Чоловіки віком від 18 до 60 років є військовозобов'язаними та можуть бути призвані на службу. Винятком є ті, хто має право на відстрочку згідно із законом про мобілізаційну підготовку.
Перелік категорій осіб, які не підлягають мобілізації без їх добровільної згоди, вказано в статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", пише Фіртка
Ці громадяни мають право на відстрочку від призову на військову службу, втім можуть вступити до лав Сил Оборони за власним бажанням.
Так, під час воєнного стану не мобілізують наступні категорії:
- студентів;
- викладачів та науковців,
- деякі категорії за професійною діяльністю;
- за визначеними сімейними обставинами;
- з визначеними хворобами;
- заброньованих працівників.
читайте також: Мобілізація по-новому: прикарпатцям розповіли про головні зміни, які пропонує влада
Підлягають мобілізації лише за власним бажанням:
- громадяни з інвалідністю (на військову службу за контрактом);
- громадяни, звільнені з полону;
- громадяни, віком до 25 років, які пройшли базову загальновійськову підготовку чи базову військову службу.
До слова, обовʼязкової мобілізації жінок не планується. Вони підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.
Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану в добровільному порядку.
Крім того, 4 травня набув чинності Закон України, який скасовує статус обмеженої придатності. Військовозобов'язані, визнані обмежено придатними до 4 травня, мають до 4 лютого 2025 пройти військо-лікарську комісію повторно. Натомість придатність поділять на чотири категорії.
Кабмін повинен протягом трьох місяців з 18 травня забезпечити нормативно-правову базу для впровадження нових правил.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!