Зміни з листопада: чого очікувати українцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 листопада 2022 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у листопаді.


Подорожчання термінового оформлення документів


З 1 листопада змінюється вартість термінового оформлення внутрішнього паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Так, щоб оформити паспорт за десять днів тепер доведеться заплатити 496 гривень. Раніше вартість складала 252 гривні.
А за оформлення закордонного паспорта за три або сім днів доведеться заплатити не 704 гривень, а 992 гривень.
Крім того, оформлення та обмін проїзного документа біженця зросте в ціні з 226 гривень до 452 гривень, а посвідки на тимчасове проживання — з 352 до 452 грн.
Оформлення та обмін картки мігранта здорожчає зі 199 гривень до 399 гривень.
Податкові зміни на первинному ринку житла

З 1 листопада набирають чинності норми Закону № 2600 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з об’єктами нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому».

Зміни передбачають запровадження для девелоперів податку на додану вартість за касовим методом, а для людей — продавців на первинному ринку податок на доходи фізосіб у розмірі 18% з різниці між ціною купівлі ціною продажу при першому продажу квартири.

Відповідно до цього закону, забудовникам доведеться платити 20-відсотковий ПДВ за касовим методом, а інвесторам – податки з продажу житла, в яке вони вклали свої гроші.


Зміни у медичній сфері


Посилиться контроль аптек з ліцензією на відпуск наркотичних (психотропних) препаратів. Щоб мати змогу продавати такі лікарські засоби, закладам необхідно зареєструватися в Електронній системі охорони здоров’я.

Також у листопаді запрацює другий етап запровадження в Україні електронного рецепта на наркотичні препарати. Відтак, алгоритм дій буде наступним: коли пацієнт отримуватиме такий рецепт, йому на номер телефону прийде повідомлення з унікальним номером і кодом погашення.

Ці дані необхідно буде передавати фармацевту в аптечному закладі, щоб він мав право відпустити на руки препарати наркотичного (психотропного) характеру.

Розпочати третій етап впровадження електронного рецепта планують вже 2023 року.


Допомога для евакуйованих українців


З 1 листопада набирає чинності постанова уряду про відкриття спеціального рахунку для допомоги українцям на деокупованих територіях та евакуйованим громадянам.
Користуючись коштами донорів, що надходитимуть на цей рахунок, мешканці звільнених територій будуть отримувати гуманітарну та одноразову грошову допомогу у розмірі 3 000 гривень для дітей та інвалідів, 2 000 гривень — для інших категорій.
Виплати здійснюватиме Укрпошта. Так, на підставі відомостей Укрзалізниці за три дні до відправлення евакуаційного потяга Укрпошта має подати Мінреінтеграції інформацію про кількість осіб, які виїжджають, й орієнтовну суму коштів.
Після цього Мінреінтеграції протягом двох днів з дня отримання подання перераховує кошти Укрпошті, яка протягом п’яти днів проводить виплати.

Стамбульська конвенція набула чинності


В Україні 1 листопада набула чинності Конвенція Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству, відома як Стамбульська конвенція.

Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець

Документ передбачає низку заходів із захисту і підтримки постраждалим від домашнього насилля, а також протидії цьому явищу.

Зокрема, відповідно до Стамбульської конвенції, постраждалим забезпечується захист і підтримка через такі заходи:

  • застосування захисних приписів; 
  • забезпечення інформування постраждалих про їхні права та можливості отримання допомоги та захисту; 
  • забезпечення діяльності спеціалізованих служб підтримки; 
  • незамовчування проблеми домашнього насильства;
  • захист і підтримка дітей — свідків домашнього насильства.

Водночас омбудсмен України закликав критично підходити до будь-якої неперевіреної інформації стосовно Стамбульської конвенції.

«Стамбульська конвенція має на меті не розколоти, а консолідувати зусилля задля подолання насильства стосовно жінок та домашнього насильства», — підкреслив Лубінець.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1236
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1010
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2016
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3490
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1298
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1285

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1577

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

449

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1097

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1260
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24217
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

470
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2629
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

543
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1460
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

644
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15333
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

449
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

464
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1295 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

586
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

494