Розділений на два напрямки: як в Івано-Франківську працюватиме унікальний за функціональністю реабілітаційний центр (ФОТО)

З 16 січня 2025 року при Лікувально-діагностичному центрі "Клініка святого Луки", що в Івано-Франківську, запрацював реабілітаційний центр.

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.

Так, реабілітаційний центр при "Клініці святого Луки" — унікальний у регіоні, адже працюватиме як частина соціально-відповідального підприємства.

Наразі відділення перебуває на стадії контрактування з Національною службою здоров'я України (НСЗУ), яка покриватиме вартість амбулаторної реабілітації для пацієнтів з різними діагнозами.

Зокрема, такий досвід співпраці між державою та Клінікою розпочався ще у 2018 році, згідно з контрактуванням по первинній ланці медицини. На цей момент 11 тисяч осіб безплатно отримують гарантовані МОЗ медичні послуги, відповідно до програми гарантій у лікувально-діагностичному центрі.

"Цей проєкт передбачав повне укомплектування реабілітаційного відділення. Обладнання, яке закупили, підбиралось спеціалістами з багаторічним досвідом з Італії.

Відбулась перша зустріч нашого Митрополита з віцепрезидентом міжнародної благодійної організації, яка працює у багатьох країнах світу. Тому ми спільно подалися на проєкт, який передбачав, власне, відкриття реабілітаційного відділення.

Здійснена колосальна робота й в інших кількох областях України, не тільки в нашому місті. Але наше місто "успадкувало" реабілітаційний центр у межах цього проєкту.

Вартість обладнання складає близько 560 тисяч євро. Найцікавішим є факт, що наші спеціалісти пройшли курси з підвищення кваліфікації в Італії.

І що також важливо, наші спеціалісти, уже працюючи тут, маючи певну практику, досвід, вони ще додатково будуть за допомогою телемедицини консультуватися, співпрацювати з їхніми італійськими колегами і розвивати свої навички.

На цей момент реабілітаційне відділення стартує з команди кількістю в 12 лікарів. І перспектива — це 18 лікарів. Потужність реабілітаційного центру дозволить нам приймати в місяць приблизно від 180 до 190 осіб.

Ми рухаємося в тому напрямку, щоб це реабілітаційне відділення розширило свої можливості по вулиці Тарнавського, у будинку, який реставрують, власне, під реабілітаційні потреби.

Якщо врахувати час від подання заявки, очікування перемоги в гранті, гарантій та процесу реалізації, який завершується в лютому, цей проєкт тривав приблизно півтора року", — розповідає відповідальний за відділ реабілітації від УГКЦ отець Віталій.

Основними напрямками в центрі вказують реабілітацію після інсульту, нейрореабілітацію, ортопедичну реабілітацію та дитячу реабілітацію.

"У реабілітаційному центрі є кабінети з унікальним обладнанням. Саме відділення має площу в 360 квадратних метрів. Воно скероване на два напрямки: неврологічні пацієнти та ортопедичні.

Усього є близько 11 кабінетів. Чому кажу "близько", тому що є такі кабінети, які розділені за різними напрямками, і вони виконують функцію окремого кабінету.

Відверто скажу, що відділення відкрите для всіх пацієнтів, які цього потребують. Тобто в нас немає поділу на військових пацієнтів чи лише цивільних. 

Кожна людина має право до нас звернутися за допомогою, і військовослужбовці в тому числі. Ми також подались на державну програму, тобто на контрактування з НСЗУ, для того, щоб могти надавати допомогу за державною програмою, безплатно.

Наразі ми в очікуванні результату, оскільки всі документи подані й ми відповідаємо всім вимогам НСЗУ. Наш пакет прийняли на розгляд", — каже завідувачка відділення реабілітаційного центру Ірина Лопушанська.

За словами фахівчині, Національна служба захисту здоров'я України чітко прописує, які послуги не може надавати реабілітаційне відділення для пацієнтів.

"Серед них є фізична терапія, ерготерапія, психологічна підтримка, а також послуги логопеда.

Тобто вже після оцінки пацієнта, який звертається до лікаря фізичної та реабілітаційної медицини, ми можемо говорити про те, які саме спеціалісти цьому пацієнту потрібні.

Якщо потрібен психолог, то значить, що ми в програму реабілітації додаємо психолога чи навіть психотерапевта, адже це різні речі. Є лікування словом, тобто це психологія.

І психотерапія — коли людина потребує вже медикаментозного лікування. Подібним чином йде поділ фізичної терапії та ерготерапії, тому що не кожен пацієнт після інсульту, після травми хребта чи ампутації кінцівок потребує цих двох спеціалістів.

