Все, що потрібно знати про лапароскопію

Лапароскопія — один з найсучасніших способів проведення операції, серед переваг якого виділяють невелику травматичність і високу ефективність. Ризик виникнення ускладнень мінімальний, а реабілітаційний період доволі швидкий.

Особливості операції

Лапароскопія — це введення тонких довгих інструментів в порожнину тіла через маленькі проколи під контролем мініатюрної камери. Можуть виконуватись найрізноманітніші хірургічні маніпуляції — наприклад, видалення кісти яєчника чи жовчного міхура.

Серед переваг лапароскопічної операції виділяють:

  1. Відсутність великого розрізу. Завдяки цьому забезпечується хороший косметичний ефект. Робиться кілька маленьких надрізів черевної порожнини замість одного широкого.
  2. Мінімальний дискомфорт після операції. Болі практично відсутні, завдяки чому майже не призначаються медикаменти.
  3. Швидке відновлення. Достатньо провести в стаціонарі 1–2 доби, аби повернутись до звичного життя.

Операція виконується під загальним наркозом. Зазвичай хворі органи витягують через черевну порожнину в районі пупка. Далі лише накладається декілька швів і на цьому хірургічне втручання завершується.

Види лапароскопії

Холецистектомія — це видалення жовчного міхура. Призначається при жовчнокам’яній хворобі та її ускладненнях — наприклад, закупорці протоків. Операція також знадобиться при наявності поліпів, а також нездатності міхура виділяти або приймати жовч.

Герніопластика — видалення пахової грижі. Зазвичай лапароскопічна операція призначається і при інших проблемах. Спеціалісти видалять не лише пахову, але і інші види гриж живота, при цьому їх походження значення не має.

Проводяться операції по видаленню пухлин кишківника, резекція окремих ділянок при коліті. Також лапароскопія застосовується при різних гінекологічних проблемах — наприклад, при міомі матки, кістах яєчників, безплідді.

Як проводиться операція

Для хірургічного втручання використовується лапароскоп — це довга тонка трубка, яка має спереду камеру з високою роздільною здатністю. Пристрій вводиться через невеликі розрізи на черевній стінці.

Операція проводиться під загальним наркозом. Перед лапароскопією обов’язково потрібна консультація анестезіолога. Після введення наркозу лікар робить декілька невеликих проколів і заповнює черевну порожнину вуглекислим газом, що збільшує область огляду і дозволяє проводити маніпуляції точно. Далі вводиться лапароскоп.

На екран передається кольорове зображення органів, завдяки чому хірург відслідковує зміни в організмі в режимі реального часу.

Під час лапароскопічної операції використовуються спеціальні інструменти, які допомагають видалити новоутворення та накласти шви. Втрата крові під час хірургічного втручання мінімальна. Ризик занесення інфекції також незначний.

Проколи, через які вводяться інструменти, невеликі — не більше 1 см. Зазвичай лапароскопічна операція триває від 30 хвилин до двох годин. Але варто враховувати певні нюанси. Наприклад, багато що залежить від стану здоров’я і характеру проблеми.

Реабілітаційний період

Після операції потрібно буде провести деякий час в лікарні. Медичний персонал буде спостерігати за станом пацієнта. Перед випискою будуть надані вказівки стосовно притримання дієти і догляду за розрізами.

Пов’язки або пластирі, які накладаються на надрізи, знімають через 24 -48 годин після лапароскопічної операції. Після цього можна прийняти душ. Розрізи можна залишити непокритими, аби вони швидше зажили.

Потрібно буде виконувати певні рекомендації лікарів. Вони достатньо прості. Протягом декількох діб не варто вживати алкоголь, сідати за кермо. Далі можна повертатись до звичного способу життя. Протягом тижня потрібно втриматись від значних фізичних навантажень. Інколи лікарі можуть надавати додаткові рекомендації.

Партнерський матеріал


27.06.2021 5870
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1165
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2874
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1012
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1071
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1076 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3178 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

932

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

803

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1105
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

176
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2372
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1166
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

469
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15088
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7399
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

833
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

396
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

307
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

391
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

678
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1127