
Україна платить за перемогу дуже високу ціну: триває війна, яка не лише руйнує інфраструктуру, а й забирає найрідніших людей.
Українці відбудують країну, але, на жаль, не зможуть повернути тих, хто загинув, захищаючи її незалежність та цілісність. У часи війни важливо вшанувати померлих, оплакати їх та зберегти у пам'яті. Пам’ять про близьку людину житиме вічно, а тому потрібно вміти залікувати рани, навчившись жити з цим болем.
Разом з тим діти — одна з найуразливіших та беззахисних категорій цивільного населення під час бойових дій. Наукові дослідження свідчать, що коли стрес є передбачуваним і очікуваним, він менше впливає на людський організм. Саме тому з дітьми потрібно говорити про все: війна — не виключення.
Журналістка Фіртки поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як розповісти про втрату дитині, а чого казати не варто.
Так, Олена Коструб каже, що все залежить від віку та психічного розвитку дитину. Якщо дитина ще не стикалася зі смертю (домашньої тваринки, наприклад) або вона ще маленька, то краще говорити про смерть близької людини, як про відхід або переміщення в інший простір (наприклад, на небо).
«Якщо дитина старша або вже стикалася зі смертю раніше, то вона переживатиме ті ж фази, що й доросла людина, тому краще брати її з собою на всі ритуали прощання, розмовляти з нею про те, що відбувається після смерті.
Це також залежить від вірувань сім'ї».
Також психологиня радить дискутувати про те, що є тимчасовим, а що вічним, позачасовим. Тобто, сенс таких розмов полягає в тому, щоб допомогти дитині створювати свою концепцію життя та смерті.
Водночас фахівчиня каже, що не треба описувати обставини, краще обійтися без подробиць.
«Не варто агресивно поводитись та шукати винуватців смерті, навіть якщо вони очевидні. Дитина відзеркалює поведінку дорослого і схильна до того, щоб мимоволі фантазувати, почувши подробиці.
Тож, не треба будувати фундамент для надмірних емоцій та тривожності.
Російська агресія триває — і наслідки, зокрема втрати, від неї відчутні. Війна — це жахлива подія, в якій є жорстокість та смерть.
Бути готовим до цього — означає погодитися з цим. Людина не може бути готовою до війни, але має прагнути закінчити її».
Більше порад читайте у матеріалі.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: