«Згортання децентралізації»: в Івано-Франківську обговорили законопроєкт про місцеві державні адміністрації

В Івано-Франківську, 21 березня, у міській раді відбулося публічне обговорення законопроєкту №4298 щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні.

Зустріч була ініційована Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціації міст України й відбулась за участі нардепів від області.

Про це з місця події повідомляє журналістка Фіртки.

Так, представники місцевої влади побоюються, що законопроєкт передбачає згортання децентралізації влади. Його планують розглянути у Верховній Раді вже наступного тижня.

Як розповідають, законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. Надалі він надає право МДА зупиняти без суду рішення органів місцевого самоврядування й виводить голів ОДА з-під більшості умов державної служби.

"Лише ознайомлюючись з цим законом, ми побачили, що там є норма, яка безпосередньо передбачає контроль над органами місцевого самоврядування. Зокрема, у вигляді зупинки рішень місцевими державними адміністраціями без рішення суду.

Мова йде не тільки про рішення сесійні або рішення виконавчих комітетів, а й розпорядження безпосередньо керівників органів місцевого самоврядування. Тобто в односторонньому порядку орган місцевого самоврядування не має законних підстав відстоювати свої інтереси.

У нас є висновок Конгресу Ради Європи, який говорить про те, що такий надмірний контроль має ризики", — вказує директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.

Так, у висновку йдеться про те, що велика кількість повноважень МДА, за умови відсутності розмежування між державою та місцевим самоврядуванням, може призвести до рецентралізації та містить потенціал для зловживань.

"Місцеве самоврядування — це основа будь-якої європейської країни. А цей закон прямо цьому суперечить.

Ми вважаємо, що маємо право в законний спосіб реагувати різними шляхами. На нашу думку, деякі норми законопроєкту фактично знівелюють органи місцевого самоврядування.

Навіть якщо приймуть у Верховній Раді законопроєкт, то будемо звертатись до Президента чи до того, хто може заветувати його", — каже мер Івано-Франківська Руслан Марцінків.

Юрій Стефанчук також підкреслює: якби цей законопроєкт був важливий для законодавства й не мав загроз, то його б прийняли набагато швидше.

"Це не покращить наші європейські стосунки. Це рішення — чи ми йдемо до диктатури та централізації, чи до демократії і за органи місцевого самоврядування.

Тому громади сьогодні зібрались і кажуть, що готові до діалогу. Але якщо це буде просто просунено у Верховній Раді, то потім закон використовуватиметься як тиск на місцеве самоврядування, на голів адміністрацій. Тому що це "страшні" повноваження. Я пригадую, як ми всі боролися, щоб прокуратура не мала цього нагляду за органами місцевого самоврядування.

Ми не кажемо, що сьогодні не повинен бути такий закон, але деякі його норми, на нашу думку, є невідповідними", — вказує Руслан Марцінків.


Довідково: законопроєкт внесли ще 30 жовтня 2020 року, і схвалений Верховною Радою він був у першому читанні четвертого березня 2021 року.

Комітет схвалив цей законопроєкт до другого читання вчетверте — 22 лютого 2024 року.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Ірина Столярик йде з посади керівниці державної податкової служби Івано-Франківської області

Опитування показало, що мешканці західних областей відчувають до нинішньої влади

"У разі відсутності реагування відкриваємо провадження": як контролюють дотримання прав людини в Івано-Франківську

Фотогалерея


21.03.2025 1136
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1363
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1042
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2060
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3545
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1335
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1320

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1671

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

487

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1128

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1294
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

348
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24248
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

496
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

400
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

607
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1500
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

672
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

3250
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

586
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1492 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

607
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

522