Відповідальність за ухилення від мобілізації: прикарпатцям розповіли про судову практику

За ухилення від мобілізації Кримінальний кодекс України передбачає позбавлення волі на термін від трьох до п'яти років. Втім, більшість осіб, які ухиляються від служби, укладають угоду зі слідством.

Зокрема, чимало з них визнають свою провину, виражають каяття за свій злочин та відповідно йдуть на угоду зі слідством, щоб уникнути реального покарання. Найчастіше, в результаті угоди, їм накладають іспитовий термін, який становить один рік.

Фіртка дізнавалась, яке ж покарання передбачене за ухилення від мобілізації та якою є реальна судова практика в Україні.

Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації: що треба знати


Найпоширенішою в умовах війни є стаття 336 КК України — ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період. Цей злочин карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років. 

Втім, реальне покарання можуть замінити іспитовим строком. Іспитовий термін, який ще називають "умовним", може тривати від шести місяців до трьох років, але найпоширеніший — від року до двох.

Особа, яка отримала іспитовий термін, має деякі обов'язки, які вона повинна виконувати протягом цього періоду. Ці обов'язки можуть варіюватися залежно від умов і вимог, встановлених угодою зі слідством або вироком суду. У разі, якщо засуджений вчинить новий злочин — випробувальний термін скасують й людина відбуватиме увʼязнення. 


Судова практика: іспитовий термін для ухилянта


У Тернопільській області судили чоловіка, якого визнали придатним до мобілізації, втім він не прибув до навчального центру, отримавши бойову повістку.

Військовозобов'язаного засудили до трьох років в'язниці, замінивши цей термін на рік та шість місяців іспитового терміну. Про це йдеться у вироку Бучацького районного суду від 6 червня 2023 року.

В обвинувальному акті вказано, жителя Тернопільщини у червні 2022 року визнали придатним до проходження військової служби. 24 серпня йому видали бойову повістку для проходження служби в одному із навчальних центрів підготовки, відтак він мав прибути до місця призову, але не з'явився у вказаний час "без поважних причин".

На суді чоловік провину визнав. З його слів, після оголошення воєнного стану він добровільно прийшов до ТЦК та СП, де отримав повістку, після чого прибув до навчального центру у Житомирі. Втім, через стан здоров'я його повернули звідти. 

Як зазначено в матеріалах справи, по прибуттю з Житомира, чоловік повторно отримав бойову повістку, проте на визначену дату — 24 серпня 2022 року — не прибув, оскільки, перебуваючи в навчальному центрі в Житомирі, бачив, як відбувається підготовка військових та побоявся. Просив суворо його не карати.

Суд визнав чоловіка винним та засудив до трьох років позбавлення волі, замінивши цей термін на рік та шість місяців іспитового. 


Другого травня 2023 року 32-річному мешканцю Львова присудили три роки позбавлення волі з випробувальним терміном у два роки. 

Про це йдеться в опублікованому вироку на сайті Єдиного реєстру судових рішень.

Згідно з матеріалами справи, 26 вересня 2022 року львів'янин пройшов військово-лікарську комісію та був визнаний придатним до військової служби. Відтак, 4 жовтня він мав прибути до місця призову, але не з'явився у вказаний час "без поважних причин".

У рішенні суду зазначили, що чоловік діяв "умисно з метою ухилення від призову з мобілізації".

Відомо, що чоловік під особистий підпис отримав повістку. Сам обвинувачений свою провину заперечує. Так, він зазначає, що насправді не ухилявся від призову, а в день вирушення на мобілізацію проспав і тому вчасно не прибув до місця призначення.

"Наступного дня і всі інші дні не прибув до РТЦК, оскільки не мав можливості з'явитися у зв'язку з тим, що в нього хворі батьки.

Наразі готовий до призову на військову службу", — йдеться у вироку Шевченківського районного суду Львова.

Заступник військового комісара повідомив суд, що обвинувачений, окрім того, що не з'явився за викликом, також не відповідав на телефонні дзвінки.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рада розширила список тих, хто підлягає мобілізації: прикарпатцям пояснили, що змінилося

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: як пережити смерть рідних 


24.07.2023 4613
Коментарі ()

01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

877
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

952
14.08.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про популярні, та найважливіше — безпечні, місця для купання та основні правила поведінки на воді.  

4770
30.07.2024
Вікторія Матіїв

Про значення шлюбу, кризові періоди у стосунках та церковне розлучення, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

7104 1
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

9900 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

3958 5

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

291

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

972

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

1743

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

1871
05.09.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

3298
31.08.2024

Майже вся піца в Івано-Франківську, особливо та, що можна замовити на сайті donatellopizza.com.ua, представлена неаполітанською стравою. А яка вона насправді, які її особливості й у чому різниця між іншими трикутничками — далі у статті.

452
29.08.2024

На Прикарпатті завершили збирання ранніх зернових культур.    

729
02.09.2024

Важливо, ділиться монахиня, людину вислухати, сказати "я поруч" і "я за тебе помолюся".

375
29.08.2024

У четвер, 29 липня, християни відзначають Усікновення голови святого пророка Івана Хрестителя.  

1514
23.08.2024

У християнстві подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

1491 1
19.08.2024

Християнська сім'я базується на фундаменті беззаперечної любові, єдності думок, цілей та бажань. Втім, це також спільна робота чоловіка та дружини.  

1424
04.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

25453 1
05.09.2024

Більше ніж половина мешканців західних областей вважає, що Офіс президента впливає на державні органи з перевищенням своїх повноважень.  

516 3
02.09.2024

Президент Володимир Зеленський оцінив, чи можливо повернути Запорізьку атомну електростанцію під контроль України військовим шляхом.  

921
29.08.2024

Мінекономіки напрацьовує кілька моделей економічного бронювання, а запрацювати воно має у жовтні-листопаді.  

624
28.08.2024

"Військовий" ПДФО був вилучений з бюджетів громад у 2023 році разом із "силовим" ПДФО.  

539