Івано-франківська психологиня Наталія Чаплинська розповіла про актуальність своєї професії в умовах війни

Триває третій рік повномасштабної російсько-української війни, а відтак робота психолога та психотерапевта в умовах сьогодення набуває ще більшої актуальності для кожного українця.

Про свій досвід під час етеру програми «Новий погляд» розповіла Наталія Чаплинська, депутатка обласної ради, голова постійної комісії з питань захисту прав учасників і ветеранів та їхніх сімей, психологиня та психотерапевтка, голова громадської організації «Центр допомоги «Людина»» і благодійного фонду «Інтегро», передає Фіртка.

До слова, волонтерською роботою жінка займається понад 10 років.

читайте також: Військовим з Івано-Франківська, які потребують психологічної реабілітації, виплачуватимуть по 10 тисяч гривень

«Почався Майдан, Революція Гідності і я вирішила, що потрібно бути не тільки учасницею цих дійств, але й надавати відповідну підтримку тим, хто цього потребує. Тобто спочатку учасникам Революції Гідності, а згодом, коли почалася війна з російським агресором, то військовим.

Цю роботу ведемо до сьогодні на волонтерських засадах. Є когорта моїх колег-психологів, а тепер вже й ветеранів, які також долучаються до психології, з якими ми проводимо велику роботу – активно допомагаємо нашим військовим, ветеранам, їхнім родинам і родинам загиблих.

Так долею склалося, що я перший психолог-практик у нашій області. Раніше такого фаху і спеціальності не було, натомість були лише викладачі психології.

У 1989 році я закінчила Харківський педагогічний інститут – відділення практичної психології, після чого повернулася до Івано-Франківська. Тут почала практикувати. Я знаю ці хвилювання, бо слово «психолог» одразу прирівнювалося до психіатра, а радянська психіатрія мала дуже поганий спадок у нашому житті. Це страшна була річ.

Раніше я займалася психологічним лікбезом – і по радіо, і по телебаченні, і в своїй роботі, роз’яснювала, що психолог працює з людьми, які абсолютно нормальні, які просто стикнулися з певними життєвими ситуаціями і їм зараз складно розібратися.

Я не кажу слово «проблеми», а саме життєві ситуації, де психолог дає можливість людині побачити цю ситуацію з іншого боку, як в кіно, і знайти шлях і зокрема вихід.

Можу сказати, що людей без комплексів немає і це є нормально, тому що життя так складається: хтось робить якісь зауваження чи вчинки, про які потім шкодує. І, звичайно, вони розвивають певні комплекси. Деякі ситуації пов’язані з батьками, які потім дають свої наслідки, чи, до прикладу, з педагогами. Єдине, що складніше було тоді - нас хотіли робити «ідеальними», а людина не може бути ідеальною. На сьогодні ми пройшли той етап», - розповідає Наталія Чаплинська.

Жінка додає, що в умовах сьогодення насамперед багатьох дуже змінила війна, адже це глибокий та важкий стрес.

«Військові – перша лінія фронту, а ми вторинна, бо ж ми з ними спілкуємося, за них переживаємо. І хто б що не говорив, але війна зачіпає всіх – навіть тих, хто знаходиться далеко від фронту. Вона змінює суспільство в цілому.

Пізніше потрібно буде ще одні зміни проживати, коли з фронту військові прийдуть і повернуться до мирного життя. І їхні рідні так само не знають, як себе з ними поводити. Наші військові повернуться просто іншими», - наголошує психологиня.

Наталія Чаплинська ділиться, що вона, як фахівець, працюючи з військовими, емоційно проживає все те ж, що й вони.

«Я проживаю все те, що проживає воїн або людина, яка сидить переді мною. Я інколи плачу разом з ними, сміюся разом з ними, сумую й так діла. Але я знаю, що мені треба мати ресурс, щоб їм допомагати.

Ресурсом для мене стає добра музика, природа, мистецькі речі. Я люблю вишивати – вишиваю бісером картини моря, але ні одної картини вдома не маю. Задоволення отримую, коли їх дарую», - розповідає депутатка.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Шукати баланс між військовим обов'язком та необхідністю працювати»: Андрій Семанів про те, як бізнесу вистояти під час війни


29.02.2024 Тіна Любчик 985 1
Коментарі (1)

Кукуха якось тримається здається 2024.02.29, 22:42

У неї є ютуб-канал чи вона інший психолог?

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

854 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

793
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1608
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2239
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4215 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3216

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

217

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

445

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

385

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

857
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

623
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

670
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

956
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1070
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

671
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6252
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1745
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31761 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1541
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

754 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

719