Відповідальність за ухилення від мобілізації: прикарпатцям розповіли про судову практику

За ухилення від мобілізації Кримінальний кодекс України передбачає позбавлення волі на термін від трьох до п'яти років. Втім, більшість осіб, які ухиляються від служби, укладають угоду зі слідством.

Зокрема, чимало з них визнають свою провину, виражають каяття за свій злочин та відповідно йдуть на угоду зі слідством, щоб уникнути реального покарання. Найчастіше, в результаті угоди, їм накладають іспитовий термін, який становить один рік.

Фіртка дізнавалась, яке ж покарання передбачене за ухилення від мобілізації та якою є реальна судова практика в Україні.

Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації: що треба знати


Найпоширенішою в умовах війни є стаття 336 КК України — ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період. Цей злочин карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років. 

Втім, реальне покарання можуть замінити іспитовим строком. Іспитовий термін, який ще називають "умовним", може тривати від шести місяців до трьох років, але найпоширеніший — від року до двох.

Особа, яка отримала іспитовий термін, має деякі обов'язки, які вона повинна виконувати протягом цього періоду. Ці обов'язки можуть варіюватися залежно від умов і вимог, встановлених угодою зі слідством або вироком суду. У разі, якщо засуджений вчинить новий злочин — випробувальний термін скасують й людина відбуватиме увʼязнення. 


Судова практика: іспитовий термін для ухилянта


У Тернопільській області судили чоловіка, якого визнали придатним до мобілізації, втім він не прибув до навчального центру, отримавши бойову повістку.

Військовозобов'язаного засудили до трьох років в'язниці, замінивши цей термін на рік та шість місяців іспитового терміну. Про це йдеться у вироку Бучацького районного суду від 6 червня 2023 року.

В обвинувальному акті вказано, жителя Тернопільщини у червні 2022 року визнали придатним до проходження військової служби. 24 серпня йому видали бойову повістку для проходження служби в одному із навчальних центрів підготовки, відтак він мав прибути до місця призову, але не з'явився у вказаний час "без поважних причин".

На суді чоловік провину визнав. З його слів, після оголошення воєнного стану він добровільно прийшов до ТЦК та СП, де отримав повістку, після чого прибув до навчального центру у Житомирі. Втім, через стан здоров'я його повернули звідти. 

Як зазначено в матеріалах справи, по прибуттю з Житомира, чоловік повторно отримав бойову повістку, проте на визначену дату — 24 серпня 2022 року — не прибув, оскільки, перебуваючи в навчальному центрі в Житомирі, бачив, як відбувається підготовка військових та побоявся. Просив суворо його не карати.

Суд визнав чоловіка винним та засудив до трьох років позбавлення волі, замінивши цей термін на рік та шість місяців іспитового. 


Другого травня 2023 року 32-річному мешканцю Львова присудили три роки позбавлення волі з випробувальним терміном у два роки. 

Про це йдеться в опублікованому вироку на сайті Єдиного реєстру судових рішень.

Згідно з матеріалами справи, 26 вересня 2022 року львів'янин пройшов військово-лікарську комісію та був визнаний придатним до військової служби. Відтак, 4 жовтня він мав прибути до місця призову, але не з'явився у вказаний час "без поважних причин".

У рішенні суду зазначили, що чоловік діяв "умисно з метою ухилення від призову з мобілізації".

Відомо, що чоловік під особистий підпис отримав повістку. Сам обвинувачений свою провину заперечує. Так, він зазначає, що насправді не ухилявся від призову, а в день вирушення на мобілізацію проспав і тому вчасно не прибув до місця призначення.

"Наступного дня і всі інші дні не прибув до РТЦК, оскільки не мав можливості з'явитися у зв'язку з тим, що в нього хворі батьки.

Наразі готовий до призову на військову службу", — йдеться у вироку Шевченківського районного суду Львова.

Заступник військового комісара повідомив суд, що обвинувачений, окрім того, що не з'явився за викликом, також не відповідав на телефонні дзвінки.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рада розширила список тих, хто підлягає мобілізації: прикарпатцям пояснили, що змінилося

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: як пережити смерть рідних 


24.07.2023 4756
Коментарі ()

15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2017
08.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

2164
07.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1386
03.03.2025
Вікторія Матіїв

Про адаптацію та реінтеграцію ветеранів, проєкти, спрямовані на підтримку родин загиблих бійців та виклики для дружин полеглих воїнів, журналістка Фіртки поспілкувалася із директоркою комунального закладу "Ветеранський простір", засновницею громадської організації "Дружини Янголів", дружиною загиблого захисника Павла Василіва — Любов'ю Василів.

1706
25.02.2025
Вікторія Косович

Роман Бончук — митець з Івано-Франківська, відомий своїми масштабними полотнами, муралами та концептуальними роботами.  Про саморозвиток, роль філософії, виклики сьогоденного мистецтва та нюанси творчого процесу митець розповів журналістці Фіртки.

4786
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

2882 1

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

107

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

414

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

852

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1452
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

824
14.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

25414 1
10.03.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

9116
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7218
10.03.2025

Говорячи про мотивацію відвідування релігійних служб, найчастіше ті мешканці заходу, які беруть у них участь, називають спілкування з Богом (52,9%), участь у молитвах, релігійних обрядах (51%).  

747
06.03.2025

Погінський монастир Успіння Матері Божої запрошує прикарпатців на нічні чування.  

1367
02.03.2025

Великий піст у 2025 році розпочнеться у понеділок, третього березня.  

1419
14.03.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

32760 1
17.03.2025

Раніше Зеленський зазначав, якщо буде перемир’я, то протягом 30-денного режиму тиші обговорюватимуть гарантії безпеки для України.

675
13.03.2025

Після закінчення війни буде знятий воєнний стан, і після зняття воєнного стану вибори проходитимуть згідно з українським законодавством.  

1546
11.03.2025

У минулому банкір та керівник Банку Канади, Марк Карні виграв вибори на посаду лідера чинної Ліберальної партії Канади й замінить Джастіна Трюдо на посаді прем'єр-міністра.  

675
10.03.2025

Закон про забезпечення прав добросовісного набувача (12089) на фінальній стадії розгляду.  

1228 1