Громадянам дуже часто доносять, що в пакет послуг входить фізичний терапевт і ерготерапевт. Те, як ми це чуємо, люди кажуть: "Чому я займаюся лише з фізичним терапевтом, якщо мені державою належна ще ерготерапія?".

Через такі моменти дуже важко спілкуватися з людьми, коли ми пояснюємо, що не потрібна ерготерапія: людина може бути адаптована до повсякденного життя, у неї не порушена дрібна моторика тощо", — розповідає Ірина Лопушанська.

Лікарка також пояснює, реабілітаційний центр матиме змогу приймати в місяць приблизно від 180 до 190 осіб.

"Прорахунок самого відділення по площі, за кількістю обладнання — це є від 180 до 190 пацієнтів на місяць. Тобто це є наша спроможність, нашої команди, не відділення. 

Команди, яка на цей момент в нас працевлаштована, з якою ми працюємо. І це та кількість пацієнтів, якій ми зможемо надати допомогу з реабілітації.

У самій Клініці є хірургічні стаціонари. А щодо реабілітаційного відділення, то в нас буде можливість вже найближчим часом, щоби пацієнти перебували на стаціонарній реабілітації. На цю мить, за пакетом НСЗУ, це буде амбулаторна реабілітація з можливістю перебування в стаціонарі на платній формі.

Але ми, окрім державної програми НСЗУ, наразі працюємо над проєктами, які будуть давати можливість проходити додаткову безкоштовну реабілітацію за допомогою спонсорів.

Це будуть певні категорії пацієнтів: пенсіонери, ВПО, люди, які не платоспроможні. Тому ми намагаємося докласти всіх зусиль, щоб максимально зменшити оплату пацієнтам у цьому відділенні за наші послуги.

Ми розуміємо, що реабілітація наразі дедалі більше стає потрібною людям. У зв'язку з війною дуже часто відкриваються реабілітаційні центри, де відкривають реабілітацію і для військових. Насправді пацієнтів, які потребують реабілітації, і до повномасштабної війни було багато.

Просто нікому тоді це не було так важливо. Інсульти, хвороба Паркінсона, розсіяний склероз. Ніхто не поспішав допомагати цим людям.

У нас ця ідея з реабілітаційним центром насправді виникла чотири роки тому, коли ми відкривали свою неврологічну клініку. Ми горіли тим, щоб цим людям надати допомогу. Відповідно ми йшли маленькими кроками, оскільки це є дороговартісне обладнання і це неможливо зробити в один "клік".

Коли почалася повномасштабна війна, люди усвідомили важливість реабілітації, вона стала популярною, і дуже багато бізнесменів "їдуть" на цій хвилі, кричачи, що вони відкривають реабілітацію для військових.

Але де ця ініціатива, коли навіть збільшилась кількість інсультів унаслідок стресу, повномасштабної війни, переїздів зі сходу України на захід.

У нас відбувається дуже багато медичних, різнопрофільних проблем унаслідок повномасштабної війни, які ми просто чітко не відзначаємо. Якщо стався інсульт у людини, ніхто не відзначає внаслідок чого. Просто інсульт.

Тому ми не зацікавлені в рекламі й шумі, що ми відкрили реабілітацію для військових. Просто хочемо бути корисними для тих, хто справді цього потребує. Це єдине, чого ми прагнемо за весь цей період. 

Готові допомогти будь-яким способом, навіть якщо людина звернулася без коштів: знайти для неї засоби, придумати спосіб, щоб ця людина, яка потребує, так і пройшла реабілітацію на безкоштовній основі. Ми від себе будемо робити все залежне. 

Тому для нас основна ідея — щоб ця реабілітація була найкраща, щоб допомагати цим людям якомога ефективніше", — ділиться фахівчиня.

Окрім того, реабілітацію для соціально-вразливих верств населення у новоствореному центрі забезпечуватимуть гранти, отримані в рамках різноманітних соціальних проєктів, що їх надають міжнародні партнери.

Такі донорські внески стають можливими завдяки співпраці Івано-Франківської Архієпархії з іноземними католицькими благодійними організаціями.

Як розповідають, у "Клініці святого Луки", за таким прикладом у 2024 році 11 629 людей отримали комплексне медичне обстеження у рамках різних соціальних ініціатив, 1 250 з них — діти. Також здійснили 220 хірургічних втручань різного рівня складності зі знижкою 80%.

Водночас приміщення для центру надала та облаштувала Івано-Франківська Архієпархія, а новітнім обладнанням його укомплектували іноземні партнери у рамках проєкту. Роботу нових апаратів пояснює завідувачка реабілітаційного відділення.

