В ІФНМУ навчатимуть терапевтів мови та мовлення (ФОТО)

В Івано-Франківському національному медичному університеті стартує програма підготовки терапевтів мови та мовлення. 

Про це журналістці Фіртки розповіли ректор ІФНМУ Роман Яцишин і засновниця та голова українського товариства "Терапія мови і мовлення" Оксана Лялька.

За словами засновниці товариства Оксани Ляльки, попри важливість цієї професії сьогодні, мало хто знає, що саме вона передбачає.

"Мабуть, багато людей не знають, що це за професія. Найпростіше зрозуміти це, розібравшись, з чим саме працює терапевт мови і мовлення.

Наприклад, коли ми спілкуємося, ми не задумуємося над словами, які використовуємо. Коли беремо ручку або олівець, просто говоримо: "Дай мені ручку" або "Дай мені олівець".

Але людина, яка має травму або ураження певних зон головного мозку, може мати труднощі з вибором правильного слова. Вона може сказати неправильне слово або ж взагалі не змогти назвати предмет, хоча розуміє, що це таке.

Часто це сприймається, як проблема з пам'яттю, але насправді це не так. Людина не забула слово, а її мозковий механізм, який відповідає за слова, не функціонує належним чином.

Терапевт мови і мовлення — це фахівець, який допомагає людям користуватися мовою і комунікувати. Крім цього, він працює з проблемами ковтання. Коли ми їмо або п’ємо, ми автоматично ковтаємо. Навіть коли не їмо, ковтаємо власну слину.

Але є люди, у яких ця функція порушена, і це може загрожувати їхньому життю. Терапевт мови і мовлення допомагає відновити і цю важливу функцію".

Оксана Лялька додала, в Україні вже зробили багато для впровадження цієї професії в систему охорони здоров'я.

Адже якщо людина не може комунікувати — це значна проблема, але якщо вона не може ковтати — це загроза життю. Тому ця професія має бути частиною сфери охорони здоров'я.

"Сьогодні ми маємо важливу місію — впровадити її в Україні. Внаслідок війни багато людей отримують фізичні та психологічні травми, зокрема, ураження головного мозку. Особливо страждають діти — вони можуть перестати говорити через стрес.

Передумови створення нашої організації виникли ще під час війни, яка почалася у 2014 році. Увесь цей час люди отримували поранення. Коли я закінчила навчання за кордоном і повернулася в Україну, то працювала з військовими.

Спочатку в госпіталі ніхто не розумів, чим я можу допомогти. Але коли з’явилися перші результати, лікарі побачили: "Він говорить!" Це сформувало нове розуміння і бачення цієї професії.

Сьогодні маємо значно більше поранених, і робота з ними є пріоритетом для нашого товариства.

У 2022 році ми запрошували фахівців долучитися до нашої організації без членських внесків, пропонували безкоштовне навчання від досвідчених терапевтів мови і мовлення з-за кордону. Однією з умов було те, що після навчання спеціалісти мали працювати з військовими в різних регіонах України".

Крім цього, як зазначили, чимало дітей через травму можуть мати порушення мовлення, зокрема мутизм або силативний мутизм.

Вибухи в цивільних закладах також можуть призводити до порушень комунікації. Військові, окрім фізичних травм, переживають сильний стрес, що може викликати заїкання. Масштаби цих проблем надзвичайно великі.

Окремо Оксана Лялька згадала про ковтання. З її слів, усі пацієнти, які перебувають на апаратах штучного дихання більше ніж 48 годин, мають ризик порушення цієї функції.

"Тому всі військовослужбовці та цивільні, які через поранення були на апаратах ШВЛ, потребують роботи терапевта мови і мовлення".

"Як ректор я щасливий сьогодні, адже відкриваємо те, що потребує сучасність. Це необхідно медицині, пацієнтам, студентам.

Кожен заклад освіти, кожен університет зараз повинен допомагати своїй державі ставати сильнішим. І, звичайно, йдеться не лише про те, щоб надати можливість отримати ще один диплом, який може бути використаний або ні. Є професії, які вкрай необхідні для нашої держави.

Справді, професія терапії мови і мовлення — це спеціалізація, що є частиною фізичної реабілітації та реабілітації загалом. Про неї мало хто знав, мало хто чув, мало хто говорив, але зараз вона вкрай необхідна.

Я, як лікар, знаю про своїх пацієнтів, які досить часто, через різні обставини, втрачають мову, можливість спілкуватися з рідними, почуватися потрібними в житті. Тому навчити людей знову говорити, знову жити, творити, любити — це наш важливий обов’язок.

Звичайно, для цього потрібні студенти, викладачі, які можуть навчати якісно, не просто за книжками, а передаючи власні знання та досвід. На жаль, сьогодні ми маємо нестачу таких фахівців.

Тому я дуже вдячний Міністерству охорони здоров’я та пані Оксані Ляці, яка допомогла нам стати частиною цієї програми", — додав ректор ІФНМУ Роман Яцишин.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розділений на два напрямки: як в Івано-Франківську працюватиме унікальний за функціональністю реабілітаційний центр (ФОТО)

Капітальні ремонти та сучасне медичне обладнання: на Івано-Франківщині відкрили реабілітаційне відділення (ФОТО)

Реабілітаційний центр для військових поблизу міського озера: як обговорювали питання на сесії Івано-Франківської міської ради (ВІДЕО) 


Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

3207
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

985
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

587
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5555
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1490
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1355

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

425

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1250

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1080

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

991
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

315
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

328
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1301
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

390
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

656
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5707
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

381
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

274
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

620 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1061
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

917