Від чого підвищується тиск у людини: симптоми і ознаки гіпертонії у жінок і чоловіків, як боротися з хворобою

Високий тиск – це поширене явище, особливо у жінок після 40 років. До даної проблеми потрібно ставитися з усією серйозністю, її ігнорування призводить до інфаркту, інсульту, розвитку серцевої і ниркової недостатності, сліпоти.

Однак у людей, які чують про таку небезпеку, рідко виникає питання, від чого підвищується тиск у людини. Це обов’язково потрібно знати, щоб уникнути основних факторів ризику.

Що таке високий тиск

Зі шкільної лави відомо, що серцево-судинна система складається з судин, по яких циркулює кров. Рух крові забезпечує серце. Судини піддаються впливу з боку крові. Такий вплив називається артеріальним кров’яним тиском, що складається з двох значень – верхнього і нижнього. Максимальне або систолічний виникає при скороченні серцевого м’яза, а мінімальне або діастолічний – у стані спокою. При порушенні пульсу розрізняють діастолічну або систолическую гіпертонію.

Проведені дослідження вивели середнє значення артеріального тиску (АТ), однак важливо при цьому враховувати і індивідуальні особливості людського організму. Всесвітня організація встановила межі нормальних показників, які варіюються в таких межах атмосферного тиску:

  • Нижній показник – 100-110/70
  • Верхній показник – 120-140/90.

Причини підвищення артеріального тиску

Щоб зрозуміти, від чого підвищується тиск у людини, потрібно розібратися в самій хворобі. Існує два види гіпертонії: гіпертонічна хвороба та симптоматична артеріальна гіпертензія. Перший тип являє собою хронічний процес, причини підвищеного АТ при якому не можуть пояснити лікарі і донині. Що стосується симптоматичної гіпертонії, то лікарі відзначають, що причина підвищення тиску у людини може бути одним з наступних: незбалансоване харчування, стреси, малорухливий спосіб життя, шкідливі звички, надмірна вага.

Причини різкого підвищення артеріального тиску

Хворі відзначають, що іноді піднімається тиску не поступово, а різко. Причини:

  • вживання міцних алкогольних напоїв, кави;
  • куріння;
  • прийом деяких медикаментів;
  • відвідування лазні, сауни;
  • великі фізичні навантаження.

У жінок

Якщо подивитися на групу ризику, то можна помітити, що в неї входять жінки після 40 років. Таке положення обумовлюється клімаксом. У цьому віці відбувається повна перебудова гормональної системи, сказывающася негативним чином на артеріальному тиску. Тому з настанням цього періоду в житті потрібно проводити профілактику серцевих захворювань і регулярно вимірювати артеріальний тиск за допомогою тонометра.

У чоловіків

Висока артеріальний тиск у чоловіків діагностують за статистикою ближче до 50 років. Впливати на розвиток даної проблеми можуть типові чоловічі звички:

  • вживання алкоголю;
  • надмірне вживання солоних і жирних страв;
  • куріння;
  • мала фізична активність, яка настає з віком.

При яких хворобах підвищується тиск

Різке або постійне високий артеріальний тиск – це не захворювання саме по собі, це один із симптомів. Тому, якщо ви виявили, що ваш тиск починає підніматися, потрібно звернутися до лікаря для обстеження. Поширеними причинами порушення роботи кровоносної системи є такі хвороби:

  • цукровий діабет;
  • захворювання нирок, наприклад, пієлонефрит, гломерулонефрит, сечокам’яна хвороба, полікістоз та інші;
  • вади серця;
  • порушення роботи щитовидної залози.

Всі ці захворювання становлять 5% від загальної кількості причин. Під іншу частку потрапляє есенціальна гіпертонія, причинами розвитку якої є перелічені вище чинники: неправильне харчування, алкоголь, малорухливий спосіб життя і т. д. Для діагностики необхідно звертатися в лікарню, де проведуть обстеження, включаючи аналіз крові, сечі, електрокардіограму, УЗД.

