«Знання про життя» або Нотатки з подорожі до аюрведичної Індії

Останніми роками в Україні серед широкого загалу шириться й мода на Аюрведу (в перекладі зі санскриту – «знання про життя») – давньоіндійську медичну систему, в якій важливе місце посідає профілактика хвороб, у тому числі й популяризація здорового способу життя та наближення людини до природи.

Аюрведична система зцілення розуму і духу розвивалася паралельно з розвитком традиційної йоги. І нині вона охоплює широкий спектр оздоровчих методик і практик, зокрема програми очищення, лікування травами, харчування, фізичні вправи, режим і спосіб життя, допомагає і природі, закликаючи людей жити в рівновазі з її законами і так сприяти гармонії між природою і людиною… Тобто недарма в українських ЗМІ періодично з’являються повідомлення про те, як топ-політики, відомі бізнесмени чи артисти відвідують аюрведичні курорти Індії.

Втім, про Аюрведу як «дорожню карту» до кращого здоров’я чули фактично всі. Проте більшість людей не заглиблюється в розуміння того, що ж то таке, тому що це нібито складно, далеко, дорого і недосяжно. Та насправді все простіше і доступніше, ніж ми уявляємо. Цього літа нам, групі журналістів з України, вдалося переконатися в цьому. Завдяки «Українському журналістському фонду» ми відвідали аюрведичний курорт The Lake Village Ayurvedic Resort готельного комплексу The Windsor Castle, розташованого в центральній частині південноіндійського штату Керала в місті Коттаям…

Загалом в Аюрведі є десятки різних профілактичних та лікувальних процедур. Але якщо виникає питання, де і як краще пройти ці процедури, то відповідь однозначна: на її батьківщині – в Індії. Здавалося б, ця країна для нас далека та екзотична. Насправді ж усе дуже легко. Зручні перельоти з Києва до Індії знімають проблему відстані. А що стосується екзотичності чи незнання мови, то тут узагалі немає проблем. Фактично найзручніший та найоптимальніший для нас аюрведичний центр, про який мова і який, повторюю, розташований на самому півдні Індії. Саме з півдня країни європейці відкривали Індію, тому й не дивно, що тут багато європейських традицій і дуже поширене християнство.

Власне, я б навіть сказав, що аюрведичний центр Lake Village Windsor Castle є ідеальним. Це величезна природна територія на чудових озерах. Парк навколо озер створювали протягом 20 років і дерева висаджували енергетично близькі до постулатів Аюрведи. Наразі тут казкові умови для аюрведичного оздоровлення. Сама природа цьому сприяє. Тут усе потопає в зелені. А тутешні озера й річки мовби сплелись у безкрає блакитне мереживо. Можна сісти на пліт або катамаран і милуватися довколишньою красою. А можна цілими днями лежати в гамаку, купатися та засмагати, або рибалити.

Та все ж якщо ви хочете оздоровитися, то загалом на аюрведичному курорті ваш розпорядок дня буде насиченим – щоденні медитації, заняття йогою і кілька годин «трітментів» – масажі в чотири руки, олійні ванни, сауни, парові бані, чищення очей-вух-носа-шлунка…

Зрештою, ваша програма оздоровлення залежатиме від того, хто ви за особистою тілесно-душевною конституцією, або ж за життєвою енергією – Вата, Пітта чи Капха. Згідно з Аюрведою, всесвіт формує п’ять елементів – це ефір, повітря, вогонь, вода і земля. Ці елементи виявляються у вигляді трьох життєвих енергій (їх називають дошами): Вати, Пітти і Капхи. Ці енергії природи утворюють усе живе на землі, в тому числі визначають своїми поєднаннями конституцію кожної людини, яка спочатку формується при народженні (пракріті) і змінюється з часом під впливом навколишнього середовища і способу життя. Аюрведична терапія якраз спрямована на врівноваження і гармонізацію цих трьох енергій в людині: Вати, Пітти, Капхи.

Вата доша – це енергія повітря, рушійна енергетична сила, що спонукає до руху дві інші доші – Пітту і Капху. Вона керує рухами почуттів і розуму, забезпечує рухливість, мінливість і адаптацію. Вияв Вати в організмі відбувається через нервову систему. Подібно до електричному струму, вона створює реакції та нервові імпульси. Властивості Вати – це рухливість, сухість і холодність.

Пітта доша – енергія вогню. Вона в організмі відповідає за травлення, обмін речовин, керує силою сприйняття, відповідає за утворення тепла в тілі. Пітта діє через травну і кровоносну системи, забезпечує організм силою та енергією. Основними характеристиками Пітта доші є тепло, сила і вологість.

Капха доша – стихія води та землі. Капа – це основний елемент у тілі людини, яка на 70 відсотків складається з води. Ця доша забезпечує стабільність, постійність, відповідальна за формування тканин, міцність суглобів, надає стійкості емоційній сфері. Капа діє через системи, що забезпечують живлення тканин, – лімфу і плазму крові. Основними характеристиками Капхи є важкість, маслянистість, стійкість, холодність.

Отже, Вата – це рушійна сила, що відповідає за мінливість, адаптивність, рух. Пітта – трансформуюча сила, яка дає енергію і можливість переходити з одного стану в інший, а Капха – це стабільність, вона зміцнює, зберігає і забезпечує стійкість.

