Нацбанк в останні роки рухався в правильному напрямку, що дозволило підійти підготовленими до економічної кризи, викликаної пандемією коронавірусу.
Про це в інтерв'ю НВ Бізнес заявив заступник голови НБУ Олег Чурій, пише Фіртка.
«У нас зараз перша криза, коли гривня не летить у прірву, інфляція низька, банки працюють стабільно. І це навіть при тому, що ми знижуємо облікову ставку, а уряд збільшує дефіцит бюджету. Ось це і є показник того, що в останні роки ми рухалися в правильному напрямку, проводили нормальну економічну політику і підійшли до кризи підготовленими. У 90-ті все було по-іншому, у 2008 і у 2014 році все було інакше. Або ми хочемо постійно по колу ходити?» — сказав він.
Чурій також розповів, що НБУ не має наміру емітувати кошти через викуп цінних паперів на вторинному ринку.
«Такі інструменти застосовуються переважно в розвинених країнах, де відсоткові ставки вже близько нуля. Тобто у них вже обмежений монетарний інструментарій. У нас такої необхідності немає, адже інфляція низька і ми постійно знижуємо облікову ставку, надаючи стимул економіці. Також ми підтримуємо економіку завдяки рефінансуванню. Банки можуть приймати кошти і направляти їх в економіку», — пояснив заступник голови НБУ.
За його словами, свідченням успішної політики Нацбанку став перехід від фіксованого до плаваючого курсоутворення.
«Глибокі кризи 2008 і 2014 років були в значній мірі викликані фіксацією курсу гривні на штучному рівні. Зате плаваючий курс усуває ризик накопичення серйозних дисбалансів. Це ми бачимо останні п’ять років. Гривня то зміцнюється, то послаблюється, але не падає різко в прірву, як раніше. Курс коливається, тому що в економіці постійно відбуваються зміни, і це нормально», — розповів Чурій.