Україна може прогодувати кілька країн і заробити на цьому

 

Збідніння націй та світова продовольча криза – такими бачать майбутні виклики перед міжнародною спільнотою в ООН. Саме ці питання поруч зі стабільністю розвитку та відновлювальною енергетикою стануть головними темами Саміту Землі, який організовує ООН кожні 20 років. Цього разу він пройде у липні у місті Ріо-де-Жанейро.



Україна може відіграти важливу роль у вирішенні цих проблем і заробити на них, якщо буде правильно розвивати сільськогосподарську галузь, говорять міжнародні експерти.



«Україна має надзвичайні земельні ресурси, придатні для сільського господарства, сприятливі кліматичні умови, наближеність до моря, для експорту продукції. Тобто, Україна має всі елементи успіху», - сказав в інтерв’ю Голосу Америки координатор програм східної Європи IFAD (Міжнародний фонд розвитку сільського господарства) Абделькарім Сма. «Але країні потрібно сфокусуватися на розвитку малих сільськогосподарських підприємств. У цьому сегменті є величезний потенціал».



Для подальшого розвитку сільського господарства є два шляхи – збільшувати посівні площі, або підвищувати продуктивність. Який би шлях не обрали українські фермери, їм потрібні будуть державні гарантії стабільності та фінансова підтримка, хоча б на початкових етапах.



Сільське господарство в країнах Східної Європи може бути надприбутковим бізнесом, якщо його правильно розвивати, вкладати гроші в людей та виробництво, вважає президент американської компанії Technoserve Брюс Макнамер. Компанія займається дослідженням та визначенням найперспективніших галузей сільського господарства у країнах, що розвиваються, а потім зводить донорів з представниками малих підприємств, які працюють у визначеній галузі в країні. Головна умова – це бізнес-потенціал та прибутковість проектів.



«Головне – це визначити бізнес-можливості в регіоні, показати людям на чому вони тут можуть заробити гроші»,  – в інтерв’ю Голосу Америки сказав Макнамер. «Зараз зростає тиск на глобальне виробництво їжі, це з одного боку тиск, а з другого – можливості для підприємців, для постачальників. Утім для всього цього необхідна відповідна бізнес-атмосфера, розуміння з боку держави, яка буде підтримувати розвиток малого бізнесу та підприємців, і буде створювати відповідні закони, які не будуть душити галузь».



Співпрацюючи з такими донорами, як Фундація Біла та Мелінди Ґейтс, та американським урядом, Макнамер говорить, що оскільки вони орієнтовані на бізнес, то перш ніж братися за новий проект, вони вивчають ситуацію, щоб на сто відсотків бути упевненими, що на виході буде прибуток.



Україна має хороші перспективи стати важливим регіональним гравцем на європейському ринку. Проте поки його компанія не готова працювати з національними фермерами, тому, що потенційні втрати від політичної нестабільності вищі за можливий прибуток.



«У нас проекти в галузі сільського господарства можуть бути прибутковим бізнесом, якщо цьому не будуть заважати», – сказав Голосу Америки генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа. «Ще потрібна підтримка держави. В ЄС фермери виживають не тільки за рахунок власної праці, там 50 мільярдів євро виділяється з бюджету на підтримку галузі. Тут виникає питання: чи є у нас такі кошти щоб підтримувати конкурентоспроможність?»



В той же час міжнародні експерти говорять про необхідність інвестувати та підтримувати малі сільськогосподарські підприємства в Україні, в цьому вони вбачають можливість зменшити розрив між багатими та бідними, які можуть почати добре заробляти на сільському господарстві.



«У багатьох країнах надходження продуктів сільського господарства від малих фермерських господарств вищі ніж у великих. В цьому контексті важливо, щоб на державному рівні фермерам були створені ринкові умови праці, щоб продукція малих господарств мала доступ на національний та міжнародний ринки за достойною ціною. У свою чергу фермери повинні бути відкритішими, запозичуючи нові міжнародні практики роботи, технології та добрива», – сказав Сма.



В Україні зараз відбувається розробка закону «Про сільське господарство», який нібито має врегулювати економічні засади організації сільського господарства та збалансувати інтереси держави та виробника, проте самі представники аграрного сектора сумніваються у цьому.



«Цей закон скоріше поверне нас до планової економіки, тобто що скажуть – те й вирощуй. Єдине, що тоді, при цьому гарантували доходи. Щоб він був дієвим, там повинно бути прописано на 5 років вперед обсяг фінансування та принципи організації ринку», – сказав Лапа.



Утім, за правильної політики Україна може добре заробити на сільському господарстві, в доказ цьому експерти говорять, що торік Україна виробила 57 мільйонів тонн зерна, що на 10% перевищує найкращі радянські показники.

 

Анна Полуденко, Голос Америки


08.04.2012 Анна Полуденко 549 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

300
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13604 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1543
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

849
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6099
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1704

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

622

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1449

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1261

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1156
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

507
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

639
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1560
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

587
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

864
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5908
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13523
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

222
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

525
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

469
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

776 2