"Сумніваюсь, що багато людей бачили таке обладнання, яке використовуємо ми. Ми є другими в Україні, хто ним володіє. Чим ми гордимося і страшенно вдячні нашим спонсорам і клініці в італійському місті Неграр.

Це клініка Святого Дона Халабріо (IRCCS Sacro Cuore Don Calabria), за рекомендацією якої нам обрали ці апарати.

Так, в одному з кабінетів є два апарати для реабілітації. Один з них має функцію відновлення координації та балансу. Тобто на ньому займатимуться пацієнти з ампутаціями, травмами кінцівок, після інсульту. Апарат першочергово і найшвидше поставить людину на правильний баланс", — розповідає Ірина Лопушанська.

Роботу іншого апарату пояснює лікарка Юлія Валько.

"Ми можемо застосовувати це обладнання при неврологічних, травматологічних захворюваннях, наприклад, якщо є контрактури. Апарат оснащений на активну та пасивну роботу. Ми можемо обирати, яка саме нам потрібна.

У ньому також є дуже багато різних ігор, при яких людина, граючи, активно чи пасивно згинає кінцівку і так відбувається ця реабілітація", — зазначає фахівчиня.

За словами завідувачки центру, реабілітація у формі гри може даватися пацієнтові легше, як і позитивно впливати на його сприйняття лікування.

"Розуміємо, що коли реабілітація у формі гри, вона стає цікавішою для самого пацієнта. Часто буває, коли пацієнт навіть після інсульту психологічно травмований і не хоче працювати для покращення свого стану.

Такі пацієнти демотивовані, тому що в один момент їх світ просто перевернувся: усе, що вони планували, робили, готували все своє життя, в один "прекрасний" момент просто пішло шкереберть.

Апарат, який працює у формі гри, сам підбирає силу навантаження. Спеціаліст спочатку аналізує пацієнта, визначає, яка в нього патологія, налаштовує апарат.

Пацієнт тоді починає роботу з апаратом й апарат сам визначає силу кожного пальця на кінцівці. У формі гри пацієнт натискає на клавіші, щоб на екрані збирати, умовно, яблука, складати їх в кошик. І пацієнт, збираючи ці яблука, натискає кожним пальцем.

Відповідно апарат аналізує сьогоднішній день, завтрашній день і розраховує, чи додавати силу з датчиків, чи зменшувати. І таким чином непомітно пацієнт розробляє кисть руки", — розповідає Ірина Лопушанська.

Серед іншого обладнання лікарка виділяє апарат дзеркальної терапії.

"Наша гордість, він дуже актуальний в теперішній час. Нібито здається, що це все дуже просто, доступно. Бо що таке дзеркальна терапія: ти дивишся в дзеркало, воно тобі все відображає і ти починаєш працювати. Але насправді все складніше.

При ампутаціях, інсультах порушені нейронні зв'язки. Тобто нам треба, щоб мозок розумів, що нам варто робити кінцівкою. Бо навіть якщо ми будемо працювати просто самою кінцівкою, залучаючи м'язи, мозок не буде розуміти і подавати імпульс, що вона має підійматись.

Відповідно нам тут допоможе ця дзеркальна терапія. Припустимо, що в нашого пацієнта паралізована нога. Відповідно цю ногу ми виставляємо так, щоб на екрані її не було видно. Натомість ми задаємо пацієнтові вправи на робочу ногу, щоб він відтворював задані йому рухи.

Ми ці рухи відзнімаємо в зазначений термін. Відзняті ролики мають тривати декілька секунд — вони не повинні бути довгими. Коли ми відзняли цей ролик, то опускаємо екран на висоту пацієнта, щоби, коли він сидів і дивився на екран, у нього  було відчуття, що це нібито його ноги. І ми запускаємо ці ролики, де його нога у відображеному зображенні начебто рухається.

Навіть демонструючи на наших спеціалістах, як цей апарат працює, нам казали, що з'являються дивні відчуття. Дивно, бо ти сидиш, твоя нога зафіксована, але ти бачиш, що вона рухається.

Що в такому випадку працює? Це працює наш мозок. Чому були дивні відчуття? Тому що нога у спеціаліста робоча.

А коли в пацієнта ця нога не працює, апарат якраз стимулює мозок, що ця нога повинна рухатися. Це дуже крута річ, і яка, на жаль, нам стає дедалі актуальнішою у зв'язку з повномасштабною війною, оскільки випадків ампутацій побільшало.

При ампутаціях існує фантомний біль, від якого військові з ампутованими ногами страждають. Дуже складно їм в цей момент допомогти. Саме дзеркальна терапія, відновлюючи нейронні зв'язки, забирає і цей фантомний біль", — пояснює Ірина Лопушанська.

