичного «трітментів»: масляні масажі в чотири руки, обливання голови олією, масляні компреси, молочно-трав’яні парові бані, сауни в якихось коробках, масляні і трав’яні ванни, краплі в ніс, чищення вух воронками, прийом 150 грамів якоїсь зеленої олії (це для внутрішнього чищення), маски на тіло і обличчя, і ще багато чого, всього й не запам’ятаєш...

До речі, в Аюрведі масаж є способом відновлення природної рівноваги людини. Згідно зі східними постулатами, дисбаланс різних енергій в тілі є головною причиною хвороб, а тим часом гармонізація тонких тіл здатна вилікувати будь-які захворювання. Словом, аюрведичний масаж – це глибоке розслаблення, виведення токсинів, знеболення, приведення до норми тиску і обміну речовин, поліпшення току крові і лімфи, підвищення тонусу шкіри.

Видів аюрведичного масажу існує досить багато. Вони відрізняються за ділянками впливу, техніками виконання, показаннями. Крім того, в різних видах процедур застосовуються різні олії і фітосклади, оскільки мистецтво індійського лікування вчить, що існує співзалежність між типом статури (доши) і речовинами, які мають на нею певний вплив.

А на коротких перервах – прогулянки, басейн... А ще перебування в Індії без «культурної програми» неможливе. В її рамках – відвідини храмів, монастирів, міст і рибацьких сіл, подорожі на будиках-кораблях багатьма річками-озерами-каналами, Індійський океан…

Окрім того, тут працює чудовий колектив фахівців Аюрведи на чолі з одним із найкращих аюрведичних лікарів Індії – доктором Сіїною Раджендран. Як каже про неї сам власник закладу Еліас ТОТТАТІЛ, це людина із золотими руками та серцем. Вона уважно вислухає кожного пацієнта, визначить оптимальні профілактичні процедури та за потреби призначить додаткові лікування й дієту.

Чим ще приваблює саме аюрведичний центр Lake Village Windsor Castle? Це не лише комфорт, ефективні лікування та харчування, а й доступні ціни. Подеколи тут вони вдвоє менші за ціни в інших схожих аюрведичних центрах. І це завдяки філософії власника закладу Еліаса Тоттатіла. Володіючи багатьма бізнес-компаніями із солідним капіталом, він є християнином, і щонеділі не просто відвідує церкву, а й проповідує та влаштовує благодійні акції. Він навіть часто особисто запрошує малозабезпечених або бездомних людей з вулиці на благодійні обіди. Тому й не дивно, що для нього аюрведичний центр не так бізнес-проект, як більше справа для душі.

«Це місце має особливу енергетику, і я намагаюся зберегти його автентику і не маю наміру тут проводити якісь розбудови. Я навіть викупив території поруч, щоб ніхто і нічого не заважало пацієнтам насолоджуватися перебуванням у нашому центрі», – розповідає сам Еліас Тоттатіл.

Звичайно ж, до пацієнтів тут особлива увага, тому в їхньому розпорядженні, крім профілактичних процедур, і комфортабельні номери в готелі чи будиночках біля озер, смачна і корисна кухня, прогулянки на човнах, екскурсії в міста та до океану. Вас зустрінуть в аеропорту й привезуть у центр, де ви відчуватимете щиру увагу персоналу.

До речі, один досвідчений «аюрведист» розповів таку свою історію. Він мав цілий букет хронічних хвороб. І вперше приїхав в Індію «на аюрведу» понад десять років тому. Захопило! Відтоді він щороку відбуває тут повну 28-денну аюрведичну програму. Дійшов до рівня просунутих у вправах йоги... Здоров’я – ідеальне. Про все хронічне забув фактично після других відвідин аюрведичної програми в Індії…


18.10.2019 4830
Коментарі ()

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

807
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1981
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3223 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4016
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3467
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2398

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

281

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

856

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

696

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1827
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

496
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

696
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

1027
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

75
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1066 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5262
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

564
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

567
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

266
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

487
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

487 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

568