Вважали зниклим безвісти, коли вижив після танкового удару: історія військовослужбовця, енергетика Бурштинської ТЕС Віктора Чудного

Віктора Чудного вважали зниклим безвісти, але він вижив після танкового удару й сьогодні бореться за світло в Україні.
Історією чоловіка поділилися на сторінці ДТЕК Бурштинська ТЕС, пише Фіртка.
Віктор Чудний, на позивний «Чудо», є працівником Бурштинської ТЕС. Він родом із села Берестове Бахмутського району.
У 2012 році переїхав на захід, навчався в ліцеї на автомеханіка. А вже у 18 пішов на строкову службу. Потім — контракт у легендарній бригаді «Рубіж». Але справжнє випробування почалося 24 лютого 2022 року. Адже, не чекаючи повістки, військовослужбовець поїхав під Бахмут.
"У військкоматі тоді навіть форми не було — назбирав сам: у знайомих, по селі, з того, що вдалось дістати. Тому лише п'ятого березня мене взяли.
І відразу — на нуль. Володимирівка, перша лінія. Позаду — заправка з газовим балоном. Попереду — ворог. А над головою — ракети", — пригадує енергетик.
У перші ж дні Віктора Чудного дивом не зачепив нічний ракетний удар касетним боєприпасом. Та, попри страх, разом із побратимом вони вистояли в ту ніч.
А зранку, розповідає енергетик, почались нові обстріли — міномети, артилерія, усе удару по селу, де вони знаходилися. Деякий час воювали там, а потім — Курахове.
"Нас привезли, вдягли в гарну амуніцію, питали, де служив. Я сказав, що служив у рембаті. А вони мені кажуть: «Тоді будеш стрільцем-санітаром». Я і питаю: «Тобто, буду їздити і забирати когось з поля бою?». Так, кажуть, будеш їздити і забирати. Ага. Якраз", — каже, посміхаючись чоловік.
Він пригадує, що це була піхота. Віктор Чудний витягував поранених, надавав допомогу та воював як усі. Брав участь у штурмах, ходив у посадки, жив в окопах та бліндажах.
Наступними були Мар'їнка, Степове. Вказують, усе рідне та знайоме було для нього, адже в тих краях пройшло все дитинство енергетика.
"З Мар'їнки нас дозбирали, довдягли і відправили в Степове — там стояла одна з бригад, вела окопну війну.
Були дуже важкі бої, хлопці несли втрати, і ми, коли туди заїхали, бачили лише тіла. Фактично, ми навіть не доїхали в нашому ЗІЛі до місця висадки, бо по нам прилетіла міна.
Ледь встигли вибратися, а машина згоріла разом з усім, що везли", — говорить ветеран.
Військові тоді ледь встигли закріпитися на позиції, як одразу почули десять виходів «Граду».
"Побратим крикнув: «Лягай!». Він, зі своїм бойовим досвідом з 2014 року, неодноразово рятував нам життя. Добре, що лягли справа. Всі прильоти пройшли по лівій стороні. Якби навпаки — нас би просто не стало. Бо після градів там летіло ще багато всього", — каже чоловік.
Як виявилося, росіяни були всього в кількох метрах, через залізничну колію від Віктора Чудного з побратимами.
"Там було кілька позицій. Я опинився на тій, де був міцний бліндаж, але не було окопів. У хлопців на сусідній позиції — навпаки, були вириті окопи, але не було бліндажа.
Саме там воював Іванич, Царство йому небесне. Він сам знищив сім одиниць техніки, та ще багато підбив, перш ніж загинув. Йому посмертно присвоїли звання Героя України. Величезна шана цьому мужньому чоловіку", — додає Віктор Чудний.
Щоранку по позиціях військових працювали міномети, артилерія, танки. А неподалік стояла вежа зв'язку, з якої ворожий навідник коригував війська рф.
"У ті дні наш командир отримав поранення, уламок пройшов навиліт, а я йому надавав допомогу. До нас їхало і летіло все: ворожі вертольоти, танки, МТЛБ, «Гради». Просто суцільне море техніки", — згадує «Чудо».
Саме на тих позиціях і відбувся бій, в якому Віктор Чудний отримав важке поранення, після якого залишився живим. Вони з побратимом тоді якраз вивели поранених після чергового відбиття села від окупантів. Боєць повертався до укриття, де була решта його хлопців — і тоді в їхній бліндаж прилетів танковий боєприпас.
"Я почув прихід. Зарево. Танковий удар — просто в бліндаж, до якого я майже дійшов. Мене відкинуло, метрів так на 15. Накрило частинами бруствера (укріплення, яке захищає воїнів, що перебувають у бліндажі, від вогню противника та уламків).
