
Грошові документи ОУН УПА – бофони, представив широкому загалу франківський колекціонер Михайло Коцаба. Зокрема, на виставці представлено 150 видів бофонів. Повна колекція – 305 зразків.
Бофони – скорочено від «Бойовий фонд» — грошові документи з національною символікою, символікою ОУН і УПА, із фіксованими номіналами чи без них.
Бофони видавали населенню в обмін на добровільно внесені кошти уповноважені особи Організації українських націоналістів чи Української Повстанської Армії.
Люди допомагали як готівкою (гривні, іноді злоті та рублі), так і продуктами харчування, одягом тощо. Бофони тотожні теперішнім облігаціям. Окрім суто фінансової ролі бофони також виконували агітаційну функцію, це була частина повстанської пропагандистської роботи.
«Була ідея, що коли з’явиться незалежна Україна усі бофони будуть обмінюватися на грошовий еквівалент. Номінали є і в злотих і в рублях і в карбованцях. Нажаль цього тоді не сталося» - розповів колекціонер.
Проте бофони все ж таки використовувались. Їх обмінювали на чорних ринках на ліки чи інші важливі речі. А за зберігання такого бофону можна було потрапити до концтабору у Сибірі у разі виявлення облігації органами НКВД.
Також Михайло Коцаба зазначив, що ці бофони демонструють жертовність українського народу у боротьбі з агресором, що є актуальним і сьогодні.
Колекцію чоловік збирав більше 20 років. До слова, у музеї буде ще дві виставки, які висвітлюватимуть допомогу українців січовому стрілецтву та сьогоднішній Українській Армії.
Виставка бофонів у музеї визвольних змагань буде розгорнутою два тижні.