Робочу нараду щодо виконання в області Закону України «Про екстрену медичну допомогу», який набрав чинності з 1 січня 2013 року, провели сьогодні перший заступник голови облдержадміністрації Василь Плавюк та заступник голови ОДА Роман Іваницький.
Її учасниками були заступники голів райдержадміністрацій та міст обласного значення (з гуманітарних питань).
За словами Василя Плавюка, необхідність прийняття цього Закону, який «ми маємо завдання виконати і обов"язково виконаємо», передбачена Програмою економічних реформ Президента України на 2010–2014 роки. Головна мета - створити єдину вертикаль центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у кожному регіоні (така модель існує в США, Канаді, Австрії, Італії, Франції, Німеччині, Польщі та інших країнах).
Зазначалося: Законом передбачено, що система екстреної медичної допомоги складається з Центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, станцій екстреної (швидкої) медичної допомоги, відповідних бригад і відділень екстреної медичної допомоги. У наданні первинної медичної допомоги вкрай важливе значення має оперативність.
Водночас мова йшла про створення Центрів первинної медико-санітарної допомоги на місцях. Зазначалося: на разі, не усі міські та районні ради прийняли рішення про створення таких центрів та їх фінансування з місцевих бюджетів.
Центр екстреної медичної допомоги забезпечуватиме: прийняття й обробку викликів; координацію дій бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги та закладів охорони здоров’я з надання екстреної медичної допомоги; надання виїзної консультативної медичної допомоги; розрахунок необхідної кількості та планування місцезнаходження пунктів постійного і тимчасового базування бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги для своєчасного надання населенню екстреної медичної допомоги тощо.
На практиці телефонний дзвінок-виклик потраплятиме до обласної оперативно-диспетчерської служби центру. Диспетчер сформує інформацію про місце події, характер та особливості потерпілого й вид необхідної допомоги для станції екстреної (швидкої) медичної допомоги та відповідної бригади меддопомоги. Він визначить заклад охорони здоров’я, до якого бригада екстреної (швидкої) медичної допомогиперевозитиме пацієнта у невідкладному стані, в разі потреби здійснюватиме інформаційний супровід надання допомоги.
Як поінформував учасників наради директор департаменту охорони здоров»я облдержадміністрації Роман Мельник, обласну центральну диспетчерську, куди буде поступати уся оперативна інформація-виклики з області, буде розміщено у приміщенні Станції швидкої допомоги м. Івано-Франківська (лютнева сесія міськради має прийняти відповідне рішення про передачу майнового комплексу).
За пропозицією першого заступника голови ОДА Василя Плавюка, створено виїзну робочу групу з керівництва департаменту охорони здоров'я з метою вивчення на місцях ситуації зі створенням Центрів первинної медико-санітарної допомоги.
Головам РДА та міським головам міст обласного значення рекомендовано: спільно з органами місцевого самоврядування щоквартально, при перегляді бюджетів, направляти кошти на створення та функціонування центрів первинної медико-санітарної допомоги у кожному районі. Це мають бути окремі підрозділи зі своїм головним лікарем та штатним медперсоналом.
Довідково:За статистикою ВОЗ, якщо швидка приїжджає протягом 5 хвилин з моменту виклику, то можливість зберегти життя потерпілого сягає 80 %, а протягом 15 хвилин і більше – лише 5 %. Наявні в Україні середні показники смертності від впливу зовнішніх причин -130–135 осіб на 100 тисяч населення, що в 3–5 разів вище, ніж у розвинених європейських країнах. При цьому в нашій державі майже 24 %постраждалих помирають у лікарнях, а 76 – поза їх межами (на місці настання невідкладного медичного стану чи на шляху до лікарні).