Відновити історичну справедливість: євреї Коломиї пояснили, чому закривали вхід до скверу

 

євреї Коломиї

 

– У Коломиї поховано сім цадиків, тобто святих, шість з яких – на цвинтарі по вулиці Оренштайна. В Умані похований лише один такий святий. Розумієте, що для нас означає це місце? – наголошує голова Коломийської єврейської громади Яків Заліщикер і вказує на міський сквер з боку вулиці Петлюри.

Минулого тижня, як пояснює пан Яків, всі входи до скверу були на замку, бо днями планують розпочати реалізацію проекту благоустрою меморіального комплексу.

У четвер, 17 вересня, у соцмережах коломияни почали бити на сполох: міський сквер, який простягається від вулиці Петлюри до міського озера – зачинений. Звичне місце відпочинку коломиян, а для мешканців вул. Леонтовича цей парк ще й значно коротить шлях з дому до роботи і навпаки.

Люди, які того дня навідалися до парку, побачили оголошення на аркуші формату А4 такого змісту: «У зв’язку з роботами по благоустрою та з метою забезпечення безпеки відвідувачів доступ до кладовища буде закритий з 17.09.2015 р. по 01.10.2017 р.».

євреї1

А вже наступного дня, в ніч з п’ятниці на суботу, невідомі підпалили капличку, де похований Хілель Барух Ліхтенштейн, який 32 роки у ХІХ столітті був головним рабином Коломиї. Ковані ворота з боку озера спочатку зрізали автогеном, розповідає пан Яків, а потім ще й попрацювали «болгаркою» і вкрали.

євреї2

– Я ще міг зрозуміти, коли зрізали замки, але коли підпалили капличку, нашу святиню… Це вище дозволеного. Я живу тут понад 60 років, але з таким не стикався…

євреї6

Про те, що входи перекриють, містян сповістили цими ж оголошеннями, які вивісили на брамі два тижні тому. Єврейська громада поставила до відома місцеву владу, надіславши листа, в якому зазначалося: входи перекриють у зв’язку з ремонтними роботами. Громадських обговорень по цьому питанню не проводили.

– Не називайте це місце парком, – звертається Яків Заліщикер. – Це меморіальне єврейське кладовище. Тут був парк лише за радянських часів, а до того це місце було єврейським кладовищем.

У 1995 році Коломийська міськрада за головування Ігоря Довганюка визнала частину міського скверу площею 1,4 га по вул. Чехова територією меморіального кладовища та видала єврейській громаді дозвіл на розробку проекту впорядкування згаданої території.

євреї10

Проект вже готовий, і, за словами Якова Заліщикера, днями приступлять до робіт з благоустрою.

«Почнемо з реконструкції освітлення. Тепер освітлення вже буде по центру… Далі всі асфальтовані доріжки замінимо на бруківку. Довкола буде багато нових дерев, як у проекті», – розповідає Яків Заліщикер і демонструє проект благоустрою.

євреї7

євреї8

На кладовищі розмістять стіни пам’яті, які складатимуться з надгробних плит, звезених сюди з цілої Коломиї.

євреї9

Плит є 1300. До цього найчастіше ними були вимощені подвір’я біля будинків коломиян, є тут і надгробні плити, знайдені торік біля ратуші. Ще чимало надгробків виявили на вулиці Франка, де колись містилося ґестапо. Пам’ятники Леніну та Кірову в місті також стояли на надгробних єврейських плитах. Тепер, заради історичної справедливості, єврейська громада планує встановити приблизно сорок таких стін пам’яті.

євреї4

Всі ці роботи фінансують євреї з цілого світу. Левову частину коштів виділяє головний рабин Коломиї, який живе у Сполучених Штатах Америки.

«Тут виникає такий колапс: спонсори дають гроші на проект, якщо входи на час ремонту будуть зачинені. Якщо все відчинено – жодної копійки не отримаємо, коментує Яків Заліщикер. – Планувалося, що після ремонтних робіт, а це приблизно за два роки, кладовище відчинимо для відвідувачів. Входи будуть на замку лише у нічний час – з 22 години до  6 години ранку».

«Це кладовище – майно міста. Ми робимо благоустрій, хочемо увіковічити пам’ять, але це все залишається у власності громади міста»

«Це кладовище – майно міста. Ми робимо благоустрій, хочемо увіковічити пам’ять, але це все залишається у власності громади міста», наголошує пан Яків.

Відтепер, після подій з підпалом каплички та викраденням воріт, зазначає голова єврейської громади, ворота будуть відчинені навіть під час ремонтних робіт. Зачиненим буде лише вхід з боку політехнічного коледжу, адже там, за словами пана Якова, студенти щодня скидають купи сміття.

євреї11

«Коли тут копатиме екскаватор і хтось травмується, відповідатиме міська рада», наголошує він.

У ратуші, в свою чергу, коментують, що дозволу на закриття входів до міського скверу не давали, а проект благоустрою кладовища – не погоджували.

«Цей проект ніким не затверджений, і перекривати парк вони не мали права, каже начальник відділу комунального майна Коломийської міськради Віктор Волошенюк. – Вони написали нам листа про те, що перекривають входи. Але написати листа і отримати дозвіл – це різні речі».

Тим часом Коломийська єврейська громада оголосила винагороду – 10 тисяч гривень тому, хто  знайде злочинців, які підпалили їхню святиню.

 

Дзеркало Коломиї


23.09.2015 822 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1379
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1045
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2066
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3550
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1339
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1329

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1684

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

495

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1133

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1303
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

380
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24251
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

499
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

415
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

613
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1506
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

674
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

4284
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

593
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1512 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

613
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

524