Від ідеї до власної справи: засновник "n.cubator" Дмитро Швець розповів, як працюють стартапи

Якісні зміни та розвиток сьогодні творяться не тільки у просторих кабінетах чи у наукових середовищах, їх творять ті, хто здатен об'єднатися і мати спільну мету, хто має ідею і бажання її втілення.

Мова про середовища майбутнього - стартапи.

Киянин Дмитро Швець у 2018 році заснував таке ідейне середовище - "n.cubator". Про нього, про перспективи бізнес-освіти, молодь та підприємництво далі в ексклюзивному інтерв'ю Фіртки.


n.cubator. Що це за такий проєкт?


n.cubator – це навчальний проєкт з розвитку підприємництва в Україні. Наша візія - це міжнародна платформа з розвитку усвідомленого підприємництва, що об'єднує в єдину екосистему ключових гравців з України та світу: підприємців, інвесторів, донорів, державні установи, навчальні заклади, корпорації.


Як і коли виникла ідея його створення?


Ідея створення бізнес-інкубатора виникла за 10 років до запуску проєкту під час мого навчання у Швецькому Інституті на програмі по КСВ в Стокгольмі. Це був 2008 рік. Вплив бізнесу на світ набагато більший за уряди країн. Шалені темпи розвитку можуть в один момент зробити маленький стартап всесвітньою корпорацією з доходами вище за ВВП країни.  До того ж ми більшу частину повсякденного життя проводимо на роботі. Бізнес формує нашу свідомість і поведінку.

У 2015 на ще одному навчанні у Швеції на фінальному пітчі я презентував концепцію по створенню Соціального Бізнес-інкубатора в Україні й остаточно вирішив запускати бізнес інкубатор в Україні.

На мою суб’єктивну думку, українцям для прориву не вистачає двох речей. Усвідомлення персональної відповідальності за свої дії та довгостроковості планування. А створення власної справи – найкращий тренажер для відпрацювання цих двох "м’язів".

Отже, у 2018 році ідея нарешті стала реальністю і разом з однодумцями ми запустили проєкт n.cubator на волонтерських засадах.


З чого починали?


Як стартап, ми пішли шляхом перевірки гіпотез і почали з одноденних симуляційних офлайн бізнес-ігор. Через них ми перевіряли наскільки бізнес-освіта через дію, через гру буде сприйнята суспільством та тестували різні цільові аудиторії.  Виявилось, що ігри цікаві всім, від корпорацій та їхніх співробітників до студентів та навіть школярів.

Всі підходи, які ми два роки тестували на відкритих та закритих бізнес-іграх, ми зараз втілюємо в навчальній програмі по старту бізнесу Adventure|easy start, яку ми запустили весною 2020 року.

Ця пілотна 9 тижнева програма розрахована на студентів та нещодавніх випускників, які мають ідею бізнесу, але не знають з чого та як почати. Ми змогли профінансувати цю програму самостійно та із зовнішньою допомогою менторів, викладачів та друзів і надати студентам гранти на навчання в програмі та можливість отримати невеличке фінансування для кращого проєкту.

Наступна програма розрахована на найманих працівників, що мріють створити власний бізнес. Ще є ідеї про запуск програми для старшокласників та для людей від 50 і вище.


Хто входить у команду? Які спеціалісти?


Оскільки ми прагнемо стати відкритою платформою, нам вдалося об’єднати професіоналів своєї справи, які хочуть ділитися своїм досвідом та знаннями. За два роки до проєкту долучилося більше ніж 40 менторів та викладачів досить високого рівня - від власників бізнесів та викладачів відомих бізнес-шкіл до ТОП-менеджменту корпорацій.

Постійно займаються розвитком проєкту дві-три людини, включно зі мною. Нам дуже не вистачає вільних рук, щоб втілити всі наші задуми, тож ми на разі шукаємо фінансування для розширення команди.

Сьогодні, всі викладачі та ментори інвестують свій час в проєкт на безоплатній основі. Проте ми хочемо розширюватися і гідно оплачувати професійну працю. Адже зазвичай наші навчання не поступаються рівню світових закладів освіти, а можливість експериментувати з форматами дозволяє нам постійно еволюціонувати.


У чому суть запропонованого вами підходу «experiencial learning and gamification»?