Перевага однієї (чи двох) із дош в організмі веде до порушення рівноваги і може викликати специфічні розлади і захворювання. Скажімо, надлишок Вати веде до нестабільності, підвищеної нервозності, виснаження, слабкості, крихкості суглобів, сухості і депресії, надмір Пітти призводить до виникнення внутрішнього жару, лихоманки, запалень, гніву і дратівливості, а надлишок Капхи – до збільшення маси тіла, тяжкості в тілі, важкого дихання, малорухливості і сонливості.

Отож перебування на аюрведичному курорті починається зі спілкування з лікарем. Цікаво, що лікарі тут не граються в екстрасенсів, а просто з вами спілкуються. Скільки потрібно (в Індії до часу інше ставлення – як правило, ніхто нікуди не поспішає). Спілкуються про все: про харчування, стосунки в сім’ї, самооцінку, роботу, вподобання, фізичні і моральні навантаження, віру, цінності, залежності, здоров’я, перенесені операції, хвороби та інш. І після визначення «хто ви є» – Вата, Капха чи Пітта, ваш лікар і призначить вам програму ваших щоденних «трітментів» (процедур), харчування (а в Аюрведі воно суто вегетаріанське), графік і групи відвідин занять з йоги і медитацій.

Словом, «робочий день» тут у вас буде напружений: після вранішньої медитації й аюрведичного сніданку – година йоги до сьомого поту, година перерва, обід, після якого через годину – дві-три години аюрведичного «трітментів»: масляні масажі в чотири руки, обливання голови олією, масляні компреси, молочно-трав’яні парові бані, сауни в якихось коробках, масляні і трав’яні ванни, краплі в ніс, чищення вух воронками, прийом 150 грамів якоїсь зеленої олії (це для внутрішнього чищення), маски на тіло і обличчя, і ще багато чого, всього й не запам’ятаєш...

До речі, в Аюрведі масаж є способом відновлення природної рівноваги людини. Згідно зі східними постулатами, дисбаланс різних енергій в тілі є головною причиною хвороб, а тим часом гармонізація тонких тіл здатна вилікувати будь-які захворювання. Словом, аюрведичний масаж – це глибоке розслаблення, виведення токсинів, знеболення, приведення до норми тиску і обміну речовин, поліпшення току крові і лімфи, підвищення тонусу шкіри.

Видів аюрведичного масажу існує досить багато. Вони відрізняються за ділянками впливу, техніками виконання, показаннями. Крім того, в різних видах процедур застосовуються різні олії і фітосклади, оскільки мистецтво індійського лікування вчить, що існує співзалежність між типом статури (доши) і речовинами, які мають на нею певний вплив.

А на коротких перервах – прогулянки, басейн... А ще перебування в Індії без «культурної програми» неможливе. В її рамках – відвідини храмів, монастирів, міст і рибацьких сіл, подорожі на будиках-кораблях багатьма річками-озерами-каналами, Індійський океан…

Окрім того, тут працює чудовий колектив фахівців Аюрведи на чолі з одним із найкращих аюрведичних лікарів Індії – доктором Сіїною Раджендран. Як каже про неї сам власник закладу Еліас ТОТТАТІЛ, це людина із золотими руками та серцем. Вона уважно вислухає кожного пацієнта, визначить оптимальні профілактичні процедури та за потреби призначить додаткові лікування й дієту.

Чим ще приваблює саме аюрведичний центр Lake Village Windsor Castle? Це не лише комфорт, ефективні лікування та харчування, а й доступні ціни. Подеколи тут вони вдвоє менші за ціни в інших схожих аюрведичних центрах. І це завдяки філософії власника закладу Еліаса Тоттатіла. Володіючи багатьма бізнес-компаніями із солідним капіталом, він є християнином, і щонеділі не просто відвідує церкву, а й проповідує та влаштовує благодійні акції. Він навіть часто особисто запрошує малозабезпечених або бездомних людей з вулиці на благодійні обіди. Тому й не дивно, що для нього аюрведичний центр не так бізнес-проект, як більше справа для душі.

«Це місце має особливу енергетику, і я намагаюся зберегти його автентику і не маю наміру тут проводити якісь розбудови. Я навіть викупив території поруч, щоб ніхто і нічого не заважало пацієнтам насолоджуватися перебуванням у нашому центрі», – розповідає сам Еліас Тоттатіл.

Звичайно ж, до пацієнтів тут особлива увага, тому в їхньому розпорядженні, крім профілактичних процедур, і комфортабельні номери в готелі чи будиночках біля озер, смачна і корисна кухня, прогулянки на човнах, екскурсії в міста та до океану. Вас зустрінуть в аеропорту й привезуть у центр, де ви відчуватимете щиру увагу персоналу.

До речі, один досвідчений «аюрведист» розповів таку свою історію. Він мав цілий букет хронічних хвороб. І вперше приїхав в Індію «на аюрведу» понад десять років тому. Захопило! Відтоді він щороку відбуває тут повну 28-денну аюрведичну програму. Дійшов до рівня просунутих у вправах йоги... Здоров’я – ідеальне. Про все хронічне забув фактично після других відвідин аюрведичної програми в Індії…


18.10.2019 4406
Коментарі ()

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

732
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

568
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

8996 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2656 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1971
11.04.2023
Уляна Мокринчук

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2462

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

134

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

661

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

663

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

715
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

120
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

253
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

462
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

124
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

397
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

477
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

620 1
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5733
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

201
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

370
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

458
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

462