«Згортання децентралізації»: в Івано-Франківську обговорили законопроєкт про місцеві державні адміністрації

В Івано-Франківську, 21 березня, у міській раді відбулося публічне обговорення законопроєкту №4298 щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні.

Зустріч була ініційована Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціації міст України й відбулась за участі нардепів від області.

Про це з місця події повідомляє журналістка Фіртки.

Так, представники місцевої влади побоюються, що законопроєкт передбачає згортання децентралізації влади. Його планують розглянути у Верховній Раді вже наступного тижня.

Як розповідають, законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. Надалі він надає право МДА зупиняти без суду рішення органів місцевого самоврядування й виводить голів ОДА з-під більшості умов державної служби.

"Лише ознайомлюючись з цим законом, ми побачили, що там є норма, яка безпосередньо передбачає контроль над органами місцевого самоврядування. Зокрема, у вигляді зупинки рішень місцевими державними адміністраціями без рішення суду.

Мова йде не тільки про рішення сесійні або рішення виконавчих комітетів, а й розпорядження безпосередньо керівників органів місцевого самоврядування. Тобто в односторонньому порядку орган місцевого самоврядування не має законних підстав відстоювати свої інтереси.

У нас є висновок Конгресу Ради Європи, який говорить про те, що такий надмірний контроль має ризики", — вказує директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.

Так, у висновку йдеться про те, що велика кількість повноважень МДА, за умови відсутності розмежування між державою та місцевим самоврядуванням, може призвести до рецентралізації та містить потенціал для зловживань.

"Місцеве самоврядування — це основа будь-якої європейської країни. А цей закон прямо цьому суперечить.

Ми вважаємо, що маємо право в законний спосіб реагувати різними шляхами. На нашу думку, деякі норми законопроєкту фактично знівелюють органи місцевого самоврядування.

Навіть якщо приймуть у Верховній Раді законопроєкт, то будемо звертатись до Президента чи до того, хто може заветувати його", — каже мер Івано-Франківська Руслан Марцінків.

Юрій Стефанчук також підкреслює: якби цей законопроєкт був важливий для законодавства й не мав загроз, то його б прийняли набагато швидше.

"Це не покращить наші європейські стосунки. Це рішення — чи ми йдемо до диктатури та централізації, чи до демократії і за органи місцевого самоврядування.

Тому громади сьогодні зібрались і кажуть, що готові до діалогу. Але якщо це буде просто просунено у Верховній Раді, то потім закон використовуватиметься як тиск на місцеве самоврядування, на голів адміністрацій. Тому що це "страшні" повноваження. Я пригадую, як ми всі боролися, щоб прокуратура не мала цього нагляду за органами місцевого самоврядування.

Ми не кажемо, що сьогодні не повинен бути такий закон, але деякі його норми, на нашу думку, є невідповідними", — вказує Руслан Марцінків.


Довідково: законопроєкт внесли ще 30 жовтня 2020 року, і схвалений Верховною Радою він був у першому читанні четвертого березня 2021 року.

Комітет схвалив цей законопроєкт до другого читання вчетверте — 22 лютого 2024 року.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Ірина Столярик йде з посади керівниці державної податкової служби Івано-Франківської області

Опитування показало, що мешканці західних областей відчувають до нинішньої влади

"У разі відсутності реагування відкриваємо провадження": як контролюють дотримання прав людини в Івано-Франківську

Фотогалерея


21.03.2025 872
Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2331
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1497 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3593
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5359
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1629
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2009

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

60

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

134

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

391

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

413
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

733
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2426 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

416
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

828
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4880
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

697
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

569
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

514
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

365
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

683
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

848 2