Влада, як криве дзеркало 2011

 

 Рік що минає остаточно закріпив в громадській думці уявлення, про те, що владні бонзи і український народ живуть не просто в різних – в діаметрально протилежних вимірах. І дарма, що в усіх нас однакові паспорти громадянина України.

Яскравою ілюстрацією цього стали соціальні протести – спочатку підприємців, а пізніше – пільговиків, коли людей позбавили частки їх хліба і вони стояли на площах по всій країні, а окремі навіть голодували. Були й жертви. Гірник Геннадій Конопльов за безглуздих обставин, спровокованих владою, віддав власне життя.

 

Про ці події робили репортажі іноземні журналісти та Микола Азаров вперто наполягав, що в країні відсутні масові протести, а ті, які були, керувались виключно популістами і провокаторами.

 

Виходить, якщо вірити прем’єру, що не вулиця покликала людей, а протестувальників покликали з вулиці опоненти влади. Тільки от політичних прапорів, як і самих політиків, фактично не було на мітингах підприємців і чорнобильців. Вони з’явились вже тоді, коли більша частина протестувальників порозходилась по домівках.

 

Не треба чекати офіційної прес-конференції прем’єра за підсумками 2011 року, анонсованої ним на власній сторінці у Facebook, щоб зрозуміти, що йтиметься про перехідний рік, успіхи важких реформ, скорочення інфляції та стабілізацію економіки.

 

Чого варта тільки цитата в стилі Азарова: "Якщо в 2010 році стояло питання про виживання економіки, то сьогодні ми можемо говорити про реальні позитивні результати антикризової політики.

 

В 2011 пройшов другий етап подолання антикризових явищ. У першу чергу, це скорочення дефіциту державного бюджету за рахунок стабілізації і розвитку економіки. В поточному році дефіцит бюджету складе не більше 3,5%. Інфляція до кінця 2011 року вперше за двадцять років не перевищить 5%".

 

Насправді 2011 зробив бідних ще біднішими, а багатших ще багатшими. І якби не легка фальсифікація основних економічних показників з боку влади, яка все ж таки, напевно, мала місце, то ситуація могла б виглядати набагато гіршою.

 

Якщо минулого 2010 року сумарні статки ста найбагатших українців дорівнювали $66,5 мільярдів, то сьогодні вони склали більше 80 мільярдів.

 

Вітчизняні олігархи, за деякими винятками (Гайдук, Тарута, основні спонсори БЮТ, крім тих, які перейшли до ПР) не лише успішно пройшли кризу, але й почали скуповувати нові підприємства і навіть активно інвестувати в іноземні економіки.

 

В сотні найбагатших українців кожен четвертий є представником провладної партії, що показує небачений досі рівень зрощення приватного капіталу і влади.

 

Всі ж рекорди побив Дмитро Фірташ, бізнес-імперія якого за рік, за даними "Кореспондента", зросла на 540% (!), а це навіть більше (вдумайтесь!), ніж найдинамічніше зростання статків в світі, яке Forbes відзначив в одного з засновників Facebook Марка Цукерберга.

 

Пересічні ж українці потерпають від галопуючої інфляції, корупції, зростання вартості комунальних тарифів та й взагалі – від постійного дорожчання життя.

 

Люди навіть почали набагато рідше відвідувати ринки – у багатьох зарплати не вистачає, щоб нормально харчуватись.

 

Позиціонувати себе як уряд реформаторів не достатньо, треба бути реформаторами. Принаймні реформи, які переживала протягом року країна, – судову, податкову, адміністративну, пенсійну – люди сприйняли як фасад для приватизації країни.

 

Янукович досі називає харківські угоди необхідною передумовою для того, щоб не втратити країну. Насправді, це здача національних інтересів.

 

Янукович говорить про зміни у Конституції, які "вкрай необхідні державі". Конституційна реформа ж писалася під владні амбіції однієї людини і стала засобом нав’язування авторитарних намірів цієї людини народу. І це при тому, що більше половини країни не підтримали Януковича.

 

Нарешті, коли весь світ називає арешти опозиційних лідерів політичними переслідуваннями, Янукович стверджує, що президент не має жодних важелів впливу на суди і говорить про процеси Тимошенко і Луценка як вияв тріумфу справедливості в суспільстві, коли будь-яка людина може бути притягнена до кримінальної відповідальності, адже роботу "системи" зупинити не можна – хіба що ціною перевищення повноважень.

 

На прес-конференції за підсумками року пояснюючи те, чому заплановані владою заходи йдуть не такими темпами як очікувалось раніше, президент назвав винними виконавців реформ, які не готові змінювати власні підходи до роботи, а не центральну владу і себе, як людину, яка особисто відповідає за справи в країні.

 

Проте варто пам’ятати, до чого ведуть непродумані помилки лідерів, коли їх ліміт довіри вичерпується. Такі приклади в нашій історії зустрічалися неодноразово.

 

Свого часу Френсіс Бекон розробив теорію "примар людського розуму". Серед них він описав так звані "примари печери", що не дозволяють бачити людині об’єктивну дійсність насамперед через власні особистісні упередження та уподобання, на які самій людині важко глянути з боку.

 

Однак позбавлення від примар, вихід з печери, є першим кроком до отримання істинної картини навколишньої дійсності і, відповідно, дає можливість адекватно діяти.

 

Тож, Вікторе Федоровичу, не слухайте підлабузників, які не зацікавлені, щоб ви об’єктивно оцінювали українську дійсність. Читайте не лише Анну Ахметову, а й класиків світової філософської думки, робіть висновки на основі власних спостережень.

 

Може, згодиться, щоб відкрити очі в 2012.

 

Василь Кедик, політолог,

Івано-Франківська група політичної аналітики і консалтингу,

спеціально для УП


Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1820
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1128
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1399 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3923 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33978
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2982

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

418

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

841

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1813

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1153
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1200
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

711
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

587
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2061
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12277
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1581
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1366
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30540 1
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

885
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

340
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

414
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

452