У Коломиї розпочали руйнувати нововиявлену пам’ятку архітектури місцевого значення

Реконструкція житлового будинку на вул. Р. Шухевича розпочалися тиждень тому. Їх проводить приватний підприємець Володимир Григорчук. Представник власника будинку нас запевнив: після ремонту даху будівлі повернуть до початкового стану. Однак піднявшись на другий поверх сусіднього будинку, ми побачили зовсім іншу картину: оригінальна дахівка вже частково знищена. Поряд з ще цілою черепицею – велика купа розбитої… Ліпнина й карнизи частково позбивані.

Партеровий, цегляний будинок на вулиці Р. Шухевича побудований 1903 року, про що свідчить викована дата на фронтоні. Така сама дата викладена гранітною крихтою в проході головного входу. Колись тут містився «Юденрат» – офіційний адміністративний орган місцевого самоврядування коломийських євреїв, або як його тоді називали «кагал».

Заклад діяв до 1939 р. За німецької окупації він проіснував ще два роки, після чого усіх членів ради розстріляли нацисти. Тепер тут – приватна оселя, а ця нововиявлена пам’ятка архітектури належить трьом власникам.

Власник квартири № 2 планує на горищі влаштувати коридор, гардероб, ванну і три житлові кімнати. Відповідно, загальна житлова площа збільшиться з 95,58 м. кв. до 201,18 м. кв. Як зазначено у відповіді відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи м. Івано-Франківська, вони «не заперечують проведенню робіт з метою реконструкції в нововиявленій пам’ятці архітектури за умови погодження проектної документації з органом охорони культурної спадщини до початку будівельних робіт». Однак підпис головного архітектора Коломиї Віктора Мицая відсутній. Ми, звичайно, поцікавилися у нього, чому він документ не завірив. Пан Мицай пояснив: проект був недосконалим, тому декілька разів повертав його на доопрацювання Володимирові Григорчуку, який власне і забажав розширити власне приміщення. Тоді Володимир Григорчук просто вирішив схитрувати і, нехтуючи головного архітектора, звернувся по дозвіл безпосередньо до відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи м. Івано-Франківська.

Заступник міського голови Тарас Яворський стверджує, що всі роботи проводяться законно.

– Наше завдання – прослідкувати, щоб вони належно відреставрували будинок, – каже він. – Натепер цей об’єкт не занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України Кабінетом Міністрів України, а тому роботи проводити можна.

Однак влада, яка мала б контролювати процес ремонту нововиявленої пам’ятки, відверто кажучи, вирішила просто вмити руки. Зокрема, можновладці скористалися тим, що наразі Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» не врегульовує порядок надання містобудівних умов та обмежень, про що нам повідомили у відповіді на інформаційний запит. На наше прохання надати проектну документацію на капітальний ремонт даху міська рада «відфутболила» нас до приватного підприємства, яке розробляло цю документацію, а саме – до будівельної компанії «СВ-Престиж Буд».

Як зазначено у відповіді на наш запит, у будинку на горищі планують установити металопластикові вікна, сім дахових вікон та домурувати 60 см. для того, щоб облаштувати мансардне приміщення, що вже порушує автентику будинку і його вартість як архітектурної пам’ятки.

Натомість власник на камеру говорить зовсім інше: все залишиться незмінним. Нагадаємо, що ремонт, згідно з Законом України «Про охорону культурної спадщини» – сукупність проектних, вишукувальних і виробничих робіт, спрямованих на покращення технічного стану та підтримання в експлуатаційному стані об’єкта культурної спадщини без зміни властивостей, які є предметом охорони об’єкта культурної спадщини. Отож, вищезазначені роботи, які розпочав уже проводити один з власників будинку, руйнують автентичний стан будівлі. Якщо ремонт таки завершать, то змінять вигляд нововиявленої пам’ятки безповоротно і назавжди. На прикладі Благовіщенської церкви ми вже бачили, як здійснюються реставраційні роботи, після яких від первісного вигляду не залишається майже нічого. Коломия ж знову і вкотре втрачає те, чим гордиться і чим славиться – автентичною архітектурою.


24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

3034 30
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

10161 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

11301 24
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

5218
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

3002
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

2451

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

106

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

145

У вівторок, 20 лютого, під час зустрічі з виборцями Дональд Трамп зробив комплімент на адресу росії: «Вони перемогли Гітлера. Вони перемогли Наполеона. Це воєнна машина». Розглянемо, що за цим стоїть.

513

31% території країни під ризиком екологічного знищення через російське вторгнення, а понад 20 тисяч км² українських земель майже повністю знищені війною.

580
01.03.2024

Минулий 2023 рік став стартом аграрного розвитку в Івано-Франківській громаді. Відтак, зараз спостерігають позитивну динаміку.  

460
26.02.2024

Попри чудові якості, важливо розуміти, що грейпфрут відіграє особливу роль у взаємодії з певними ліками.

515
21.02.2024

Інфляція на споживчому ринку в січні 2024 року порівняно із груднем 2023 року на Прикарпатті становила 0,5%, в Україні — 0,4%.  

1472
01.03.2024

"Чернецтво завжди є віддзеркаленням суспільства. Люди хочуть, щоб були добрі монахи, гарно поводилися. Але середовище теж формує людину", - ділиться монах. 

635
26.02.2024

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3286
21.02.2024

Митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив ікону Гошівської Божої Матері «Цариці Карпат» чудотворною.  

1929
15.02.2024

Якщо подружжя зіштовхнулося з кризовими проблемами у сім'ї, варто звернутися для отримання підтримки та поради до різних фахівців залежно від конкретної ситуації.  

893
01.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

17511
04.03.2024

Серед тих, хто довіряє президенту Володимиру Зеленському, підтримують зовнішню політику влади 82%, тоді як серед тих, хто не довіряє — 41%.

332
29.02.2024

Вибори в Україні мають бути справді вільним вибором українців.

263
25.02.2024

Водночас президент упевнений, що союзники із Заходу не підтримують цей фейк.

580
20.02.2024

Перша інформація про те, що український президент готується звільнити Валерія Залужного, з’явилася у січні 2024 року. На той момент в Кремлі не тямили себе від радості.  

1024 2