Я знепритомнів. Може і добре, що накрило, бо уламками від боєприпасу мене могло посікти чи взагалі розірвати. Тоді побратим, вибравшись із підбитого танком бліндажа, знайшов мене. Він тягнув мене два кілометри, щоб врятувати. Якби не він — мене б тут не було", — каже військовий.
У машині енергетик отямився. Закутаний у термоплівку, без відчуття тіла. Думав, що втратив кінцівки.
"У мене паніка. Я думав, що мені все повідривало. А це просто знеболювальний укол. І знову відключка.
Остаточно прокинувся вже в Мар'їнці. Там зрозумів, що розбило ліве плече. Це справді було чудо", — ділиться Віктор Чудний.
Далі його шлях був у госпіталях. Поки перевозили по шпиталях — він 11 днів вважався зниклим безвісти.
"Мамі спершу казали, що зв'язку нема. Потім, що пропав безвісти. Але вона, мабуть, серцем відчувала, що щось не так.
Сама мене знайшла, уявляєте? Ще до того, як я вийшов на зв'язок з командуванням. Була в ЦНАПах, дзвонила в бригаду. Перед останнім штурмом у Степовому я дзвонив до неї, натяками прощався, бо думав, що не вийду звідти", — пригадує чоловік.
Після поранення на Віктора Чудного чекало шість операцій. Пересадка частини кістки зі стегна у плече. Далі — імплант, обмеження на фізичні навантаження та психолог.
"Після лікування в госпіталях я ще встиг кілька днів на фронті побувати, в Спірному. Це був 2023 рік. Тоді ми вперше зустріли вагнерівців, один із найбоєздатніших підрозділів росіян.
Добре, що наші бійці на той час вже були гарно укомплектовані і могли давати їм відсіч. Ну і звідти мене вже направили на ВЛК, бо рука не функціонувала. Там мене і визнали непридатним, хоч я просив, щоб зробили обмежено придатним, щоб ще допомагати побратимам", — згадує енергетик.
У перші дні після повернення Віктор Чудний почувався замкненим у собі.
"Мене водили до психолога. Я не говорив. Замкнувся. Потім поїхав до друзів у Дрогобич. Трохи відтанув. Реабілітація в мене тривала пів року", — ділиться він.
Віктор Чудний з коханою та сином
Зараз Віктор Чудний уже півтора року працює на ДТЕК Бурштинська ТЕС.
"Колеги прийняли дуже добре. Без зайвих слів. Я відчув, що тут мене чекали. Зараз беру участь у спортивних заходах. Тут є ветеранські програми. Тут є розуміння.
Коли ми відзначаємо День Героїв — це про повагу. Про тих, хто поруч. І про тих, кого вже немає. Їх не можна забувати", — додає ветеран.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Нас було троє, а нам назустріч вийшли 19 противників": історія прикарпатця Володимира Труша, якого звільнили з російського полону

Боронив Україну ще в АТО/ООС: історія військового шляху прикарпатця Дмитра Волкотруба (ФОТО)

«Довелося виборювати елементарне», — військова фельдшерка Ольга Штерн про сексизм та виклики для жінок у війську


Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

450
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1856
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3338
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1202
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1225
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1286 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

689

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

341

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1017

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1179
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

391
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2547
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1283
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1387
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

593
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15241
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7533
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

389
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

952 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

525
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

428
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

515