Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 грудня 2022 року українців чекають деякі зміни.
Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у грудні.
Зросте прожитковий мінімум, мінімальна зарплата та пенсія
З 1 грудня відбудеться ще одне підвищення мінімальних і максимальних пенсій. Мінімальна пенсія, як і прожитковий мінімум для пенсіонерів, збільшиться з 2 027 гривень до 2 093 гривень, а максимальна — з 20 270 до 20 930 гривень.
Для пенсіонерів у віці 60-70 років, які не працюють, при наявності достатнього стажу (30 років для жінок, 35 — для чоловіків) буде встановлена мінімальна пенсія в розмірі 2 500 гривень. Якщо стаж складе 20-30 років у жінок і 25-35 років у чоловіків, виплата становитиме від 2 093 гривень до 2 500 гривень.
Мінімальна зарплата з 1 грудня має зрости до 6,7 тисячі гривень.
Допомога по безробіттю
Мінімальний розмір по безробіттю — це фіксована сума, розмір якої регулює закон. Він складає чотири прожиткових мінімуми для працездатних осіб (2 684 гривні), тож з 1 грудня — це 10 736 гривень на місяць.Прийом документів на статус УБД
В Україні з 1 грудня почнуть оформлювати статус учасника бойових дій під час відсічі повномасштабної російської агресії.
Так, Міноборони завершило офіційну реєстрацію нормативно-правових актів, якими регламентується процес оформлення документів, які підтверджують статус учасника бойових дій під час повномасштабної російсько-української війни.
«У зв’язку з чим прошу врахувати такі моменти. Перше. Усі, хто має підстави, отримають статус УБД та відповідні соціальні гарантії. Не треба хвилюватись, нікого не забудуть і не загублять. Міністерство оборони відпрацює у синергії з іншими відомствами насамперед з нашими колегами з Міністерства ветеранів.
Друге. За 9 місяців активної фази війни у нас нараховуються сотні тисяч учасників бойових дій. Обробка такого масиву документів потребуватиме певного часу. Ми будемо робити усе можливе, щоб цей час був максимально коротким. Але прошу всіх бути готовими і ставитись з розумінням, що доведеться якийсь період чекати.
Третє. Міністерством оборони розроблено алгоритм отримання статусу УБД. Він оприлюднений на офіційних ресурсах Міноборони. Наразі він також доводиться до виконання у військах», — заявив Резніков.
Для розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у системі Міноборони, яка включає ЗСУ, ГУР МО та ДССТ, буде утворено 18 комісій.
Отримати статус УБД можна трьома способами:
за зверненням командира частини, який централізовано подає документи на підлеглих військовослужбовців;
за особистим зверненням військовослужбовця, який самостійно збирає документи та подає їх до відповідної комісії;
за особистим зверненням особи, яка звільнена з військової служби, через територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
«Підготовка необхідних документів та забезпечення соціальних гарантій нашим воїнам — це обов’язок держави. Міністерство оборони у межах компетенції його виконає», — додав Резніков.
Зміни для водіїв
З 14 грудня цього року в України почнуть діяти нові правила оформлення чи перереєстрації автомобіля. Зробити це можна буде онлайн через застосунок Дія або Електронний кабінет водія.
Також у такий самий спосіб можна буде замовляти номерні знаки на автівку (платні й безплатні). Раніше ці послуги надавались виключно фізично у сервісних центрах МВС.
Зміни в нарахуваннях субсидій
Призначенням та виплатою субсидій на оплату комунальних платежів від грудня 2022 буде займатися Пенсійний фонд України замість органів соцзахисту населення. Передавання повноважень відбудеться в електронному режимі без участі громадян.
Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.
Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.
Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.
На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.
Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.
Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.
Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».
Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.
Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.
Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.
У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.
Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.