На звичайному навчанні, навіть якщо це не просто «балакаюча голова», учасники процесу сприймають тільки маленьку долю інформації. Як зробити так, щоб не тільки запам’ятати те, що ти отримав на навчанні, а ще й знати, як це використати та не забути в момент виникнення необхідності?

Відповідь на це запитання намагається дати теорія гейміфікації – навчання з використанням елементів гри та навчання через дію, або досвід (experiential learning). Перше, це не тільки використання самої гри для навчання, а  й застосування ігрових елементів, як команди, досягнення, рівні, нагороди, змагання в процесі навчання. Друге – це концепція в освіті, яка використовує практичні завдання та отримання власного досвіду разом з рефлексією зробленого, розумінням концепції того, що зроблено та активного експерименту. Наприклад, якщо ми навчаємо бізнес-моделям, то ми даємо шаблон і без навчання підходу просимо заповнити його самостійно,  потім обговорюємо результати та дискутуємо на цю тему, надаємо пояснення через занурення в теорію, повторюємо цей досвід через змодульовану гру та відпускаємо учнів робити власні експерименти з бізнес-моделями на власних проєктах з доступом до менторів та інформації.

Такий підхід перекриває всі основні типи сприйняття інформації, візуальні, аудіальні, кінестетичні. Як цитата, яку приписують китайським філософам: "Not hearing is not as good as hearing, hearing is not as good as seeing, seeing is not as good as knowing, knowing is not as good as acting; true learning continues until it is put into action".


Популярними є бізнес-ігри для школярів? Чи варто їх розвивати та чи дійсно вони дають результат?


Бізнес-ігри дають користь всім. Але залежить, що це за гра. При створенні ігор потрібно розуміти ціль та хто буде у неї грати. Чи популярні вони серед школярів - я не знаю. Проте ми експериментували на наших іграх - змішані групи учасників від 12 до 50 років. Деякі гравці 10-11 класу були крутіші за старших. При цьому 12 річні учасники сприймали по-різному. Були ті, хто вливався, а були ті, хто відверто нудьгував.

Але світова практика гейміфікації навчання передбачає застосування її на всіх рівнях від садочка до університету і далі.

Я, наприклад, ще у 1996 році в старших класах школи брав участь в грі КлассЮніорБізнес - це був неймовірний досвід, який досі згадую.


Наскільки в Україні сприятливе середовище для втілення та розвитку проєктів такого плану?


В нас майже повністю відсутня екосистема для розвитку власної справи. Це одна з причин, через які проєкт чекав свого часу. Самостійно створювати моду на підприємництво в країні дуже складно.

Наразі, починають з’являться інші інкубаційні програми та курси зі створення власної справи. У світі інкубатори, в основній своїй масі, підтримуються чотирма джерелами: держава (розвиток малого середнього бізнесу = розвиток економіки), університети (конкуренція, нові підходи практичного навчання та надання нових можливостей своїм студентам, співпраця з урядом та бізнесом), корпорації (соціальна відповідальність, джерело усвідомлених працівників та доступ до інновацій) та венчурні фонди (заробіток на розвитку та перепродажу стартапів). В Україні ці джерела тільки почали зароджуватись.

Тому ми на початку цього шляху. А в проєкті ми будемо обов’язково використовувати глобальні можливості, співпрацювати з іншими державами, іноземними бізнес-інкубаторами та корпораціями.


Коронавірус і карантин поставив перед світовим загалом і українським бізнесом зокрема, нові виклики. Як на вас і ваш проєкт вплинули обмеження? Що змінилося?


Карантин несподівано зробив нас сильнішими. Ми дуже важко збирали учасників першої програми, оскільки запуск випав чітко на оголошення карантину. Звісно нам довелося повністю перебудовувати офлайн програму в онлайн.

Виявилося, що просто скопіювати та перенести лекції в відеотрансляцію неможливо, це буде зовсім неефективно. Проте це дало нам три речі:

  1. Ми отримали дійсно вмотивованих учасників, що не побоялися розпочинати власну справу на порозі кризи
  2. Ми змогли не обмежувати програму Києвом, а запропонувати навчання учасникам з інших міст України.
  3. Ми опанували дуже ефективні та корисні онлайн інструменти для experiential learning, що дозволили зробити наше онлайн навчання на рівні, а іноді навіть вище офлайнового.

А це означає, що відтепер навіть офлайнові програми будуть максимально ефективно використовувати онлайн інструменти. Тож  наша програма – це антикрихкість в дії.


