Завершується фінансування. Прихисток для літніх переселенців на Прикарпатті під загрозою (ФОТО)

В Івано-Франківську презентували збірку історій літніх людей, які через війну залишилися без дому. Їх прихистили у будівлі колишньої лікарні у Войнилові, що на Калущині.

Але вже в травні фінансування цього прихистку завершується — і дім для десятків переселенців опиняється під загрозою, розповіли 12 травня журналістці Фіртки.

Так, прихисток відремонтував та облаштував за підтримки донорів івано-франківський благодійний фонд "Карітас".

Наразі 53 історії літніх людей під назвою "Вони втратили дім, але не надію. Історії незламних" презентували у двох форматах — друкованої книги та в електронному варіанті.

Подія була спрямована на підтримку подальшої діяльності прихистку "Карітасу", адже фінансування донорами завершується у травні цього року. 

"Івано-Франківщина прийняла понад 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб. 

Серед них такі категорії, як особи пенсійного віку. На Прикарпатті нараховують близько семи тисяч, а також людей з інвалідністю — понад чотири тисячі. Вони залишаються в нашій області.

Сьогодні ми говоримо за Войнилівську територіальну громаду. І це громада, яка одна з перших почала приймати внутрішньо переміщених гостей, — понад тисячу осіб від початку повномасштабної війни.

Ми дякуємо насамперед за розуміння благодійному фонду "Карітас", а також і місцевій владі, що вони простягнули руку тим людям, які так цього потребують. Такі прихистки, які насамперед дають проживання внутрішньо переміщеним людям золотого ріку, є дуже великою необхідністю.

Зараз приходять запити для того, щоб таких людей знову евакуювали в нашу область. Ми аналізуємо місця, тому що розуміємо величезну відповідальність, щоб такі люди насамперед мали гарне й комфортне перебування.

Звичайно, що ми акцентуємо не тільки на комфортності проживання в такому віці, але й на постійному догляді, якого вони потребують", — каже заступниця голови Івано-Франківської ОВА Людмила Сірко.

Зараз у прихистку проживає 43 людини. Усі вони — літні особи, яким за 60 років і більшість з них є самотніми. Це люди, що евакуювалися із територій, де йдуть бойові дії, а саме з Донецької, Харківської, Херсонської областей.

"Наразі з бюджету громади не виділяємо кошти на прихисток, адже не маємо такої змоги. Прихисток функціонує з середини 2022 року. На території громади є ще два прихистки, які є нашими, у комунальних приміщеннях.

В основному в прихистках живуть люди похилого віку або одинокі люди. Вони не мають куди та до кого переїхати.

Літнім людям дуже важко, бо вони прив'язані до одного місця, конкретного приміщення, території. Стикнулися з цим на практиці. Коли на початку війни переселяли з одного прихистку в інший, то для них це був сильний стрес. Це був і плач, і розпач.

Тому розуміємо зараз людей, які проживають у прихистку від "Карітасу". Умови там надзвичайно хороші для людей похилого віку й для тих, хто погано пересувається.

Важливо зберегти це приміщення й забезпечити людей фінансово", — вказує голова Войнилівської громади Мар'яна Масляк.

Георгію Підмогильному 81 рік. Він — один з літніх людей, які проживають в прихистку.

Чоловік втратив добрий слух (слухові апарати поставили вже в Івано-Франківську), у нього погіршився зір — його село на Херсонщині якраз знаходилось на лінії фронту. 

"Я з Херсонщини, села Іванівка, яке розташоване на березі Дніпра. Як і всі українські села, моє село дуже красиве.

У 2022 році нас окупувала росія — вони захопили майже всю Херсонщину. Під окупацією ми були вісім місяців. До нас приїжджали з Криму агітатори, які пропагували росію нашим мешканцям. І вже згодом вони провели вибори, але ніхто з жителів села не прийшов.

По вулицях два автоматчики закликали голосувати за приєднання до росії. Списки людей вони мали ті, за якими пенсіонери отримували пенсію.

Коли росіяни відступали вночі [ред. — під час контрнаступу], то покидали навіть техніку. Ми з радістю зустрічали наших воїнів, коли вони нас звільнили. Як братів", — пригадує Георгій.

Під час події підкреслили, прихисток щомісяця потребує підтримки. Загалом на місяць, щоб забезпечити гідне проживання одного мешканця, потрібно 18 600 гривень.

"Я з "Карітасом" вже довго співпрацюю. До мене звернувся фонд, щоб ми спільно модерували цю історію.

Я також маю свій особистий досвід спілкування і співпраці з вимушено переселеними людьми — у моїй квартирі люди жили більше ніж пів року. Є дуже багато різних заходів. Тому для мене це теж важлива ініціатива, як для громадянина України і як для митця, і художника, і, зрештою, як для тиловика.

Якщо ми залишилися тут в тилу, то для мене принципова позиція полягає в тому, що вся країна має бути залучена в процесі оборони. Тобто всі громадяни, усі українці, повинні боротися за незалежність. І це може бути в різних форматах", — розповідає народний артист України Олексій Гнатковський.

На події закликали долучитися до збору коштів та підтримати тих, хто постраждав від війни.

"Цей захід сьогодні об'єднує сили людей, які можуть допомогти тим, що в потребі. Тим більше християни або й люди будь-якого вірування, що допомагають іншим українцям, показують так свою людяність.

Тому разом, церква й держава, ми хочемо допомагати, але й наші ресурси є обмеженими.

Цей захід для того, щоб ми проявили нашу людяність вчинками. Маємо нагоду допомогти цим бабусям і дідусям", — каже єпископ-помічник Івано-Франківської архієпархії УГКЦ владика Микола Семенишин.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Фотогалерея


Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12482 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1443
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

779
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5944
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1634
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1486

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

554

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1381

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1192

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1093
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

444
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

567
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1486
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

520
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

790
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5831
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12871
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

432
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

408
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

724 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1174