Визначили слово 2020 року: і це не коронавірус

Не дивно, що чимало слів у короткому списку «Коллінз Слово року 2020» мають спільну тему: пандемія.

Без сумніву, щось, що так глибоко змінило життя кожного — не залишивши жодної країни чи континенту осторонь, — мало мати значний вплив і на нашу мову. І наш список показує нам, що мова йде не лише про хворобу чи її симптоми. Слово «коронавірус» існує, звичайно, використовувалося з надзвичайним збільшенням, у 35 000 разів у порівнянні з минулим роком. Але соціальні наслідки — зміни в нашій поведінці та способі життя — вимальовуються ще більшими.

Можливо, найбільший вплив мали обмеження, що стосуються того, як ми рухаємось та взаємодіємо між собою. І вони представлені в першу чергу „соціальною дистанцією”, концепцією, яка на сьогодні настільки поширена, що вона також увійшла до мови як дієслово "до соціальної дистанції”. Іншим способом, яким нам довелося розширити зону відчуження навколо себе, є “самоізоляція”, яка зараз частіше використовується як дієслово “самоізолюватись” чи фраза “Я самоізолююся після того, як розвинувся кашель”.

Робота була ще однією сферою словникових змін. Багато хто був звільнений, а інші змушені працювати вдома. Однак значна частина людей була відправлена у "відпустки" - не звільнялася, а припиняла роботу, поки бізнес не зможе знову запуститися. Слово, яке раніше обмежувалося кадровими підрозділами компаній, які прагнуть скоротити витрати, його використання зростало в міру розгортання економічної кризи. Одна група людей, яка повинна була продовжувати рух, прийшла, що, звичайно, це «ключові працівники»: не лише лікарі, медсестри — але й збирачі відходів, поштовий персонал та працівники технічного обслуговування — усі ті, хто обертає колеса громадського буденного життя. Імпульс показати, наскільки всі вдячні, набув фізичної форми — люди аплодували на порозі, але також пройшов через незліченні повідомлення в соціальних мережах, що сприяло збільшенню використання в 60 разів у порівнянні з 2019 роком.

То як щодо самого слова року? Це - «карантин» (локдаун) з його важкими, щільними складами та важчими асоціаціями — це стан, якого ми найбільше боялися у 2020 році — стан національного статусу, коли майже все, що становить нормальне суспільне життя, призупинено. У режимі локдауну наші години неспання стають набагато меншими. Ми повертаємося до більш простого стану — який деякі насправді оцінили — але він набагато більш обмежений. Ми бачимо мало людей, і менше місць. Ми буквально сидимо вдома.

У Великій Британії назвали слово 2020 року. І це не коронавірус. "Локдаун" (lockdown) – термін, який з весни змушує людей зі всього світу тремтіти – став словом року за версією англійської редакції словника Коллінз (Collins English Dictionary).

Тож, якби це не шокувало, спочатку локдаун був частиною в’язничного словника: це коли ув’язнені утримуються у своїх камерах через певні порушення. 2020 рік — це рік, коли значення цього слова безповоротно змінилося: у свідомості більшості людей карантин зараз є заходом охорони здоров’я — його використання з 2019 року зросло в геометричній прогресії.

Проте це все не означає, що 2020 рік був пов’язаний лише із пандемією. Були й інші речі! Наприклад, “Megxit”. Рішення Гаррі та Меган відмовитися від посади старших членів королівської родини було ласим шматочком бульварного корму на рік.

“BLM” - або Black Lives Matter - був величезним антирасистським рухом, який показав, що соціальний прогрес можливий навіть у розпал кризи охорони здоров’я. І, звичайно, Інтернет продовжував веселити, виробляючи такі терміни, як «TikToker».

Сайт для обміну відео затьмарив усіх інших, як місце для мемів та своєрідного нового виду самовираження, принаймні для покоління Z, для якого TikToking - це практично спосіб життя.

Залишилося ще одне слово — "мукбанг". Це насправді одне з дуже небагатьох запозичених корейських слів (після — тхеквондо). Що означає "відео або вебтрансляція, в якій ведучий їсть велику кількість їжі для розваги глядачів". 

Це може бути дивною концепцією, але, принаймні, цьому не може завадити жоден карантин чи соціальна дистанція.

за матеріалами Сollins dictionary


11.11.2020 4881
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3751 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269