Так, за словами фахівчині, кожен апарат несе певну функцію для реабілітації.

"Ультразвук, магніт й електротерапія — це методи лікування, які додають до реабілітаційного етапу. Кожен з апаратів має свою функцію: знімає набряк, лімфостаз, запальний процес і, що найбільш важливо, знімає біль.

Якщо ж пацієнт відчуває біль, то ми не можемо проводити реабілітацію, бо він тільки зациклений  на тому, що його болить. Відповідно ми маємо зняти біль, щоб реабілітація була ефективною.

Італійські колеги попередньо нас переконали, що таке обладнання потрібне для реабілітаційного центру", — зазначає лікарка.


В урочистому відкритті 16 січня взяли участь представники італійських благодійних організацій та закладу охорони здоров'я, які долучилися до проєкту з відкриття реабілітаційного центру.

Чин освячення звершив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

"Насамперед хочу подякувати нашим друзям з Італії, яким не стали на заваді ні кордони, ні інший народ. Але ця Божа любов привела їх до нас в Україну, де потрібна допомога та підтримка.

Наша співпраця робить добре діло, бо є також люди, які не зважають на кордони, приходять вбивати, нищити та руйнувати", — вказав у своїй промові Владика Володимир Війтишин.

На відкритті відзначили грамотами тих, хто долучився до створення реабілітаційного центру: лікарів й італійських спеціалістів — за організацію гуманітарної допомоги та постійну підтримку соціальних ініціатив Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ.

З нагоди відкриття центру звернулася й заступниця голови Івано-Франківської ОВА Людмила Сірко:

"У такий важкий час, час війни, ми бачимо, як захисники та захисниці виборюють наш суверенітет. Ми повинні відстояти Україну й прославити її. Нам би це не вдалося, якби не було єдиної мети зберегти країну й за допомогою міжнародних спільнот. Дякую, що нас підтримуєте.

Ми потребуємо великої підтримки в соціальній галузі, медичній, освітянській. Дивлячись на статистику, понад 15 тисяч пацієнтів отримали реабілітаційні послуги. У рамках затвердженої спроможної мережі законтрактовано 23 медичних заклади. З них 15 — це заклади, які розгорнули понад 430 ліжкомісць.

Сьогодні ми бачимо ще понад 47 реабілітаційних центрів, які створили якраз наші релігійні організації, благодійні фонди, громадські організації. І ми бачимо, що ця ніша ще не заповнена. Нам потрібно хоча б 600 стаціонарних ліжкомісць, щоб надавати необхідні послуги.

З цих 15 тисяч пацієнтів, 40% — це наші ветерани. Ветерани, які втратили здоров'я, захищаючи нас", — зазначила Людмила Сірко.

На відкритті центру був присутній і міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.

"Це надзвичайно важливо. І це не останній проєкт, який реалізовується в нашому місті. Це показує, зокрема завдяки партнерам, як місто розвивається.

Це чудовий медичний заклад, де багато людей отримують допомогу. А те, що відкривається реабілітаційний центр, то це зараз затребувано. Ми розуміємо, що як цивільне населення, так і військові потребують реабілітації", — зазначив мер.


Довідково: центр вдалося організувати стараннями Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ у рамках італійсько-українського проєкту "Health care for safety and rehabilitation", що є частиною ініціативи, яка фінансується Італійським Агентством з питань Співробітництва в галузі Розвитку (AICS).


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В Івано-Франківську відкрили та освятили реабілітаційний центр при "Клініці святого Луки" (ФОТОРЕПОРТАЖ)

"Воїни спорту: Турнір незламності": в Івано-Франківську проведуть перші в Україні баскетбольні змагання серед ветеранів

Капітальні ремонти та сучасне медичне обладнання: на Івано-Франківщині відкрили реабілітаційне відділення (ФОТО)

Реабілітаційний центр для військових поблизу міського озера: як обговорювали питання на сесії Івано-Франківської міської ради (ВІДЕО)

Фотогалерея


Коментарі ()

25.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

305
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

1503
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

2260
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1879
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1738 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

4562 8

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

1251

На сьогодні в Івано-Франківську проживає від двох до трьох, тисяч осіб, що потребують реабілітації, і їх кількість постійно зростає – приблизно на 200-300 людей щомісяця.

423

У соцмережах широко розповсюджені так звані «захисні молитви» або «сильні молитви». 

391

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

668
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1484
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

1561
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

968
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

6839
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2192
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12538
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1849
21.01.2025

Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) – державна нагорода України, найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва.

892
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

898
20.01.2025

Дональд Трамп склав присягу та став 47-м президентом США. Церемонія інавгурації відбулась у Вашингтоні.  

665
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

1244
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

589