Вісім днів за 300 гривень прожила Анна Покотило

"Якщо сидіти на одному тільки хлібі, цибулі й воді, то вижити місяць на 907 гривень можна. Я вже так жила, коли в середині 1990-х учителям не платили зарплату", — каже 47-річна Анна Покотило із села Вовчинець під Івано-Франківськом. Як повідомляє "Газета.ua" вона бере участь в експерименті Національного форуму профспілок України. За місяць спробує витратити не більше прожиткового мінімуму, визначеного для дорослої працездатної людини.

Анна Богданівна працює вчителькою української мови та літератури в Івано-Франківській школі №22. Отримує 1600 грн. 120 грн щомісяця витрачає на проїзд. Ще 90 йде на оплату стаціонарного та мобільного телефонів, 20 — віддає за світло, 300 грн — за газ у зимовий період. Вона розлучена. Про колишнього чоловіка, держслужбовця з Дніпропетровська, згадувати не хоче. Живе в невеликій цегляній хаті з 73-річною матір'ю-пенсіонеркою Марією Іванівною. Вона — інвалід першої групи через хворі легені. Мають лише одну кімнату та кухню. Оселя ззовні поштукатурена. Після повені 2008-го зсередини вкрилася грибком. Усюди тхне пліснявою і сирістю, стіни в кутах чорні.

— Моя городина зогнила під час цьогорічних повеней. То в перший день експерименту купила 18 кіло картоплі — буде на місяць. За кілограм платила 4,5 гривні, разом вийшла 81 гривня. А два дні тому картопля подешевшала — уже 3,5 коштує.

— За вісім днів уже витратила 300 гривень, — Анна Богданівна в суботу, 9 жовтня, показує записи в зошиті. — Намагаюся тепер купувати дешеві продукти — помідори по 8 гривень узяла, але вони такі, що тільки на засмажку до зупки годяться. Півлітри сметани — за 7 гривень. То така вже недобра була! Купила дві упаковки акційної пшеничної крупи по 2,5 за кіло. Принесла додому, а вона протухла. Мусила викинути курям. Отака економія. Буханець хліба розтягую на три дні. Перестала купувати м'ясо, масло, молоко. Думала, буду їсти одну бульбочку, нічим не помащену. Зварила, а вона пісна, ніяк не йде. Узяла в мами ложку олії та засмажила цибульки. Завтра піду і куплю собі пляшечку. Я зранку не їм, тільки каву міцну п'ю. А з роботи ввечері приходжу голодна — беру хліба, зверху кришу цибулі, посипаю приправою "мівіна" і так вечеряю. Але мушу вже якісь вітаміни брати, бо геть сили втрачаю. Купила капусти, перцю, моркви. Буду по ложці салату їсти.

За тиждень жінка схудла на 3 кг.

— Але мені це тільки на користь, — сміється. — Я трохи розтовстіла, не вміщалась у спідницю. А тепер легко її одягаю. Одяг уже давно купую на секонді. На нові речі грошей нема, та й псуються від сирості в хаті, а вбратися в щось треба, я ж до дітей у школу ходжу. А вони, знаєте, як зараз учителів судять? Оцю спідницю влітку купила за 8 гривень, — розгладжує на собі кольорову трикотажну річ. Показує рожевий кашеміровий піджак. — Дала за нього 50 гривень. Колготки шерстяні колись за 70 гривень брала, бо гарно носяться. А через експеримент купила за 25, то вже закудлатилися. На зиму треба купити взуття. Дешевих брати не хочу, бо скільки в таких походиш? В одної жінки на базарі побачила практично нові й дуже гарні за 390. Я до них, а вони розпаровані — один 38, а другий 39 розміру, та ще й один темніший. Добре хоч осінні черевички заможна подруга мені подарувала, — показує шкіряне взуття на підборах.

На ліжку сидять двоє котів. Ще двоє вискочили на вулицю через відчинену кватирку. На підлозі граються троє кошенят.

— Мама всіх безпритульних приймає, — усміхається. — Сама не з'їсть, а своїх котів і пса Діану нагодує. Курей досі тримає. Вони старі, яєць майже не дають. Треба би їх побити і продати. Ми не можемо їсти своїх.

У кімнаті не більш як +15°С. На кухні холодно, як на вулиці.

— Як би не підкручували газовий конвектор, сирі стіни не нагріваються, — Анна Богданівна одягає куртку-плащівку. — Праска від сирості не працює, бігаю до подруги прасуватися. Підлога прогнила. Із-під неї постійно вилазить якась нечисть — таргани, хробаки, мурахи, щурі по хаті бігають. Двічі на день мушу мити підлогу "пропером". Під час повені вода в хаті стояла майже по коліна. А допомоги нам не дали, бо коли комісія з області приїжджала, мене не було вдома. А мама чогось злякалася і тільки літню кухню показала. То мене ще й аферисткою після цього обізвали. Мамі протипоказано жити в таких умовах — у неї псуються легені, хронічний бронхіт з астматичним компонентом. Майстер сказав, що треба здирати всі стіни аж до основи. На все треба 10 тисяч гривень. А де їх узяти? Мама має 800 гривень пенсії. Багато витрачаємо на ліки.

За вісім днів Анна Богданівна купила мийний засіб "Містер пропер", 1,5-кілограмовий пральний порошок "Гала", фестал, фервекс, активоване вугілля.

— Хімію в "Метро" купила. "Галу" брала, бо дешева. А "пропер" добре відмиває плісняву. На третій день експерименту встигла застудитися, та й проблеми зі шлунком мала від поганого харчування. Так що тільки на ліки витратила 35 гривень.


Коментарі (0)

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

368
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

496
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2323
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1716
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2009
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5616 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1123

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1135

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1649

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1121
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

881
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

734
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14555
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

537
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10396
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6069
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

619
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7530
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2766
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

523
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

619
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

456