01.06.2020 Марія Лутчин 1400 1
Коментарі (1)

Vuiko 2020.06.10, 17:04

шо воно experiential learning?

09.07.2020

Запашна та яскрава композиція з квітів дає можливість будь-якій людині перенестися в спекотне літо навіть лютою зимою, коли багато хто тільки мріє про свіжі, ароматні та щойно зібрані рослини. Сервіс flowers.ua/ru/frankovsk працює впродовж року, надаючи

30
07.07.2020
Марія Лутчин

Сьомого липня у Європі, а 11 у світі, відзначають День шоколаду. Це свято виникло у Франції в 1995 році.

814
05.07.2020
Люся Грибик

Танцюрист розповів нам про свої кроки до досягнення успіху, поділився секретами мотивації та розкрив подробиці своїх танцювальних буднів.

1077
03.07.2020
Марія Лутчин

Для відновлення зруйнованої інфраструктури: доріг, мостів, берегоукріплювальних дамб, за попередніми підрахунками, потрібно понад два мільярди гривень.

950
01.07.2020
Марія Лутчин

У розмові про коронавірус, імунітет, переповнені лікарні, пацієнтів, емоційне виснаження медпрацівників та те, чому не варто забувати про карантин.

5570
26.06.2020
Люся Грибик

Лазерна епіляція — популярна апаратна процедура, яка проводиться для видалення небажаного волосся на обличчі та тілі.

1528

Нещодавно на Фіртці започаткував свій блог Олег Саїк, де описав, що місцеві сайти державних установ, які потенційно мали б приваблювати інвесторів, у ганебному стані.

1526

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві. 

4831

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

8060

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

6259 2
23.06.2020

У перший рік життя малюка все змінюється доволі динамічно. Здавалося б, тільки недавно матуся спіткала усі тонкощі грудного вигодовування, і ось вже настає новий етап – введення першого прикорм. Це їжа, що суттєво відрізняється від материнського мол

7550
16.06.2020

На ферму з виробництва фуа-гри в місті Снятин влаштувався хлопець, який таємно знімав на відео свої робочі будні, а опісля анонімно передав матеріали зоозахисній організації "Відкриті клітки Україна", яка їх опублікувала. Ці кадри сколихнули світ, призве

62110 3
10.06.2020

«У нас немає вільних місць! Столики тільки за бронюванням! Вибачте, щоб присісти Вам доведеться зачекати!» - вже понад два місяці ці, раніше щоденні, фрази ніхто не говорить. А все через карантин.

5556
25.06.2020

На останню декаду червня, що у 2001 році, припала непересічна для історії Львова та й України загалом подія. Це багатьом видавалося неможливим і до останнього існували сумніви, але папа таки прибув поспілкуватися з українцями. Тоді це все просто видавал

785
16.06.2020

Акція триває вже понад два роки і наближається до своєї кульмінації. Сьогодні, 16 червня, Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин долучився до історичного заходу – створення рукописної Біблії, пише Фіртка з посиланням

1223
08.06.2020

Для того щоб усвідомити справжність наших прохань до Господа Бога про власні потреби, потрібно спочатку перейнятися, серцем відчути потреби інших людей.

1645
29.05.2020

28 травня, на свято Вознесіння Господнього за юліанським календарем, в Україні з’явилася в продажу всесвітньо відома книжка «Католицизм: мандрівка до серця віри» американського проповідника, письменника і богослова єпископа Роберта Баррона.

1564
07.07.2020

Цей рух досить популярний у світі, але уже давно він дійшов і до нас. Відпочивальників, яким байдуже на стереотипи та упередження, стає все більше.

275
03.07.2020

Єлісейський палац заявив, що Філіпп буде займатися урядовими справами доти, доки не буде призначено новий уряд.

299
03.07.2020

У бюлетені з відкритими списками можна буде проголосувати як за партію, так і за конкретного кандидата, щоб підняти його в партійному списку Профільний комітет Верховної Ради затвердив нову форму бюлетеня для голосування на місцевих виборах за відкритими

403
26.06.2020

Партія "Голос" проголосувала за припинення депутатських повноважень Святослава Вакарчука. Перед цим він вийшов із фракції «Голос» у Верховній Раді. Про це повідомляє пресслужба партії «Голос», інформує Фіртка. Водн

588
26.06.2020

Він був ветераном Аль-Каїди, чия кар'єра джихадиста почалася з 1990-х років. Те, як він помер, було вражаючим.

947