
Сьогодні кіберзлочини — загроза, з якою може зіткнутися кожен. Шахраї крадуть гроші з карток, зламують облікові записи, виманюють особисті дані.
Чим більше спілкування та обмін інформацією переходять в онлайн, тим активніше зловмисники використовують цифровий простір для шахрайства. А виявлення та розслідування таких злочинів — завдання кіберполіції.
Що саме передбачає робота кіберполіції та як розширились обов'язки під час повномасштабної війни, начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій розповів в інтерв'ю журналістці Фіртки.
"Якщо коротко, то ми попереджаємо, виявляємо та протидіємо злочинам, вчиненим в інтернеті.
У цілому діяльність кіберполіції сьогодні має широкі аспекти, адже безпосередньо пов'язана з діджиталізацією. Як цифровізуються та прогресують більшість сфер, так само й розширюється профіль кіберполіції", — каже Микола Худолій.
Начальник кіберполіції Івано-Франківщини продовжує, основними напрямками діяльності є протидія онлайн-шахрайствам, фішингу [вид шахрайства, метою якого є отримання доступу до конфіденційних даних користувачів — ред.], скімінгу [крадіжки даних карти та грошей з неї за допомогою спеціального пристрою — ред.].
"Наступним напрямком є протидія несанкціонованим втручанням в діяльність електронних баз та інших реєстрів, які функціонують на території України.
Третім напрямком є протидія шкідливому та незаконному онлайн-контенту, зокрема виготовленню та розповсюдженню дитячої порнографії.
Четвертим напрямком є співпраця з банками у сфері боротьби з шахрайствами. Зокрема, постійно обмінюємось інформацією про підозрілі транзакції, створюємо "чорні списки" шахраїв, швидко блокуємо їхні картки та навчаємо працівників банків щодо виявлення кібератак".
З його слів, з початком повномасштабної війни моніторять та реагують на кіберзагрози, спрямовані на критичну інфраструктуру, розслідують злочини проти інформаційної безпеки, протидіють російській пропаганді та дезінформації.
"Окрім того, щоденно моніторимо, аналізуємо та виявляємо всі повідомлення про неправдиві мінування на Івано-Франківщині.
Також, виявляємо будь-які прояви диверсійної діяльності у Telegram-спільнотах щодо пошуку роботи серед неповнолітніх та інших осіб. Надалі ці факти передаємо працівниками Служби безпеки України.
Проводимо освітню діяльність задля підвищення обізнаності громадян про кіберзагрози. Під час війни охоплюємо чимало напрямків роботи. Найважливіше для нас — виконувати роботу якісно".
Більше читайте в матеріалі: Шахраї, псевдомінери, атаки на інфраструктуру та вербування підлітків: інтерв'ю з начальником кіберполіції Івано-Франківщини Миколою Худолієм.