В ІФНМУ навчатимуть терапевтів мови та мовлення (ФОТО)

В Івано-Франківському національному медичному університеті стартує програма підготовки терапевтів мови та мовлення. 

Про це журналістці Фіртки розповіли ректор ІФНМУ Роман Яцишин і засновниця та голова українського товариства "Терапія мови і мовлення" Оксана Лялька.

За словами засновниці товариства Оксани Ляльки, попри важливість цієї професії сьогодні, мало хто знає, що саме вона передбачає.

"Мабуть, багато людей не знають, що це за професія. Найпростіше зрозуміти це, розібравшись, з чим саме працює терапевт мови і мовлення.

Наприклад, коли ми спілкуємося, ми не задумуємося над словами, які використовуємо. Коли беремо ручку або олівець, просто говоримо: "Дай мені ручку" або "Дай мені олівець".

Але людина, яка має травму або ураження певних зон головного мозку, може мати труднощі з вибором правильного слова. Вона може сказати неправильне слово або ж взагалі не змогти назвати предмет, хоча розуміє, що це таке.

Часто це сприймається, як проблема з пам'яттю, але насправді це не так. Людина не забула слово, а її мозковий механізм, який відповідає за слова, не функціонує належним чином.

Терапевт мови і мовлення — це фахівець, який допомагає людям користуватися мовою і комунікувати. Крім цього, він працює з проблемами ковтання. Коли ми їмо або п’ємо, ми автоматично ковтаємо. Навіть коли не їмо, ковтаємо власну слину.

Але є люди, у яких ця функція порушена, і це може загрожувати їхньому життю. Терапевт мови і мовлення допомагає відновити і цю важливу функцію".

Оксана Лялька додала, в Україні вже зробили багато для впровадження цієї професії в систему охорони здоров'я.

Адже якщо людина не може комунікувати — це значна проблема, але якщо вона не може ковтати — це загроза життю. Тому ця професія має бути частиною сфери охорони здоров'я.

"Сьогодні ми маємо важливу місію — впровадити її в Україні. Внаслідок війни багато людей отримують фізичні та психологічні травми, зокрема, ураження головного мозку. Особливо страждають діти — вони можуть перестати говорити через стрес.

Передумови створення нашої організації виникли ще під час війни, яка почалася у 2014 році. Увесь цей час люди отримували поранення. Коли я закінчила навчання за кордоном і повернулася в Україну, то працювала з військовими.

Спочатку в госпіталі ніхто не розумів, чим я можу допомогти. Але коли з’явилися перші результати, лікарі побачили: "Він говорить!" Це сформувало нове розуміння і бачення цієї професії.

Сьогодні маємо значно більше поранених, і робота з ними є пріоритетом для нашого товариства.

У 2022 році ми запрошували фахівців долучитися до нашої організації без членських внесків, пропонували безкоштовне навчання від досвідчених терапевтів мови і мовлення з-за кордону. Однією з умов було те, що після навчання спеціалісти мали працювати з військовими в різних регіонах України".

Крім цього, як зазначили, чимало дітей через травму можуть мати порушення мовлення, зокрема мутизм або силативний мутизм.

Вибухи в цивільних закладах також можуть призводити до порушень комунікації. Військові, окрім фізичних травм, переживають сильний стрес, що може викликати заїкання. Масштаби цих проблем надзвичайно великі.

Окремо Оксана Лялька згадала про ковтання. З її слів, усі пацієнти, які перебувають на апаратах штучного дихання більше ніж 48 годин, мають ризик порушення цієї функції.

"Тому всі військовослужбовці та цивільні, які через поранення були на апаратах ШВЛ, потребують роботи терапевта мови і мовлення".

"Як ректор я щасливий сьогодні, адже відкриваємо те, що потребує сучасність. Це необхідно медицині, пацієнтам, студентам.

Кожен заклад освіти, кожен університет зараз повинен допомагати своїй державі ставати сильнішим. І, звичайно, йдеться не лише про те, щоб надати можливість отримати ще один диплом, який може бути використаний або ні. Є професії, які вкрай необхідні для нашої держави.

Справді, професія терапії мови і мовлення — це спеціалізація, що є частиною фізичної реабілітації та реабілітації загалом. Про неї мало хто знав, мало хто чув, мало хто говорив, але зараз вона вкрай необхідна.

Я, як лікар, знаю про своїх пацієнтів, які досить часто, через різні обставини, втрачають мову, можливість спілкуватися з рідними, почуватися потрібними в житті. Тому навчити людей знову говорити, знову жити, творити, любити — це наш важливий обов’язок.

Звичайно, для цього потрібні студенти, викладачі, які можуть навчати якісно, не просто за книжками, а передаючи власні знання та досвід. На жаль, сьогодні ми маємо нестачу таких фахівців.

Тому я дуже вдячний Міністерству охорони здоров’я та пані Оксані Ляці, яка допомогла нам стати частиною цієї програми", — додав ректор ІФНМУ Роман Яцишин.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розділений на два напрямки: як в Івано-Франківську працюватиме унікальний за функціональністю реабілітаційний центр (ФОТО)

Капітальні ремонти та сучасне медичне обладнання: на Івано-Франківщині відкрили реабілітаційне відділення (ФОТО)

Реабілітаційний центр для військових поблизу міського озера: як обговорювали питання на сесії Івано-Франківської міської ради (ВІДЕО) 


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1351
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1033
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2051
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3537
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1329
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1314

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1644

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

479

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1122

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1284
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

323
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24242
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

491
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

373
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

601
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1488
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

665
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2150
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

573
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1450 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

601
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

517