У Коломиї розпочали руйнувати нововиявлену пам’ятку архітектури місцевого значення

Реконструкція житлового будинку на вул. Р. Шухевича розпочалися тиждень тому. Їх проводить приватний підприємець Володимир Григорчук. Представник власника будинку нас запевнив: після ремонту даху будівлі повернуть до початкового стану. Однак піднявшись на другий поверх сусіднього будинку, ми побачили зовсім іншу картину: оригінальна дахівка вже частково знищена. Поряд з ще цілою черепицею – велика купа розбитої… Ліпнина й карнизи частково позбивані.

Партеровий, цегляний будинок на вулиці Р. Шухевича побудований 1903 року, про що свідчить викована дата на фронтоні. Така сама дата викладена гранітною крихтою в проході головного входу. Колись тут містився «Юденрат» – офіційний адміністративний орган місцевого самоврядування коломийських євреїв, або як його тоді називали «кагал».

Заклад діяв до 1939 р. За німецької окупації він проіснував ще два роки, після чого усіх членів ради розстріляли нацисти. Тепер тут – приватна оселя, а ця нововиявлена пам’ятка архітектури належить трьом власникам.

Власник квартири № 2 планує на горищі влаштувати коридор, гардероб, ванну і три житлові кімнати. Відповідно, загальна житлова площа збільшиться з 95,58 м. кв. до 201,18 м. кв. Як зазначено у відповіді відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи м. Івано-Франківська, вони «не заперечують проведенню робіт з метою реконструкції в нововиявленій пам’ятці архітектури за умови погодження проектної документації з органом охорони культурної спадщини до початку будівельних робіт». Однак підпис головного архітектора Коломиї Віктора Мицая відсутній. Ми, звичайно, поцікавилися у нього, чому він документ не завірив. Пан Мицай пояснив: проект був недосконалим, тому декілька разів повертав його на доопрацювання Володимирові Григорчуку, який власне і забажав розширити власне приміщення. Тоді Володимир Григорчук просто вирішив схитрувати і, нехтуючи головного архітектора, звернувся по дозвіл безпосередньо до відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи м. Івано-Франківська.

Заступник міського голови Тарас Яворський стверджує, що всі роботи проводяться законно.

– Наше завдання – прослідкувати, щоб вони належно відреставрували будинок, – каже він. – Натепер цей об’єкт не занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України Кабінетом Міністрів України, а тому роботи проводити можна.

Однак влада, яка мала б контролювати процес ремонту нововиявленої пам’ятки, відверто кажучи, вирішила просто вмити руки. Зокрема, можновладці скористалися тим, що наразі Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» не врегульовує порядок надання містобудівних умов та обмежень, про що нам повідомили у відповіді на інформаційний запит. На наше прохання надати проектну документацію на капітальний ремонт даху міська рада «відфутболила» нас до приватного підприємства, яке розробляло цю документацію, а саме – до будівельної компанії «СВ-Престиж Буд».

Як зазначено у відповіді на наш запит, у будинку на горищі планують установити металопластикові вікна, сім дахових вікон та домурувати 60 см. для того, щоб облаштувати мансардне приміщення, що вже порушує автентику будинку і його вартість як архітектурної пам’ятки.

Натомість власник на камеру говорить зовсім інше: все залишиться незмінним. Нагадаємо, що ремонт, згідно з Законом України «Про охорону культурної спадщини» – сукупність проектних, вишукувальних і виробничих робіт, спрямованих на покращення технічного стану та підтримання в експлуатаційному стані об’єкта культурної спадщини без зміни властивостей, які є предметом охорони об’єкта культурної спадщини. Отож, вищезазначені роботи, які розпочав уже проводити один з власників будинку, руйнують автентичний стан будівлі. Якщо ремонт таки завершать, то змінять вигляд нововиявленої пам’ятки безповоротно і назавжди. На прикладі Благовіщенської церкви ми вже бачили, як здійснюються реставраційні роботи, після яких від первісного вигляду не залишається майже нічого. Коломия ж знову і вкотре втрачає те, чим гордиться і чим славиться – автентичною архітектурою.


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

778
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

775
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1590
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2215
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4194 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3197

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

196

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

425

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

367

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

837
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

606
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

650
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

936
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1046
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

653
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6238
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1730
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31743 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1511
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

740 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

700