Влада своїми недолугими діями створила дуже добру промоцію роману Василя Шкляра

Я для себе відкрив Холодний Яр в 90-х роках, коли вже покійний тепер Роман Федорів видав у видавництві «Червона калина» книгу Юрія Горліс-Горського «Холодний Яр». Тоді, в 2004-му році, про цю книгу мало хто чув, окрім, можливо, вчителів та істориків. Я разів три-чотири цю книгу перечитував. В 2004-му році перед Помаранчевою революцією я поїхав на передвиборчу агітацію в Черкаську область, якраз в саме ці «холодноярівські райони». І ще тоді я людям на Черкащині говорив про те, що я захоплююся їхньою історією, їхнім духом...

 

Книгу Василя Шкляра «Залишинець. Чорний ворон» я прочитав «запоєм» за одну ніч. І хоча сьогодні я в ній для себе нічого нового не відкрив, Василь Шкляр зробив велику справу – отой дух, який поклав в основу своєї книжки, він зводиться до одного сенсу: «Ми газди цієї землі. Чи на Прикарпатті, чи в Холодному Яру. Ми діти цієї землі. І будь-який зайда, який прийде на нашу землю і захоче з позиції сили щось нам диктувати чи відібрати в нас цю землю – дістане відсіч,  в період війни силовими засобами, а сьогодні – поясненнями, бесідами, спротивом, - всіма цивілізованими законними шляхами».

 

Василь Шкляр в своїх коментарях сказав, що зараз центр національного спротиву переміщається з Західної до Центральної України. Я з таким твердженням цілком згідний. Я в 2004-му році також відкривав для себе Полтавщину. Але Полтавщину зі сторони Києва: Решетилівка, Машівка, Кобеляки… Там зараз дух – як на початку 90-х на Галичині. Я абсолютно переконаний, що в Центральній Україні дух українства посилюється. До речі, не в останню чергу через українофобські, україноненависницькі дії теперішньої влади. Там живе справжня українська інтелігенція. Українство живе в них. Воно (українство) в розповідях дідуся і бабусі, в Голодоморі…

 

І зараз цей дух українства пробуджується саме там, в Центральній Україні. Попри тих три страшних періоди, які пережили там люди в минулому столітті: в 20-ті роки – Громадянська війна, потім, в 30-ті, добили Голодомором, а потім танками в 41-44-му по два рази пройшлися. А Харків аж чотири рази переходив з рук  в руки: від «совєтів» до німців… Команда в совєтів в 41-му – все підривати при відступі, в 44-му те саме від німців… Український дух там свідомо нищився. Він залишився в поодиноких таких бабусь та дідусів. Але все відроджується. Україна постане там. І слава Богу, що є такий Василь Шкляр, який робить велику справу.

 

Влада своїми діями створила дуже добру промоцію роману Василя Шкляра. Але і суспільство повинно заставити владу, скажімо, створити на основі роману фільм. Це повинен бути народний фільм. Матеріалу тут є на шедевр світового рівня.


29.03.2011 Роман Ткач 1943 12
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

778
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

775
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1590
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2215
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4194 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3197

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

196

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

425

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

367

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

837
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

606
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

650
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

936
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1046
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

653
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6238
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1730
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31743 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1511
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

740 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

700