Від страху до травми: івано-франківська психологиня про причини агресії в дітей

Дитяча агресія та прояви гніву є природними етапами розвитку дитини, але часто викликають хвилювання у батьків.

Психологиня Ірина Волощук розповіла журналістці Фіртки, як правильно розуміти ці прояви та допомагати дитині впоратися з емоціями без шкоди для інших.

"Агресія — це форма поведінки, яка шкодить іншим, тоді як гнів — це емоція, яка не завжди супроводжується агресивними діями. Гнів — природна емоція, і вона не є "поганою" чи "доброю".

Важливо не блокувати у дитини можливість висловлювати свої почуття, а навчити її робити це в здоровий спосіб. Гнів і відчуття власного "Я" крокують поряд. Це вираження власної значимості, яка знижується під час спроби стримати свої почуття.

Як пише Вайолет Оклендер (дитяча психотерапевтка), маленькі діти можуть здаватися агресивними, тоді як насправді вони лише намагаються задовольнити власні потреби та поспілкуватися про себе.

Дворічний малюк репетує: "Ні!", коли бачить моркву, яку дає йому мама. Він може її кинути на підлогу та докладе всіх зусиль, щоб показати, що він не хоче моркви. Чи буде це агресивна поведінка? Ні! Злість? Так.

Якби дитина в два роки вміла ввічливо сказати: "Мамо, вибач, але я не люблю моркву, чи можемо ми замінити її чимось іншим не менш корисним?", то вона б не кидала зі злості моркву на підлогу.

Чи може вирости з цього гніву агресивна поведінка? Так. Якщо батьки перші її проявлять до дитини, наприклад, вдарять її по пальчиках, чи будуть ігнорувати небажання дитини їсти моркву".

Психологиня підкреслює, заборона злитися, чи виражати емоції може призвести до накопичення напруги, яка врешті проявиться у вигляді агресії.

Ірина Волощук виділила кілька причин, які можуть спровокувати агресивну поведінку у дітей:

  • Захисний механізм

 Дитина може боятися або не довіряти оточенню, особливо під час адаптації до нового середовища (садок, школа).

  • Вивільнення емоцій

Коли дитина тривалий час накопичує почуття, наприклад, через страх чи тривогу.

  • Випробування меж

Дитина може перевіряти, наскільки вона може контролювати ситуацію, якщо батьки дозволяють їй агресивно реагувати.

  • Проживання болю

Діти, яких кривдять вдома чи в колективі, можуть проявляти агресію до інших (іграшок, тварин, однолітків), намагаючись у такий спосіб звільнитися від своїх переживань.

  • Брак емпатії

Якщо дитину не навчили співчувати іншим, її агресія може бути патологічною.

  • Події, які травмують

Розлучення батьків, втрата близької людини або насилля вдома можуть спровокувати агресивну поведінку.

  • Фізичне нездужання

Втома, хвороба чи голод роблять дітей більш схильними до агресії.

Утім Ірина Волощук радить не карати за агресивну поведінку, а намагатися зрозуміти, що саме стало причиною емоцій дитини.

Зі слів фахівчині, найкращий спосіб — це діалог із дитиною, який допоможе їй усвідомити свої почуття, а також:

  • Називати емоції дитини: "Бачу, ти зараз дуже злий, тому що не хочеш йти додому. Це нормально, обговорімо, як ми можемо вирішити цю ситуацію."
  • Використовувати ігри або фізичну активність для зняття напруги: наприклад, біг або глибоке дихання.
  • Навчати дитину виражати гнів без агресії, наприклад, рахувати до десяти або уявляти, як гнів "виходить із ротика у вигляді вогню".
  • Пояснювати дитині, як її дії можуть вплинути на інших, використовуючи приклади із її досвіду.

"Контролювати агресію — не зовсім правильний підхід. Важливо допомогти дитині усвідомити свої емоції та розуміти, що вона може ними керувати. Коли дитина розуміє свої почуття, вони вже не можуть стати неконтрольованими".

Спеціалістка наголошує, дитина почуватиметься безпечно, гармонійно та розвиватиметься лише в умовах прийняття, підтримки та безумовної любові. Важливо, щоб батьки залишалися головними у сімейній ієрархії, адже це знімає нервове напруження у дитини.

Розуміння потреб дитини, діалог та підтримка допоможуть мінімізувати прояви агресії, зробивши дитинство спокійнішим, а стосунки з батьками теплішими, пояснює психологиня.

"Батькам слід адекватно реагувати на емоції дитини. Не ставитися до проявів злості чи агресії, як до того, що треба викорінити, а як до такого, що потрібно зрозуміти та розпізнати, що саме змушує дитину так поводитись.

Часто дітки також бувають агресивні, коли їм погано, наприклад, через смерть рідних чи через розлучення батьків. Їм настільки боляче, що будь-який контакт може викликати агресію. Емоційна напруга, яка накопичується, почуття безвихідності може також розряджатися через агресію.

Найкращий спосіб — це розмовляти з дитиною та допомогти їй зрозуміти саму себе. Діти часто не знають, чому вони б'ються. Вони ще можуть не вміти ідентифікувати свої почуття.

Можна дитині сказати, що вона поводиться неправильно, тому, що їй погано та порозмовляти про те, що в неї сталося. Часто агресивна поведінка дитини може проявитися через деякий час від події, яка травмувала дитину і вона сама не може пов'язати її з агресією.

Також вчити дитину розуміти свої почуття, особливо, коли вона злиться, і вміти виражати злість у здоровий спосіб".

Ірина Волощук каже, часто батьки не вміють розділяти емоції своїх дітей. Вони кажуть дитині, що не можна злитись, замість того, аби сказати:

"Бачу тебе дуже злить, що треба йти додому. Ти хочеш ще погуляти. Погуляймо ще трішки, а тоді позмагаємося, хто швидше добіжить до того дерева".

Психологиня додає, перемикання уваги — це краще, ніж читати дітям нотації, а біг розрядить напругу та додасть позитиву.

"Діткам також слід пояснювати, що відчуває людина, яку вдарили, а саме що це боляче. Можна пригадати, як дитина впала з велосипеда та пошкодила собі колінце. Так дитина зможе зрозуміти, про яку саме біль йдеться.

Є багато способів допомогти дитині, але основний — це безумовна любов і контакт з батьками.

Також важливо, щоб в сім'ї були головні батьки, а не дитина. Тоді вона росте у здоровій ієрархії. Коли дитина бачить, що може керувати батьками, її нервове напруження і відповідно агресивна поведінка, зростають".

Ірина Волощук зазначає, також можна дитині пояснити, що іноді бувають моменти агресії, коли щось не подобається або ж ми чогось боїмося. Тоді дитина може хотіти вдарити когось. У цьому випадку важливо навчити дитину сказати про це.

"Пояснити дитині, що можна піти з місця події чи порахувати до десяти, уявляючи що вона надувна кулька, яка літає, коли розв'язали ниточку. 

Дуже важливо не сварити малюка за те, що він вдарив  когось, намагаючись себе захистити, навіть якщо їй тільки здається, що її можуть скривдити.

Дитина має мати можливість дати відсіч і захистити себе, коли поруч немає дорослого, який може їй допомогти".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Івано-франківська психологиня Наталія Чаплинська розповіла про актуальність своєї професії в умовах війни

Психологиня пояснила, чому важливо жити звичним життям там, де це можливо

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну? 


Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

323
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1158
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2106 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1006
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2919
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2005

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

781

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

951

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1373

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1972
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26216 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

660
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

864
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2875
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1138
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

847
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1106
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1103
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

293
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4053
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

975
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1543