Найбільше мешканці західних регіонів вважають, що за співпрацю з російськими окупантами треба карати тих, хто пішов працювати в окупаційні адміністрації, бізнесменів, які платять таким псевдоадміністраціям «податки» та тих, хто отримав російський паспорт.
Про це свідчать дані опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології, передає Фіртка.
Зауважимо, що західніший регіон походження респондентів, то більш наполегливо вони вимагають покарання різних категорій населення, що співпрацюють з окупантами.
Також фіксують певну варіативність і серед інших категорій. Наприклад, молодші та українськомовні респонденти дещо більше виступають за покарання. Серед жінок і чоловіків різні форми співробітництва викликають трохи різну реакцію.
Зокрема, чоловіки дещо більше підтримують покарання керівників і тих, хто отримав російський паспорт. Жінки ж частіше говорили про покарання бізнесменів, учителів, пенсіонерів і співробітників критичної інфраструктури.
Так, українців запитали, чи треба притягувати до кримінальної відповідальності за такі форми співпраці з окупантами:
- Людина погодилася обійняти керівну посаду в окупаційній адміністрації для забезпечення життєдіяльності.
Так, що треба відповіли 70% мешканців західного регіону.
- Місцевий бізнесмен зберігає робочі місця, надає товари та послуги, але сплачує податки окупантам.
Притягувати — 63%.
- Людина на тимчасово окупованих територіях отримала російський паспорт.
Потрібно – 57%.
- Вчитель продовжує навчати дітей, але погодився проводити уроки за російською програмою.
Треба — 58%.
Детальніше в інфографіці:
Зазначимо, що серед різних категорій населення на окупованій території певний консенсус стосовно кримінальної відповідальності є тільки щодо людей, які обійняли керівні посади, і лікарів.
Зокрема, 69% українців вважають, що тих, хто працює в окупаційних адміністраціях, потрібно притягнути до кримінальної відповідальності. Коли йдеться про лікарів, то 66% проти притягнення їх до відповідальності.
Щодо інших категорій ситуація менш однозначна. Переважає вимога покарання таких категорій громадян (хоч і при значній частці тих, хто проти покарання), як місцеві бізнесмени, ті, хто отримали російський паспорт, учителі (49–52% підтримують кримінальну відповідальність, а 36–41% — не підтримують).
Водночас переважає думка про непритягнення до відповідальності пенсіонерів, які подали документи на отримання російських соціальних виплат, і співробітників критичної інфраструктури, які отримують зарплату від окупаційної адміністрації (33–37% підтримують покарання, не підтримують — 51–55%).
Довідково: опитування провели методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) на основі випадкової вибірки.
Опитали 1 000 респондентів, які мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим), у віці 18 років і старше.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: