Зміни до Виборчого кодексу: якою буде застава для кандидатів в очільники Франківська

У четвер, 16 липня, Верховна Рада у другому читанні підтримала зміни до Виборчого кодексу.

Зміни передбачають, зокрема, зниження застав на місцевих виборах. Водночас парламент запровадив грошові застави на всіх рівнях, тоді як попередня редакція кодексу передбачала, що застави сплачують лише на виборах до великих міст (де від 90 тисяч виборців) та до облрад, пише Фіртка з посиланням на Чесно.

Дискусії щодо необхідності зменшення застав тривали ще від січня цього року, коли широкого резонансу набула новина про те, що, згідно з Виборчим кодексом, застави на місцевих виборах зростуть майже в 40 разів у порівнянні з виборами 2015 року. На таке значне зростання застав, з одного боку, вплинуло збільшення мінімальної заробітної плати, до якої прив'язана формула розрахунку. З іншого боку, депутати парламенту попереднього скликання свідомо пішли на підвищення застав нібито задля боротьби з технічними кандидатами. У результаті балотуватися на посаду міського голови Києва стало дорожче, ніж у президенти країни (застава – понад 4 млн проти 2,5 млн).

Група позафракційних депутатів, а також представники “Голосу”, “Батьківщини”, “Європейської солідарності” та групи “Довіра” ще в січні зареєстрували законопроєкт, який мав би зменшити грошові застави, і він навіть пройшов перше читання в парламенті. Однак згодом ВРУ взялася за напрацювання ґрунтовніших змін до Виборчого кодексу. Стосовно застав у народних депутатів загалом існував консенсус щодо того, що застави потрібно зменшити, проте точилися дискусії, на скільки саме.

Зрештою, група депутатів із фракції “Голос” подала поправку, яка зменшувала застави для великих міст у 9-10 разів у порівнянні з чинною формулою. На засіданні щодо врахування цієї поправки виступав нардеп з “ГолосуРоман Лозинський:

“Зараз на душу виборця вартість відповідно застав президента 0,09 копійки, парламенту – 13 копійок, а на місцевих виборах – 1,88 копійки. Абсолютний дисбаланс, який свідчить про те, що взяти участь у місцевих виборах зможуть не лідери громад, котрим довіряють люди, а ті, хто має великі гроші. Різного походження, бо хтось може пояснити їхнє походження, а більшість, на жаль, ні”.

У разі зменшення застави згідно з цією поправкою вартість місцевих виборів на душу населення становить 20 копійок.

Пропозицію Лозинського на засіданні комітету підтримав перший заступник голови фракції “Слуга народу” Олександр Корнієнко, що, ймовірно, і вплинуло на рішення підтримати зниження застав. У своєму виступі Корнієнко посилався на погіршення економічної ситуації та те, що за таких умов заставу таки потрібно зменшувати.

“...Ми проаналізували ситуацію з тим, як це може відбуватися (сплата застав, – прим. ЧЕСНО). Зараз криза в країні: економічна, наслідки епідемії. Так, застава поповнює бюджет, але джерела її не завжди адекватні. Застава на всіх рівнях – селищні ради й ОТГ – буде дисциплінувати та зменшувати кількість технічних кандидатів”.

Згідно з підтриманою комітетом поправкою, у населених пунктах з кількістю виборців від 90 тисяч осіб кандидат на посаду чи партія вносить безготівково грошову заставу в сумі чотирьох мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, визначеному на день початку виборчого процесу, на кожні 90 тисяч виборців відповідного єдиного обласного, міського виборчого округу для кожного виду виборів окремо.

Водночас інші поправки до Виборчого кодексу передбачають, що грошові застави буде запроваджено на всіх рівнях, незалежно від кількості виборців. Однак формули розрахунку різняться.

 

*МЗП – мінімальна заробітна плата

Саме ці формули розрахунку застав парламент підтримав на сесійному засіданні 16 липня.

Отже, грошові застави за партійні списки у громадах, де від 10 тисяч до 90 тисяч виборців, не перевищуватимуть 18 892 грн.

Для великих міст застави орієнтовно будуть такими:

Поправка до Виборчого кодексу змістовно повторювала січневий законопроєкт №2769, тому розрахунки залишаються актуальними

Такими самими будуть застави за партійні списки до міських та обласних рад. Розрахунки є орієнтовними та ґрунтуються на даних Державного реєстру виборців станом на кінець 2019 року.

Точні суми застав визначатиме ЦВК відповідно до актуальних даних про кількість виборців у тому чи іншому населеному пункті.

Нагадаємо, парламент підтримав постанову про призначення місцевих виборів на 25 жовтня 2020 року. За якими правилами відбудуться вибори, можна ознайомитись у матеріалі Руху ЧЕСНО.


20.07.2020 1115
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

104
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2882
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21039
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1951
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1336 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2344

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

666

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2124

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

807

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1394
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

118
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

454
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

986
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

121
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

739
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

727
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

671
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8190
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

792 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

865
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2149 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

806