Зберегти унікальність бойківських традицій та культури

 

 

На одному з наукових краєзнавчих сайтів є така ремарка щодо бойків: «В інформаційному полі України цей найчисельніший карпатський субетнос є найменш присутнім». Ця твердження, на превеликий жаль, є правдою. І це написано про той народ, що про нього перша згадка відноситься до сивих часів візантійського імператора Костянтина Багрянородного (913-959 рр.), про той народ, який дав Україні таких світочів як Степан Бандера, Іван Франко, Петро Сагайдачний, Іван Вагилевич, Юрій Дрогобич, Августин Волошин, Михайло Вербицький. Перелік за бажання можна продовжити, але й цих імен достатньо, щоби прославити Бойківщину на весь світ.

 

Чому ж тоді щодо бойків існує згаданий вище інформаційний «заколот мовчання»? Напевне, відповідь не є простою і легкою. Треба згадати і певні історичні факти і політичну історію України останніх десятиліть.


Назву «бойки» ввів до наукового обігу священик УГКЦ о.Йосип Левицький, який вжив цей етнонім у передмові до своєї «Граматики» у 1831 році. Згідно переконань деяких істориків, бойки є прямими нащадками «білих» хорватів і, відповідно до цього, є найближчими родичами сербохорватського народу. У зв’язку із сербами їх, до речі, і згадував у своїй новелі «Про управління Імперією» римський порфіроносний письменник Костянтин.
Самоназвою бойків вважають термін «верховинці», що адресує нас до гірського місця мешкання народу.


Саме бойки-верховинці чинили найзапекліший спротив угорським нападам на українські землі, саме бойківські герої-лицарі увічнили себе в легендах про неприступні українські (руські) Карпатські твердині, однією з яких було легендарне Бубнище, прадавня святиня бойків.


Саме верховинці першими на Заході України прийняли християнську віру і саме з родин бойків-верховинців вийшли знамениті священики давніх слов’янських земель, такі як митрополит Петро Русин.  Ця патріотично-християнська традиція не була до вподоби тим історикам краю, які працювали на владні еліти імперій, що протягом шести століть окуповували землі Галичини.


Для того, щоби принизити гордих і незалежних горян, імперські «інтелектуали» або придумують про них принизливі характеристики, або ж просто викреслюють цей народ з історії. Так сталося і з «занадто самостійними» бойками.


У радянської імперії з бойками були особливі рахунки. Адже з шанованого бойківського священицького роду вийшов сам провідник ОУН-УПА Степан Бандера. Цього одного було б достатньо, щоби комуністичні ідеологи та їхні посіпаки відвели бойкам останнє місце у своїх народознавчих студіях. Але ж бойками були ще й Лесь Курбас, який протистояв комуністичним «співцям майбутнього» на культурному фронті і автор гімну незалежної Української держави Михайло Вербицький! Ось і поважні підстави для замовчування. А також для того, щоби тримати цілий народ на узбіччі розвитку.


Бойків вважають найбільш «чистим» українським етносом на Заході нашої держави. Бойки століттями опирались етнічному змішуванню та культурним впливам імперських сусідів. Карпати правили їм за гірську фортецю, а міцні бартки-оскарби, древні звичаї і християнська віра стали твердою обороною від зайд та їхніх спокус. Бойки плекали свою правду, свої самобутні пісні, одяг, культуру, орнаменталістику, музику, образотворче мистецтво.


В український світ вони посилали своїх пророків.


Найвідоміший із них Іван Франко успадкував найкращі риси свого бойківського роду – безмежне прагнення знань, впертість у відстоюванні правди та вірність тим ідеалам природного селянина, котрі складають основу Бойківської Правди – давнього народного передання, яке досі ніде повністю не записане, але споконвіку живе у серцях бойків-верховинців. Власне, натхненне поетичне слово Івана Франка стало своєрідним підсумком тисячолітніх духовних пошуків бойківчан.


На жаль і в часи незалежності негативна тенденція замовчування ролі та місця бойків в історії України та Європи знайшла своє продовження. Дехто вперто не бажає визнати, що справжній патріотизм починається не з загальних закликів та гасел «за Україну», а з конкретної і щирої любові до тої батьківщини, яку звикли називати «малою», - до рідного дому і власного роду. Адже Україна для справжнього патріота є не розмитим поняттям, а образом корінної вітчизни.


