Захожі заготівельники та повінь: прикарпатці втрачають традиційні заробітки на чорницях

Мешканці гірських районів Прикарпаття втрачають свої традиційні заробітки на місцевому промислі - зборі лісових дарів.

За літрову банку чорниць на ринках Івано-Франківська правлять 80-100 гривень. Попит на ягоду стабільний, адже вона відома як засіб для поліпшення зору та загалом скарбниця вітамінів, пише Фіртка з посилання на Голос України

Продавці роблять наголос на екологічно чистій продукції, чим ще більше приваблюють покупців. Афини, як частіше кажуть на Прикарпатті, розходяться швидко. 

У місті Бурштин вдалося натрапити на чорниці по 50 грн за літрову банку ягід. Продавчиня Ганна каже, що привезла бурівки (це так по-львівськи) із Бродівського району сусідньої Львівщини. Їх збирають у тамтешніх лісах.

"Торік у цей час тут, на роздоріжжі, було чимало продавців з афинами. Тепер нема. Погодні умови інші, навесні вдарили заморозки, далася взнаки червнева повінь. На ринку в Косові за літр ягід правлять і по 100 гривень. Місцевим заробити на збиранні непросто. Моя односельчанка Марічка Прокопчук розповідає, що зранку порається біля маржини (живності). Як вийде опісля - на ґрунях-горбах біля Писаного Каменю нема вже що збирати. Там масово заготовляє ягоди якийсь зайшлий люд", - розповідає мешканка села Верхній Ясенів Верховинського району Олена Цвілинюк.

Горяни з острахом згадують, як щороку машинами привозять великі групи збирачів, які зачищають афини щітками-комбайнами. Після них - хіба що поодинокі ягідки.

Полонини фактично під чиїмось контролем: господарюють на свій розсуд. Якщо наймають місцевих мешканців, то здавати зібране наказують певним підприємцям. Торік брали на гурт по 35 грн/кг. У тому ж Косові чи Верховині приймали дорожче...

Щоб і собі якось заробити, доводиться випереджати зайшлих збирачів. Горяни вимушено зривають недостиглі ягоди. Однак їх приймають за нижчою ціною. Так само ґоґози, як на Прикарпатті називають брусницю. Ця червона ягода дозріває ще пізніше, десь у серпні-вересні. Але й на неї приціл.

"Питання заготівлі лісових ресурсів сільські голови порушували не раз. Парканів у лісах та на полонинах не наставиш. Так щороку, хоч у високогір'ї чорниця ще не дозріла... А до планів "захожих заготівельників" втрутилася червнева повінь, яка зруйнувала під'їзні шляхи. Тим паче - у верхах, де валуни з камінням порозбивали все під час стихії. На ринку продають афини із лісів та власних полонин, але набагато нижчих від тих локацій, де чорниця родить нереально рясно", - повідав мешканець Верховини Роман Клим.

Щороку Івано-Франківська обласна рада своїм рішенням затверджує ліміти використання лікарських рослин, грибів та ягід при здійсненні побічних лісокористувань. На 2020-й Верховинський лісгосп має дозвіл заготовити по 130 т ягід чорниці та 100 кг її листя (сухого), 50 т ягід і 50 кг листя малини, 10 кг листя брусниці. Для Верховинського районного лісгоспу такий ліміт: по 10 т ягід чорниці та малини і 100 кг калини. 

"Горяни живуть із цього бізнесу, особливо в умовах високогір'я, залучають своїх дітей. Тим часом підприємці наймають працівників, які гребуть комбайнами навіть зеленець. Вдалося відстояти прохання мешканців сіл Дземброня та Зелене Верховинського району щодо термінів масового збору ягід. Офіційний дозвіл обласної ради - не раніше 1 серпня. Запровадження обмеження дає інструмент контролю. Правоохоронці разом із прикордонним загоном, депутатами сільрад можуть перешкодити безчинству, посилаючись на рішення комісії обласної ради з питань аграрної політики та аграрних відносин. А для народних депутатів - робота, щоб скерувати промисел у правове русло", - повідомив заступник голови цієї комісії Богдан Тимофійчук.


24.07.2020 1830
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1168
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2884
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1012
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1071
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1076 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3183 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

934

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

807

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1107
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

178
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2373
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1166
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

471
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15089
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7399
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

834
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

397
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

308
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

391
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

678
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1128