Теперішня виборча кампанія до Верховної Ради увійде в історію не тільки завдяки тоннам бруду, які політики виливають один на одного.
Але ще й як кампанія, в якій окремі кандидати в носі мали виборче законодавство, думку громадських спостерігачів, вердикти суду і навіть попередження від ЦВК. Бо ніщо із офіційних інструментів регулювання виборчої кампанії не має впливу на тих, хто прогнувся під протекторат влади.
У 86-му виборчому окрузі на Франківщині, до якого входять Долинський, Рожнятівський райони та Болехівська міська рада, так би мовити, єдиний опозиційний кандидат своєю поведінкою продовжує дискредитувати політичну силу, під брендом якої йде до парламенту, – об’єднану «Батьківщину». Чинний голова Рожнятівської районної ради Анатолій Дирів як кандидат у народні депутати отримав уже три попередження Центрвиборчкому за порушення виборчого законодавства.
«Ліві» агітки
Минулого тижня Центральна виборча комісія оголосила третє попередження кандидату у народні депутати Анатолію Диріву. Таке рішення було ухвалене 11 жовтня на засіданні ЦВК. Підстава – рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду. Суд визнав порушенням здійснення цим кандидатом агітації за допомогою виготовлення фактично «лівої» продукції – вона не містила даних про замовника і джерела фінансування друку.
«Таким чином, Центральною виборчою комісією встановлено передбачені законом підстави для оголошення кандидату у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №86 А.Диріву, висунутому політичною партією ВО «Батьківщина», попередження за порушення встановлених законом обмежень щодо проведення передвиборної агітації – з подальшим його оприлюдненням у загальнодержавних засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті ЦВК», - йдеться у рішенні Центрвиборчкому.
Повна безкарність
Трохи раніше Анатолій Дирів отримав від ЦВК іще два попередження – і також на підставі судових рішень.
Ще 11 вересня суд постановив: «Визнати протиправними та такими, що порушують вимоги ч. 3 ст. 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України», дії кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №86 Диріва Анатолія Борисовича». Суть правопорушення полягала в тому, що пан Дирів застосував адмінресурс – удався до передвиборної агітації на нараді працівників культури Долинського району, яка проходила в приміщенні Долинської міської ради. Голова райради використав своє службове становище для того, щоби нав’язати посадовцям негативне уявлення про інших кандидатів на окрузі і спонукати голосувати тільки за себе.
Дослідивши рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду, яким визнано протиправними та такими, що порушують вимоги виборчого закону, дії кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №86 Анатолія Диріва, Центральна виборча комісія оголосила йому попередження за порушення обмежень щодо проведення передвиборної агітації. Порушення у розміщенні агітаційних матеріалів Анатолія Диріва – у приміщеннях сільрад – зафіксувала і громадянська мережа ОПОРА. Про що й повідомила на прес-конференції та у своєму офіційному звіті.
Навіть не припускаємо, що голова районної ради може не знати виборче законодавство. Відтак напрошується висновок, що як кандидат до парламенту він свідомо ігнорує закон. Без сумніву, йому відомо, що оголошення попередження кандидату у народні депутати, згідно із Законом про вибори, не призведе до виключення його з передвиборчої боротьби навіть за умови, якщо таких попереджень буде декілька.
Під дахом влади
Останнім часом кандидат у народні депутати Анатолій Дирів як голова Рожнятівської районної ради постійно використовує для політичної агітації події з плану роботи ради та райдержадміністрації, а також урочистості в містечках і селах на окрузі. Кандидат увесь час «світиться» з владою – поруч із головою райдержадміністрації Філіповичем і заступником голови ОДА Брусом. Треба розуміти – не випадково. Останній також кандидує до парламенту і, незважаючи на статус самовисуванця, рекламує роботу обласної влади від табору «регіоналів». Поява «солодкої парочки» на офіційних заходах спонукає замислитися не тільки про нерівні умови, в яких проходить виборча кампанія для решти висуванців. Але й про відповідність нібито опозиційних і нейтральних кандидатів у народні депутати тим брендам і програмам, якими вони прикривають свою залежність від чинної влади.