Зміни з жовтня: чого очікувати українцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 жовтня 2022 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у жовтні.


Підвищення пенсій: на скільки та у кого зростуть виплати у жовтні?


Пенсійний фонд України проведе плановий перерахунок пенсій деяким категоріям пенсіонерів.

З 1 жовтня введуть нові доплати за вік. Програма додаткових виплат розшириться на пенсіонерів 70-75 років.

Літні пенсіонери цього віку будуть отримають по 300 гривень доплати на місяць. А при наявності 30 років стажу для жінок і 35 для чоловіків мінімальна пенсія для таких одержувачів не зможе бути менш як 3 000 гривень.

Але не всі 70-річні українці з повним стажем отримають надбавку на 83%, адже фактичний розмір мінімальної пенсії для них у 2022 році складе всього 15,3%.

Також з жовтня збільшується мінімальний розмір пенсій з інвалідності:

  • для людей з інвалідністю внаслідок війни в залежності від групи інвалідності та військового звання пенсія становитиме від 4 396 гривень до 6 532,50 гривень;
  • для інших в залежності від групи інвалідності та звання — від 4 186 гривень до 5 986,50 гривень.

Підвищення мінімальної зарплатні.


З 1 жовтня збільшується мінімальна зарплата з 6 500 до 6 700 гривень.

Рішення прийняли ще минулого року, коли затверджували бюджет. Це означає, що українці, які працюють на повну ставку, офіційно отримуватимуть не менше 6 700 гривень.

У 2023 році, згідно з розробленим і затвердженим Кабміном проєктом бюджету, мінімальну зарплату не підвищуватимуть.

Крім того, прожитковий мінімум, який впливає на переважну більшість соціальних виплат, наразі залишається незмінним —  2 508 гривень на місяць, він має змінитися з 1 грудня.


Податки.


Зі зміною розміру мінімальної зарплатні змінюється ЄСВ (єдиний соціальний внесок) — він становитиме 1 474 гривень на місяць, нагадують у Державній податковій службі.


Субсидії.


Виплата субсидії від початку жовтня стає обов’язком Пенсійного фонду. Водночас з 1 грудня фонд буде й призначати їх. Кабмін забрав ці функції в Мінсоцполітики, щоб спростити оформлення субсидій для внутрішньо переміщених осіб. 

За словами очільника Пенсійного фонду Євгена Капінуса, електронна система фонду досконаліша за електронну систему Мінсоцполітики.

"Ті громадяни, які мають право на субсидію, будуть отримувати гроші, які вони отримували.

Додаткових документів не треба буде надавати", — пояснив керівник Пенсійного фонду.

Подати документи на субсидію можна до:

  • структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, посадовим особам виконавчого органу;
  • центру надання адміністративних послуг за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи — за фактичним місцем проживання);
  • органу Пенсійного фонду України — незалежно від місця проживання.

Також можна надіслати документи поштою або завантажити через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду, їхній мобільний додаток, портал "Дія" або через сайт Мінсоцполітики.


Іпотека під 3%.


З 1 жовтня має розпочатися програма доступної іпотеки під 3%, яку, як обіцяють в уряді, зможуть отримати військовослужбовці, правоохоронці, медики, вчителі та науковці.

За планами уряду, кредит на житло можна буде взяти на 20 років, зареєструвавши заявку в "Дії". Мінімальний початковий внесок — 20% від вартості житла.

Придбати можна житло площею до 52,5 кв. м на одну людину плюс 21 кв. м на кожного члена сім’ї. Якщо йдеться про обласний центр, то квартира має бути в будинку, що знаходиться в експлуатації не більше десяти років.

Вартість квартири не повинна перевищувати визначену оцінником або співробітником банку.

В уряді очікують також, що у 2023 році на доступну іпотеку —  вже під 7% — зможуть розраховувати й інші українські родини.


Митний безвіз.


З 1 жовтня має запрацювати "митний безвіз" — угода, яку уряд уклав з Євросоюзом. Для цього Україна приєдналася до Конвенції про процедуру спільного транзиту і Нової комп’ютеризованої транзитної системи NCTS.

Угода спростить бюрократію при перевезеннях товарів з України до Європи та у зворотний бік.

Крім того, Україна та ЄС запровадять обмін інформацією щодо транзитних вантажів, що прискорить проходження митних процедур на кордоні. 


Старт дії ленд-лізу: коли очікувати на озброєння?


США від 1 жовтня запустять програму ленд-лізу для України. Йдеться про надання нашій країні критично важливої військової допомоги у потрібних об’ємах, швидше та за спрощеною процедурою.

Також Штати оголосили про черговий пакет військової допомоги на 1,1 млрд доларів, який містить, зокрема рекордну кількість реактивних систем залпового вогню HIMARS. 

Разом із тим, у самих Сполучених Штатах наголошують, що офіційні особи ніколи не називали конкретної дати початку поставок за цією програмою, а дехто пояснював обговорення цих дат із намірами росіян поширити в українському суспільстві "зраду" та панічні настрої через те, що 1 жовтня нічого не відбудеться.

Військовий експерт Олег Жданов прогнозує, що "перша зброя, отримана через ленд-ліз, опиниться в Україні десь в середині жовтня".

"У залежності від того, звідки вона буде постачатися. Якщо з європейських складів — то і в перший же тиждень, або в першій декаді жовтня.

Якщо її доправлятимуть безпосередньо зі Сполучених Штатів, то вона може прийти в середині – другій половині жовтня.

Може бути доставка як літаками, так і пароплавами", — пояснив Жданов.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Креативні індустрії — сучасна галузь, яка може затримати молодь в країні», — Віктор Вінтоняк про розвиток Івано-Франківської області

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

1129
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1970
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1222
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1504 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

4148 7
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

34075

На сьогоднішній день в Івано-Франківську проживає від двох до трьох, тисяч осіб, що потребують реабілітації, і їх кількість постійно зростає – приблизно на 200-300 людей щомісяця.

145

У соцмережах широко розповсюджені так звані «захисні молитви» або «сильні молитви». 

179

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

525

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

923
20.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1294
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

1369
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

788
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2114
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12354
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1662
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1438
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30620 1
20.01.2025

Дональд Трамп склав присягу та став 47-м президентом США. Церемонія інавгурації відбулась у Вашингтоні.  

455
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

1012
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

410
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

488