Фактори, що сприяють підвищенню тиску

Розглянемо кожну причину ПЕКЛО окремо:

  1. Стресові ситуації, переживання. Сучасний спосіб життя диктує людям необхідність активної діяльності. Навантаження призводять до постійної напруги, напруга – до стресу. Якщо ваше життя така, потрібно знайти для себе «віддушину».
  2. Велике вживання насичених жирних кислот. Якщо ви часто вживаєте продукти з додаванням олії, а також жири тваринного походження, то ви потрапляєте до групи ризику.
  3. Надмірне вживання солі. Сіль впливає на судини, вони стають ламкими, втрачають еластичність. Віддайте перевагу свіжим натуральним продуктам з великим вмістом калію і магнію.
  4. Вживання алкоголю. Помилково вважається, що спиртні напої знижують АТ. Короткостроковий подібний ефект від малих доз спиртних напоїв дійсно є. Однак від великої кількості випитого прискорюється серцебиття, від якого залежить артеріальний тиск.
  5. Малорухливий спосіб життя. Відсутність спорту в життя у молоді призвело до «омолодження» гіпертонії – лікарі вже перестали дивуватися, діагностуючи дане захворювання у молодих чоловіків і жінок.

Симптоми і ознаки підвищеного тиску

Гіпертонія небезпечна тим, що на ранніх стадіях відбувається безсимптомно. Про порушення АТ може свідчити почуття тривоги, легка нудота, запаморочення, безсоння. Пізніше «підключається» серце, хворий при цьому відчуває перебої роботи серцевого м’яза, біль у грудях. Пізніше з’являється пітливість, потемніння в очах, почервоніння обличчя, «кидання» в жар, порушення координації. Все це супроводжується головним болем через звуження судин головного мозку. На пізніх стадіях людина починає скаржитися на такі гіпертонічні симптоми: задишку, набряки.

Лікування

Лікарі стверджують: підвищений артеріальний тиск потрібно лікувати, навіть якщо захворювання знаходиться на самій першій стадії. Велику користь на цьому етапі принесе дотримання здорового способу життя. Хворому рекомендується скласти меню з мінімальною кількістю жирних і солоних страв. Алкоголь, кава і міцний чай потрібно виключити з раціону харчування при високому артеріальному тиску. Поліпшити здоров’я допоможуть прогулянки на свіжому повітрі, зарядка, але пам’ятайте, що ПЕКЛО від великих фізичних навантажень підвищується.

Якщо хвороба прогресує, лікар призначить медикаментозну терапію. Таблетки слід приймати, якщо артеріальний тиск тримається в районі 160/90. Людям, які мають цукровий діабет, ниркову недостатність та інші захворювання, потрібно розпочинати медикаментозне лікування при позначці в 130/85. Для зниження АТ виписуються такі групи ліків:

  • Тіазидні сечогінні засоби і сульфонамиды. До них відносять Гіпотіазид, Циклометиазид, Індапамід, Нолипрел, Хлорталідон.
  • Бета-адреноблокатори. Це Окспренолол, Карведтлол, Бісопролол, Атенолол, Метопролол, Бетаксолол та інші.
  • Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту. Сюди входять Капотен, Алкадил, Зокардис, Лотензил, Едіт, Енап, Еналаприл і т. д.
  • Сартани. Це може бути Вазотенз, Блоктран, Лориста, Лозап, Теветен, Атаканд, Твинста та інші.
  • Блокатори кальцієвих каналів. До них відносять Амплодипин, Дилтіазем, Кордипин, Верапаміл.
  • Гіпотензивні ліки центральної дії. Це Моксонідин і Клофелін.

radka.in.ua


23.02.2018 184640 6
Коментарі (6)

Сергій 2019.05.09, 21:08

При чому тут ПЕКЛО?

familyhealth 2020.03.27, 11:58

Щоб виявити захворювання, необхідно контролювати артеріальний тиск - перевіряти його два рази на день протягом чотирьох тижнів. Найкраще це робити за допомогою холтер - моніторингу. Це метод, який дозволяє оцінити серцеву діяльність в умовах дотримання звичного способу життя.

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

79
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2872
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21027
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1949
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1331 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2344

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

657

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2123

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

803

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1393
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

107
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

453
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

983
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

114
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

736
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

727
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

670
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8190
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

779 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

863
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2146 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

805