Більшість українців віддають перевагу ідеї сильної держави та керівництва, ніж демократії в країні.
Про це свідчать дані опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології, передає Фіртка.
Також на тлі повномасштабної російсько-української війни зростає запит суспільства на «сильну руку».
Так, 58% громадян вважають, що для України зараз важливіший сильний лідер, ніж демократична система управління.
Тим часом 79% респондентів упевнені, що президент під час війни повинен мати можливість втрутитися у роботу парламенту та уряду для посилення оборони країни. Лише 16% вважають, що під час війни важливо зберігати розподіл повноважень.
Окрім цього, 62% українців дотримуються думки, що на час війни навіть конструктивна критика влади є неприпустимою, а всі політики та партії мають об'єднатися.
Водночас 32% все ж таки виступають за збереження політичної конкуренції — має бути конструктивна критика і можливість пропонувати альтернативні розв'язання проблем.
Майже порівну розділилися думки опитаних щодо того, чи може влада порушувати закони, якщо це потрібно для прискорення перемоги у війні: 48% вважають, що влада повинна мати таку можливість, 41% — не можна порушувати закони за жодних обставин.
Разом з тим 52% українців вважають, що після завершення воєнного стану потрібно зосередитися не на виборах, а на інших питаннях. 40% вважають, що після війни потрібно вчасно провести вільні та чесні вибори до центральних органів влади.
У питанні, що має бути більшим пріоритетом — вихід за певні межі та безпека держави чи все-таки дотримання законності — думки респондентів розділилися, і в суспільстві немає очевидного консенсусу.
З одного боку, 57% респондентів вважають, що на період війни влада має притягати до відповідальності громадян за «шкідливі» для держави погляди. Хоч і менше, але значна кількість (37%) натомість вважають, що будь-хто повинен мати можливість публічно висловлювати свою точку зору, не боячись переслідувань влади.
З іншого боку, щодо заборони діяльності політиків і партій, підозрюваних у співпраці з росією, — 47% вважають, що забороняти її потрібно за першої підозри й навіть без юридичних доказів, а 46% — що це можна робити лише за наявності надійних юридичних доказів.
Довідково: опитування провели методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) на основі випадкової вибірки.
Опитали 1 000 респондентів, які мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим), у віці 18 років і старше.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: