
Голова парламентської фракції партії «Слуга народу» Давид Арахамія вдарив по найчутливішому місцю генерального прокурора Ірини Венедіктової – по її гаманцю. Принаймні, після того, як 24 квітня 2020 року на сайті Верховної Ради України з’явився текст звіту очолюваної Арахамією Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування пожежі (вибухів) на складах боєприпасів, крісло захиталось від виконуючим обов’язків директора Державного бюро розслідувань Олександром Соколовим та другом і соратником Соколова, першим заступником начальника Управління СБУ в Харківській області Євгеном Русиновим.
Обидва належать до найближчого оточення Ірини Венедіктової, зокрема дружина Соколова працює на підприємстві ТОВ «Перегрін Кепітал Груп», засновником якого є свекруха Венедіктової Наталія Колесник. А зі звітку ТСК прямо витікає, що вони безпосередньо причетні до приховування інформації про справжні причини підриву 23 березня 2017 року 65 арсеналу ЦРАУ (в/ч А1352) у м. Балаклія Харківської області.
Про це пише у naspravdi.today журналіст Володимир Бойко у статті «Військовий склад у Балаклеї знову вибухнув – на цей раз політично».
Журналіст акцентує, що саме з ініціативи Арахамії у Верховній Раді України 31 жовтня 2019 року створили Тимчасову слідчої комісії для проведення розслідування пожежі (вибухів) на складах боєприпасів в м.Ічня (Чернігівська обл.), м.Калинівка (Вінницька обл.), м.Балаклія, (Харківська обл.), м.Сватове, (Луганська обл.), м.Кривий Ріг (Дніпропетровська обл.) у період з 2014 по 2018 роки.
«Зокрема у січні 2020 року ТСК стала предметно цікавитись пожежею на складі в Балаклії, тодішній в.о. директора Державного бюро розслідувань Ірина Венедіктова звернулась до Арахамії з вимогою нічого не розслідувати й діяльність комісії згорнути, що спричинило публічну сварку між нею та Арахамією. Причиною нервозності Ірини Валентинівни стало те, що Олександр Соколов, якого вона призначила заступником директора ДБР, до 17 січня 2020 року проходив службу в Управлінні СБУ в Харківській області на посаді начальника Головного відділу контррозвідки та першого заступника начальника Управління й робив усе від нього залежне для приховування інформації про справжні причини пожежі в/ч А1352. Окрім того, діяльність очолюваної Арахамією ТСК підставила під удар Євгена Русинова, який на той час обіймав посаду начальника слідчого відділу УСБУ в Харківській області і який у недалекому минулому врятував Ірину Венедіктову та першого заступника директора ДБР Олександра Бабікова від чималих неприємностей, пов’язаних з причетністю цього дуету до угруповання контрабандистів, яке, за оперативною інформацію, через Венедіктову, начебто, оплачувало написання для Бабікова дисертації на здобуття вченого ступеня кандидата юридичних наук. Завдяки підтримці Венедіктової та Бабікова Русинов мав ось-ось посісти посаду першого заступника начальника УСБУ в Харківській області, яку полишив Соколов, коли переводився в ДБР, і тому робота ТСК могла йому не тільки зіпсувати кар’єру, але й відкрити перспективу опинитись на лаві підсудних», - зазначає Бойко.
Комісія підготувала свій перший звіт, з якого випливає, що у Балаклії мав місце підрив спеціальних зарядів, які заздалегідь були закладені в землю, інформує Фіртка.
Цей звіт спростовує версію атаки російського безпілотника, яку активно підтримував тодішній Генпрокурор і Головний військовий прокурор. Проте за словами Арахамії, СБУ досі на ній наполягає.
Ініціатор ТСК Давид Арахамія зазначив, що комісія розпочала роботу з дослідження фактів по Балаклії, тому що це був найпотужніший арсенал в Східній Європі, і там країна втратила майна та боєприпасів на понад 12 мільярдів гривень.
Наразі ТСК напрацювала тільки перший звіт, у якому версія з безпілотником спростовується експертизою.
«…проти цієї версії свідчать два факти:
1.Експертиза встановила, що причиною одного з перших вибухів, з якого все почалося, був підрив спеціальних зарядів, які заздалегідь були закладені в землю. В результаті вибуху утворилась воронка, яка має величезні розміри (дивись фото). Водночас, після гасіння пожежі на території арсеналу виявлено до 10 аналогічних воронок, що свідчить про тотожний характер їх мінування.
2.Є матеріали слідства, які підтверджують, що в момент вибуху в районі Балаклії не було жодних літальних апаратів, а відомості Укравіаруху про прольот безпілотніка не витримують будь-кої перевірки та суперечать здоровому глузду», - зазначив на своїй сторінці Арахамія.
За його словами, з цих причин 17 січня ТСК прийняла рішення звернутись до Офісу Генерального прокурора щодо передачі цієї справи для розслідування іншому органу слідства.
Також направили лист Голові СБУ про те, що ТСК встановила розбіжності між версією старшого групи слідчих і реальними обставинами справи. Тобто по суті про фальсифікацію матеріалів кримінального провадження.
Але звернення ТСК залишилися без уваги і в ОГП і в СБУ. Розслідування кримінальної справи в Харківському управлінні СБУ фактично зупинилося. Тому Комісія прийняла рішення про призначення експертизи, яку провів Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз ім. М. С. Бокаріуса.
«Її результати показали, що «воронка в районі перших вибухів утворилась внаслідок фугасної дії направленого вибуху заглибленого в ґрунт заряду бризантної вибухової речовини, до складу якої входили тринітротолуол (тротил), гексоген, тетранітропентаеритрит (ТЕН), що є характерним для підривних зарядів кумулятивно-фугасного принципу дії». Судячи з розміру воронки, для цього в землю мало бути закладено два ряди (!!!) кумулятивно-фугасних зарядів по п’ять штук (!!!) у кожному. Це приблизно 760 кілограм вибухівки, якщо везти мову про, наприклад, КФЗ-1.
І таких воронок було до десяти!!!
Зрозуміло, що закласти стільки кумулятивно-фугасних зарядів неможливо так, щоб це ніхто не побачив. При цьому, їх встановлення потребує спеціальних знань та навичків. Це дає підстави припускати, що все робилося в умовах очевидності для військовослужбовців частини і не за один день. Але в матеріалах справи цього немає, а ті, хто вели розслідування, за дивним збігом обставин, після цього отримали підвищення по службі», - зазначає Давид Арахамія.
Згідно закону ТСК має надати повний звіт роботи до 1 травня 2020 року.
Та оскільки за цей час встигли повноцінно розслідувати вибухи лише на одному з 5 об’єктів і частково почали Калинівку, члени комісії планують наполягати на продовженні роботи ТСК ще на 6 місяців.