Українці - субетнос «русской націі»?

 

Офіційна Росія нині збирається захищати в Україні своїх «сограждан і соотечественніков». Хто відноситься до даної категорії людей?

 

Відповідь на дане питання частково дає монографія С.Д.Баранова і Д.В.Конова «Русская нация. Современный портрет» http://www.parlament-club.ru/articles,9,special,1,498.htm. (Сергій Баранов, - політичний соціолог, кандидат соціологічних наук, Дмитро Конов, - політолог, кандидат політичних наук), що нещодавно вийшла в світ в Росії.

 

Автори цієї книжки, яка рекламується на сайті парламентського клубу Державної Думи Росії, пропонують не використовувати слово «росіянин» в якості національності, (а застосовувати тільки на означення громадянства). Також вони закликають відмовитись від концепції російської нації як такої, що не виправдала себе на практиці та визнати провідну роль «русскіх», як етнічної нації, у стабільності та розвитку Російської Федерації. Вони хочуть відмовитись від «привнесеної практики багатонаціональності» на територіях, де домінує «русская» культура, і офіційно визнати національні інтереси «русской» нації за межами Російської Федерації в місцях компактного проживання «русскіх», в нових сусідніх державах. Очевидно, що вони є прихильниками концепції триєдиного російського народу: великоросів, українців і білорусів (третя глава так і називається «Субэтносы русской нации»).

 

В одному з інтерв’ю на питання «Кого ви вважаєте «русскімі?» http://russdom.ru/node/3857, С.Баранов відповів: «Ми вважаємо русскімі» тих людей, які включені в життя і в соціальні зв'язки нації. Роль ключового індикатора відіграє російська мова як рідна. Важливо також проживання в географічно цілісних російських спільнотах: державах або регіонах, місцевостях. Всі великороси СНД складають 75 % російської нації, або 136-137 млн. чоловік. Другий за значимістю субетнос - українці. Їх як мінімум 20-21 млн. чоловік , або 11 % всієї російської нації. Білорусів 10-11 млн. осіб або 5,5 % «русскіх». Прогноз щодо білорусів оптимістичний - повне приєднання до «русской» нації».

 

Якщо білорусів С. Баранов та Д. Конов включають майже цілком, то з українцями питання складне - беззастережно до «русскіх» вони відносять 15-20% українців, так званих «украінороссов», які вважають рідною російську мову і живуть у південно-східних регіонах України. Однак багатьох російськомовних «центральноукраінцев» автори також пропонують вважати «русскімі». Згідно з їх підрахунками «русскімі» можна вважати близько 40% етнічних українців.

 

У книзі можна прочитати таке твердження: «Якщо людина не є «русскім» за етнічним походженням, але поділяє цінності російської культури, вважає російську мову рідною, то вона може вважатися «русскім».

 

Якщо міркувати за цією логікою, але йти від протилежного, то у такому випадку, людина, етнічний українець (українець за походженням), яка не поділяє цінності української культури, не вважає українську мову рідною, але поділяє цінності російської культури, вважає російську мову рідною, вже не є українцем?

 

Справді, формально людина сама себе може вважати українцем, носити українське прізвище і мати запис у документах про те, що вона українець, але по суті…

 

На нинішній час мільйони етнічних українців назвали російську мову рідною, ще мільйони назвали рідною українську, але у повсякденні користуються російською, ще мільйони говорять суржиком, а їхні діти і внуки вже говорять чи будуть говорити чистою російською. Виходить, якщо в Україні не буде проводитися державна політика деколонізації і дерусифікації, то щоб ці зденаціоналізовані українці назвали себе етнічними росіянами потрібен тільки час…

 

Отже, кожен, хто називається українцем, повинен ним бути, а кожен хто хоче називатися повинен ним стати, пройшовши процес натуралізації. Кожен громадянин України - це передусім українець з усіма обов’язками, що випливають з цього статусу. Якщо це представник національної меншини, то в першу чергу він українець, а в другу чергу азербайджанець, росіянин чи узбек. Українець узбецького походження, українець російського походження і т.д. Те ж саме стосується етнічних українців за кордоном, - канадців українського походження чи росіян українського походження. Хто вони? - Передусім вони канадці, росіяни і т.д.

 

Припустимо, що ми, будуємо громадянське, безнаціональне українське суспільство, створили аморфну політичну українську націю. Але у цьому випадку застосувавши такий підхід по будови нації: 1). не ділимо людей за націями і мовами, - нас не цікавить і ми не беремо до уваги хто якої національності, якого етнічного походження і в кого яка рідна мова; 2). без обговорень приймаємо і виконуємо кілька універсальних постулатів, без яких, як підтверджує історичний досвід побудови і існування провідних європейських держав, не можливо побудувати успішну, міцну державу.

 

Отож, в державі Україна, за аналогією з іншими європейськими країнами (Німеччина, Франція, Італія, Польща і т.д.) не повинно бути громадян, котрі не володіють державною українською (німецькою, французькою, італійською, польською і т.д.) мовою.

 

В Україні (Німеччині, Франції, Італії, Польщі і т.д.) вживається офіційно і домінує у побуті нормативна літературна українська мова (німецька, французька, італійська, польська і т.д.). (Звичайно будуть діалекти, але не може бути штучної мішанини мов – суржика).

 

В Україні (Німеччині, Франції, Італії, Польщі і т.д.) є пріоритетною і домінує українська (німецька, французька, італійська, польська і т.д.) культура.

 

Україна (Німеччина, Франція, Італія, Польща і т.д.) формує і захищає свій український (німецький, французький, італійський, польський і т.д.) національний освітній і інформаційний простір, національний погляд на історичні події та їх головних персонажів…

В Росії нині пропонують скасувати національні республіки, відмовитися від формулювання багатонаціональності і зарахувати до етнічних «русскіх» усіх кого вдалося зрусифікувати, незалежно від раси, національного походження, віросповідання. А ядром «русской» нації повинні стати великороси з субетносами українців і білорусів, які рухаються до повного приєднання до «русской» нації.

 

Чи буде формуватися українська політична нація за європейським зразком, чи може ми побудуємо в Україні Росію №2 і повністю приєднаємося до «велікой русской націі»? Вибір за нами…

 

Стефанко С.


20.03.2014 Сергій СТЕФАНКО 1152 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1730
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1088
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1340 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3861 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33930
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2916

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

395

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

807

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1775

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1128
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1130
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

681
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

556
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2034
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12251
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1554
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1340
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

605
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

312
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

382
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

427
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1316