На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла.
Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.
Фахівці зазначають, така ситуація може тривати щонайменше до кінця літа, згодом відключення електроенергії можуть повторитися взимку, а відновлення втрачених під час війни потужностей можуть тривати роками.
Що прогнозують енергетики та чому прикарпатцям радять звикнути до графіків, розповідає Фіртка.
Ситуація в енергосистемі складна, є значний дефіцит електроенергії
У квітні 2024 року відбувся ряд російських обстрілів, в результаті яких зруйнована значна генеруючих потужностей.
Це призвело до порушення балансу в енергосистемі, через що зʼявилась потреба обмежувати споживання електроенергії. Про це 17 травня розповів директор з управління активами «Прикарпаттяобленерго» Олег Сеник.
Нестача електроенергії в Україні спостерігається саме під час пікових годин споживання.
На добу 17 травня на Прикарпатті ввели графіки погодинних вимкнень, які вже вводили у 2022-2023 роках. Графіки довели до всіх споживачів, окрім об’єктів критичної інфраструктури, в обсязі шести черг.
Ці графіки в обленерго розробили заздалегідь, погодили з органами місцевого самоврядування та НЕК «Укренерго».
Споживачів про їхнє введення повідомили напередодні, тому була можливість ознайомитися з графіком та дізнатися свою чергу.
«Два тижні тому ми почали застосувати графіки обмеження потужності для великих промислових споживачів області, і вони зменшували свою потужність в ті години, які їм були доведені.
Два дні тому, ймовірно, сталася ще якась аварійна ситуація. Внаслідок цього спочатку довелось застосувати графіки аварійних вимкнень, щоб швидко обмежити споживання електроенергії.
А коли зʼявилося розуміння, що дефіцит області буде тривалий, НЕК «Укренерго» почала доводити ліміти споживання для погодинних вимкнень», — ділиться Сеник.
Натомість 14 травня на Івано-Франківщині застосовували графіки аварійних вимкнень, які вводять без попередження. Тому інформації про тривалість знеструмлень або конкретних адрес споживачів немає. Ці графіки разові, короткочасні, непередбачувані, вводяться при виникненні аварійних ситуацій. Про їхнє введення можна дізнатися лише по факту вимкнення.
Усю інформацію про графіки відключення світла можна переглянути на офіційному сайті «Прикарпаттяобленерго» — за посиланням.
«Довше, ніж на три години наразі світло не вимикатимуть», — Прикарпаттяобленерго
Наразі вистачає ресурсу, аби не перевищувати тригодинні знеструмлення для споживачів з Івано-Франківщини.
Втім, з графіками вимкнень електроенергії доведеться жити тривалий час, стверджує Олег Сеник.
«Наприклад, вночі достатньо було на дві години вимикати, а ввечері — на три.
Ми зараз не вимикатимемо довше, ніж на три години — стає ресурсу цього графіка. Цього дотримуватимося», — каже Сеник.
Водночас енергетик радить прикарпатцям звикнути до графіків. Адже відключення, вважає Сеник, триватимуть не тиждень-два, а довше.
Сеник також додав, якщо прикарпатці обмежуватимуть споживання електроенергії у побуті самостійно, час вимкнень можна буде значно скоротити.
«Ми для кожної години рахуємо, якої величини нам треба обмежитися. Якби на цю величину люди обмежилися самі, ми б не вимикали нікого.
Ну, якби нікого — це ідеальний випадок. Але могли б, наприклад, вдвічі менше вимикати. Це факт. Тому ввечері та вранці треба економити електроенергію», — додав Сеник.
Скільки ще вимикатимуть світло
Через масовані ракетні російські атаки, українська енергетична система зазначала масштабних руйнувань. Про це на пресконференції в Медіацентрі Україна-Укрінформ заявив радник прем'єр-міністра України, член наглядової ради НЕК «Укренерго» Юрій Бойко.
«Варто налаштуватися, що ми усе літо будемо жити в тих умовах, які розпочалися.
Якщо ми говоримо про травень, то ці обмеження могли початися пізніше, якби він не був такий холодний.
Люди почали користуватися нагрівальними приладами більш активно — і це призвело до того, що в системі почало катастрофічно не вистачати електроенергії навіть з урахуванням того, що ми активно залучаємо імпорт та аварійну допомогу», — додав Бойко.
З його слів, в таких умовах українцям доведеться жити, найімовірніше, до серпня.
«У серпень-вересень очікую незначне покращення в силу різного набору факторів — починаючи з виходів з активної фази ремонту об'єктів атомної генерації, все ще буде залишатися сонце і в системі буде велика кількість цієї генерації.
Ще буде тепло, але вже не гаряче, тому додаткове навантаження, яке традиційно виникає в гарячі місяці знизиться і саме в серпень-вересень очікується або майже, або взагалі без дефіциту», — пояснив Бойко.
Радник прем'єр-міністра також наголосив, що зима буде «невідворотно важкою». Шансів на відновлення знищеної за два місяці генерації у повному обсязі немає, тому уникнути дефіциту не вдасться.
То що ж буде взимку?
За словами Юрія Бойка, цифру 8 ГВт втраченої потужності, яку озвучував міністр енергетики України Герман Галущенко, можна суттєво знизити в рамках підготовки до зими, але точно не в рази.
«Ми проходитимемо наступну зиму однозначно в умовах обмежень. Інша справа розмір цих обмежень.
Це, безумовно, залежить від багатьох факторів, починаючи від логістичних, доставки певних комплектуючих, які можуть або пришвидшити, або, навпаки, затягнути ремонти й відновлення генеруючого обладнання», — уточнив Бойко.
На думку директора Центру дослідження енергетики Олександра Харченка, навіть якщо усунути певні пошкодження генерації, то наступні два роки українці житимуть з дефіцитом електроенергії.
«У нас відвертий дефіцит генеруючих потужностей. Проблеми з генерацією швидко вирішити не вдасться.
Мій особистий прогноз — ми житимемо з дефіцитом електроенергії наступні два роки, це буде нормальним станом для української енергосистеми», — заявив Харченко.
Чи залежить відключення світла від регіону: як формують графіки планових обмежень