Але прийшлі демагоги хочуть, щоби всі ми злились у щось таке, чим легко і зручно маніпулювати. Щоби ми забули своє коріння в ім’я так званої «політичної нації», придуманої якраз для полегшення контролю за народом з боку фінансово-олігархічних кланів. Адже агітуючи безликих громадян «політичної нації» не треба вникати у різноманітні проблеми «малих батьківщин», а можна з одною промовою «на всі випадки життя» бадьоро проїхати всією Україною і виступити на всіх мітингах. Це ж яка економія сил та часу!
Культурний вклад бойків у духовну скарбницю України важко переоцінити.


Але зараз бойки, як й інші етноси нашої держави, опинились перед загрозою втрати своїх духовних орієнтирів, перед загрозою перетворення на частину безликої стандартизованої «глобальної загальнолюдської маси», етнічні основи якої знищені, а народна культура замінена блискотливим набором шоу-програм, що проповідують безмежне споживання та цінності, базовані на матеріальних ознаках успіху. Нам загрожує незворотна, катастрофічна втрата духовної спадщини, знецінення досягнень отців і дідів.


Ми можемо протистояти цим руйнівним процесам. Ще у 2002 році я став ініціатором проведення щорічних бойківських етнічних фестивалів. І тільки тепер вони можуть нарешті стати традицією.


Але одною лише «фестивальною вервицею» не зарадити нашим культурним бідам. Потрібна щоденна наполеглива робота. І в цій роботі ми повинні скоординувати заради досягнення мети діяльність і творчих організацій, і освітніх установ і Церкви. Саме це завдання – координувати й направляти зусилля духовного спротиву культурному занепадові бойків – ми ставимо перед Фондом «Бойківська бартка».


Є багато людей, які свідомі й готові віддавати свої час і сили заради збереження культурного спадку наших пращурів. Це освітяни-краєзнавці, письменники, піснярі, священики і прості люди, які зберігають наші звичаї та духовні скарби. Але їхні зусилля поки що розрізнені й лише час від часу з’єднюються у системну силу. Фонд «Бойківська бартка» ставить собі метою об’єднати бойків навколо критичних питань виживання і розвитку нашого народу. Серед цих питань одне з перших місць мало б займати питання впровадження в освітні програми широкого краєзнавчого матеріалу.


Діти бойків мають не лише знайомитись з культурою предків. Вони повинні БРАТИ УЧАСТЬ у творенні і розвитку цієї культури. До шкільного програмового компоненту мали б, на нашу думку, бути введені практичні заняття з традиційних бойківських мистецтв та навіть окремий предмет «Бойкознавство. Історія та традиції Бойківщини». Можливо, на початку, у вигляді факультативних занять. Ми готові підтримати пошукові роботи краєзнавців та освітян в цьому напрямку.


Нашим спільним завданням є  збереження нашої культури, традицій. Щоб не соромно було перед пам’яттю предків та перед прийдешніми поколіннями.

 

Василь Бартків,
Президент Фонду «Бойківська бартка»,
Депутат Верховної Ради України ІV скликання


22.05.2012 Василь БАРТКІВ 2105 0
Коментарі (0)

14.02.2021
Тетяна Дармограй

Сьогодні, 14 лютого, традиційно відзначають День усіх закоханих. Проте, ми не шукали легких шляхів, тому подивились на це свято під іншим кутом й вирішили розповісти вам дві життєві історії людей-одинаків. На їхньому прикладі, пояснюємо, чому бути без пари – не означає бути самотнім й чому людям без стосунків непереливки в нашому, не завжди толерантному, суспільстві.

1751 1
02.02.2021

Інтерв’ю з начальником Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області генералом поліції третього рангу, доцентом кафедри кримінального права, процесу і криміналістики Київського інституту інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія», кандидатом юридичних наук Володимиром Голубошем на тему: "Актуальні питання впровадження на практиці кримінологічної теорії розбитих вікон".

