Завершується фінансування. Прихисток для літніх переселенців на Прикарпатті під загрозою (ФОТО)

В Івано-Франківську презентували збірку історій літніх людей, які через війну залишилися без дому. Їх прихистили у будівлі колишньої лікарні у Войнилові, що на Калущині.

Але вже в травні фінансування цього прихистку завершується — і дім для десятків переселенців опиняється під загрозою, розповіли 12 травня журналістці Фіртки.

Так, прихисток відремонтував та облаштував за підтримки донорів івано-франківський благодійний фонд "Карітас".

Наразі 53 історії літніх людей під назвою "Вони втратили дім, але не надію. Історії незламних" презентували у двох форматах — друкованої книги та в електронному варіанті.

Подія була спрямована на підтримку подальшої діяльності прихистку "Карітасу", адже фінансування донорами завершується у травні цього року. 

"Івано-Франківщина прийняла понад 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб. 

Серед них такі категорії, як особи пенсійного віку. На Прикарпатті нараховують близько семи тисяч, а також людей з інвалідністю — понад чотири тисячі. Вони залишаються в нашій області.

Сьогодні ми говоримо за Войнилівську територіальну громаду. І це громада, яка одна з перших почала приймати внутрішньо переміщених гостей, — понад тисячу осіб від початку повномасштабної війни.

Ми дякуємо насамперед за розуміння благодійному фонду "Карітас", а також і місцевій владі, що вони простягнули руку тим людям, які так цього потребують. Такі прихистки, які насамперед дають проживання внутрішньо переміщеним людям золотого ріку, є дуже великою необхідністю.

Зараз приходять запити для того, щоб таких людей знову евакуювали в нашу область. Ми аналізуємо місця, тому що розуміємо величезну відповідальність, щоб такі люди насамперед мали гарне й комфортне перебування.

Звичайно, що ми акцентуємо не тільки на комфортності проживання в такому віці, але й на постійному догляді, якого вони потребують", — каже заступниця голови Івано-Франківської ОВА Людмила Сірко.

Зараз у прихистку проживає 43 людини. Усі вони — літні особи, яким за 60 років і більшість з них є самотніми. Це люди, що евакуювалися із територій, де йдуть бойові дії, а саме з Донецької, Харківської, Херсонської областей.

"Наразі з бюджету громади не виділяємо кошти на прихисток, адже не маємо такої змоги. Прихисток функціонує з середини 2022 року. На території громади є ще два прихистки, які є нашими, у комунальних приміщеннях.

В основному в прихистках живуть люди похилого віку або одинокі люди. Вони не мають куди та до кого переїхати.

Літнім людям дуже важко, бо вони прив'язані до одного місця, конкретного приміщення, території. Стикнулися з цим на практиці. Коли на початку війни переселяли з одного прихистку в інший, то для них це був сильний стрес. Це був і плач, і розпач.

Тому розуміємо зараз людей, які проживають у прихистку від "Карітасу". Умови там надзвичайно хороші для людей похилого віку й для тих, хто погано пересувається.

Важливо зберегти це приміщення й забезпечити людей фінансово", — вказує голова Войнилівської громади Мар'яна Масляк.

Георгію Підмогильному 81 рік. Він — один з літніх людей, які проживають в прихистку.

Чоловік втратив добрий слух (слухові апарати поставили вже в Івано-Франківську), у нього погіршився зір — його село на Херсонщині якраз знаходилось на лінії фронту. 

"Я з Херсонщини, села Іванівка, яке розташоване на березі Дніпра. Як і всі українські села, моє село дуже красиве.

У 2022 році нас окупувала росія — вони захопили майже всю Херсонщину. Під окупацією ми були вісім місяців. До нас приїжджали з Криму агітатори, які пропагували росію нашим мешканцям. І вже згодом вони провели вибори, але ніхто з жителів села не прийшов.

По вулицях два автоматчики закликали голосувати за приєднання до росії. Списки людей вони мали ті, за якими пенсіонери отримували пенсію.

Коли росіяни відступали вночі [ред. — під час контрнаступу], то покидали навіть техніку. Ми з радістю зустрічали наших воїнів, коли вони нас звільнили. Як братів", — пригадує Георгій.

Під час події підкреслили, прихисток щомісяця потребує підтримки. Загалом на місяць, щоб забезпечити гідне проживання одного мешканця, потрібно 18 600 гривень.

"Я з "Карітасом" вже довго співпрацюю. До мене звернувся фонд, щоб ми спільно модерували цю історію.

Я також маю свій особистий досвід спілкування і співпраці з вимушено переселеними людьми — у моїй квартирі люди жили більше ніж пів року. Є дуже багато різних заходів. Тому для мене це теж важлива ініціатива, як для громадянина України і як для митця, і художника, і, зрештою, як для тиловика.

Якщо ми залишилися тут в тилу, то для мене принципова позиція полягає в тому, що вся країна має бути залучена в процесі оборони. Тобто всі громадяни, усі українці, повинні боротися за незалежність. І це може бути в різних форматах", — розповідає народний артист України Олексій Гнатковський.

На події закликали долучитися до збору коштів та підтримати тих, хто постраждав від війни.

"Цей захід сьогодні об'єднує сили людей, які можуть допомогти тим, що в потребі. Тим більше християни або й люди будь-якого вірування, що допомагають іншим українцям, показують так свою людяність.

Тому разом, церква й держава, ми хочемо допомагати, але й наші ресурси є обмеженими.

Цей захід для того, щоб ми проявили нашу людяність вчинками. Маємо нагоду допомогти цим бабусям і дідусям", — каже єпископ-помічник Івано-Франківської архієпархії УГКЦ владика Микола Семенишин.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Фотогалерея


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопця, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання. Так, 27 червня 2025 року Долинський районний суд Івано-Франківської області виніс вирок у резона

123
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18646
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1676
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1168
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2212
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3780

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1889

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

631

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1260

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1410
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

321
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

837
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24351
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

558
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

575
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

713
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1603
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7903
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

306
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

735
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1980 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

701