Вісім днів за 300 гривень прожила Анна Покотило

"Якщо сидіти на одному тільки хлібі, цибулі й воді, то вижити місяць на 907 гривень можна. Я вже так жила, коли в середині 1990-х учителям не платили зарплату", — каже 47-річна Анна Покотило із села Вовчинець під Івано-Франківськом. Як повідомляє "Газета.ua" вона бере участь в експерименті Національного форуму профспілок України. За місяць спробує витратити не більше прожиткового мінімуму, визначеного для дорослої працездатної людини.

Анна Богданівна працює вчителькою української мови та літератури в Івано-Франківській школі №22. Отримує 1600 грн. 120 грн щомісяця витрачає на проїзд. Ще 90 йде на оплату стаціонарного та мобільного телефонів, 20 — віддає за світло, 300 грн — за газ у зимовий період. Вона розлучена. Про колишнього чоловіка, держслужбовця з Дніпропетровська, згадувати не хоче. Живе в невеликій цегляній хаті з 73-річною матір'ю-пенсіонеркою Марією Іванівною. Вона — інвалід першої групи через хворі легені. Мають лише одну кімнату та кухню. Оселя ззовні поштукатурена. Після повені 2008-го зсередини вкрилася грибком. Усюди тхне пліснявою і сирістю, стіни в кутах чорні.

— Моя городина зогнила під час цьогорічних повеней. То в перший день експерименту купила 18 кіло картоплі — буде на місяць. За кілограм платила 4,5 гривні, разом вийшла 81 гривня. А два дні тому картопля подешевшала — уже 3,5 коштує.

— За вісім днів уже витратила 300 гривень, — Анна Богданівна в суботу, 9 жовтня, показує записи в зошиті. — Намагаюся тепер купувати дешеві продукти — помідори по 8 гривень узяла, але вони такі, що тільки на засмажку до зупки годяться. Півлітри сметани — за 7 гривень. То така вже недобра була! Купила дві упаковки акційної пшеничної крупи по 2,5 за кіло. Принесла додому, а вона протухла. Мусила викинути курям. Отака економія. Буханець хліба розтягую на три дні. Перестала купувати м'ясо, масло, молоко. Думала, буду їсти одну бульбочку, нічим не помащену. Зварила, а вона пісна, ніяк не йде. Узяла в мами ложку олії та засмажила цибульки. Завтра піду і куплю собі пляшечку. Я зранку не їм, тільки каву міцну п'ю. А з роботи ввечері приходжу голодна — беру хліба, зверху кришу цибулі, посипаю приправою "мівіна" і так вечеряю. Але мушу вже якісь вітаміни брати, бо геть сили втрачаю. Купила капусти, перцю, моркви. Буду по ложці салату їсти.

За тиждень жінка схудла на 3 кг.

— Але мені це тільки на користь, — сміється. — Я трохи розтовстіла, не вміщалась у спідницю. А тепер легко її одягаю. Одяг уже давно купую на секонді. На нові речі грошей нема, та й псуються від сирості в хаті, а вбратися в щось треба, я ж до дітей у школу ходжу. А вони, знаєте, як зараз учителів судять? Оцю спідницю влітку купила за 8 гривень, — розгладжує на собі кольорову трикотажну річ. Показує рожевий кашеміровий піджак. — Дала за нього 50 гривень. Колготки шерстяні колись за 70 гривень брала, бо гарно носяться. А через експеримент купила за 25, то вже закудлатилися. На зиму треба купити взуття. Дешевих брати не хочу, бо скільки в таких походиш? В одної жінки на базарі побачила практично нові й дуже гарні за 390. Я до них, а вони розпаровані — один 38, а другий 39 розміру, та ще й один темніший. Добре хоч осінні черевички заможна подруга мені подарувала, — показує шкіряне взуття на підборах.

На ліжку сидять двоє котів. Ще двоє вискочили на вулицю через відчинену кватирку. На підлозі граються троє кошенят.

— Мама всіх безпритульних приймає, — усміхається. — Сама не з'їсть, а своїх котів і пса Діану нагодує. Курей досі тримає. Вони старі, яєць майже не дають. Треба би їх побити і продати. Ми не можемо їсти своїх.

У кімнаті не більш як +15°С. На кухні холодно, як на вулиці.

— Як би не підкручували газовий конвектор, сирі стіни не нагріваються, — Анна Богданівна одягає куртку-плащівку. — Праска від сирості не працює, бігаю до подруги прасуватися. Підлога прогнила. Із-під неї постійно вилазить якась нечисть — таргани, хробаки, мурахи, щурі по хаті бігають. Двічі на день мушу мити підлогу "пропером". Під час повені вода в хаті стояла майже по коліна. А допомоги нам не дали, бо коли комісія з області приїжджала, мене не було вдома. А мама чогось злякалася і тільки літню кухню показала. То мене ще й аферисткою після цього обізвали. Мамі протипоказано жити в таких умовах — у неї псуються легені, хронічний бронхіт з астматичним компонентом. Майстер сказав, що треба здирати всі стіни аж до основи. На все треба 10 тисяч гривень. А де їх узяти? Мама має 800 гривень пенсії. Багато витрачаємо на ліки.

За вісім днів Анна Богданівна купила мийний засіб "Містер пропер", 1,5-кілограмовий пральний порошок "Гала", фестал, фервекс, активоване вугілля.

— Хімію в "Метро" купила. "Галу" брала, бо дешева. А "пропер" добре відмиває плісняву. На третій день експерименту встигла застудитися, та й проблеми зі шлунком мала від поганого харчування. Так що тільки на ліки витратила 35 гривень.


Коментарі (0)

12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

591
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

2186
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

1654
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

1592
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

1584
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1845

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1218

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1295

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

2138

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

2152
11.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18748
05.12.2024

Зима – це час, коли наш організм потребує тепла, енергії та поживних речовин, щоб впоратися з холодом.   

519
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

907
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

356
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

9667
06.12.2024

Про День Святого Миколая, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

704
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7869
10.12.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

29121 1
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

301
08.12.2024

Нагадаємо, Зеленський підписав указ про введення санкцій проти проросійської влади Грузії, зокрема мільярдера експрем'єра Бідзіни Іванішвілі і його поплічників. Загалом санкції ввели проти 19 осіб.  

318
05.12.2024

Верховна Рада четвертого грудня ухвалила в цілому законопроєкт про підвищення акцизу на тютюнові вироби.  

2977