5771 2
01.02.2021
Остап Микитюк

Ксенія Фукс — молода українська письменниця, громадська діячка, графічна дизайнерка, авторка роману «По той бік сонця. Історія однієї самотності», який отримав відзнаку літературного конкурсу «Смолоскип-2018» та увійшов у короткий список «Книга року BBC-2019», а роман в новелах «12 сезонів жінки»  – у довгий список «Книга року BBC-2020». Фіртка поспілкувалася із Ксенією про творчість, життя в Німеччині та плани на новий 2021 рік.

2299 1
29.01.2021
Соломія Когут

Перша частина "Франківського Пана" – це настільна гра на кшталт монополії, у якій використали десятки історичних, соціальних, економічних, фінансових та культурних фактів Станіславова.

2956 8
18.01.2021
Тетяна Дармограй

Відкладання справи «на завтра» й внаслідок виконання її в останній момент – ситуація, з якою стикався кожен. Нерідко після таких випадків людину мучить відчуття провини, яке дивним чином зникає після нового поставленого завдання. Про те, як вибратись із цього зачарованого кола – читайте у матеріалі.    

3561 1
05.01.2021
Олена Британська

У фінал потрапили 10 успішних жінок з семи областей України, серед яких й учасниця з Івано-Франківська Христина Викалюк.

6043

Все почалося - лиш тепер? Чи -радше- на фоні загальнодержавного одужання - прикарпатську статистику вже неможливо приховувати?! Впевнений: жахливої ситуації в Україні - можна було б уникнути, якби... Саме про це - дана публікація.

507

Чому цвинтарний "старшина" – регулярно отримує премію в понад півсотні тисяч?! А лікар, що рятує життя (ризикуючи своїм власним) – має лише три тисячі зарплати?!! На гарантовані надбавки лікарям (за версією трипальц-"паТРІотів") – начебто "нема грошей". Чи справді нема?

484

  10 лютого 2021 р. на переговорах з Євросоюзом щодо отримання фінансової допомоги від України очікується виконання низки структурних заходів та прогресу у боротьбі з корупцією. Євросоюз наголосив, що корупція гальмує просування реформ.[1]  Чин

833 1

2 лютого 2021 року за рішенням судді Господарського суду Івано-Франківської області Фанда О.М., справа № 909/993/20 було скасовано державну реєстрацію об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квартал Різдвяний” – найбі

1381
15.02.2021

Деруни з сиром - дуже смачне виконання класичної та знайомої всім страви. Приготування займе зовсім небагато часу.  

1099
03.02.2021

Дієтологи стверджують, що найкраще харчуватися сезонними продуктами, а не купувати тепличні несезонні смаколики.  

1918
02.02.2021

Речовини, якими чай з лимоном забезпечує організм, мають властивість зміцнювати імунітет, покращуючи захист людини від інфекцій. Тож не дарма його вважають напоєм довгожителів.  

1940
07.02.2021

Синод Єпископів є постійно діючою установою, створеною Папою Павлом VI у 1965 році.

1447
03.02.2021

В цьому році парафіяни відзначили поважний ювілей – 150-ліття від дня освячення місцевого храму. 

1707 1
28.01.2021

Єдність з Ісусом, єдність між християнами та загальнолюдська єдність у світлі Христового заклику перебувати в Його любові були в центрі уваги проповіді, яку Папа Франциск приготував на завершення Тижня молитов за єдність християн.  

2113
18.01.2021

Традиція купання в ополонці на Водохреще не допомагає "змивати" гріхи.   

3444 1
19.02.2021

Міністерство культури та інформаційної політики та агенція Postmen створили маску в соцмережі Instagram до 150-річчя від дня народження Лесі Українки.  

659
22.02.2021

Міністри закордонних справ України та Польщі Дмитро Кулеба та Збігнєв Рау закликали США зробити все можливе для закриття проєкту "Північний потік 2".

357
03.02.2021

Партія "Опозиційна платформа - За життя" проведе позачерговий з'їзд через рішення про введення санкцій проти народного депутата від цієї політсили Тараса Козака.

1770
01.02.2021

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков не виключає повторне внесення кандидатури Юрія Вітренка на посаду міністра енергетики.

1808
29.01.2021

"Правило Голдвотера" прийняте Американською психіатричною асоціацією у 1973 році.

2086