У Коломиї розпочали руйнувати нововиявлену пам’ятку архітектури місцевого значення

Реконструкція житлового будинку на вул. Р. Шухевича розпочалися тиждень тому. Їх проводить приватний підприємець Володимир Григорчук. Представник власника будинку нас запевнив: після ремонту даху будівлі повернуть до початкового стану. Однак піднявшись на другий поверх сусіднього будинку, ми побачили зовсім іншу картину: оригінальна дахівка вже частково знищена. Поряд з ще цілою черепицею – велика купа розбитої… Ліпнина й карнизи частково позбивані.

Партеровий, цегляний будинок на вулиці Р. Шухевича побудований 1903 року, про що свідчить викована дата на фронтоні. Така сама дата викладена гранітною крихтою в проході головного входу. Колись тут містився «Юденрат» – офіційний адміністративний орган місцевого самоврядування коломийських євреїв, або як його тоді називали «кагал».

Заклад діяв до 1939 р. За німецької окупації він проіснував ще два роки, після чого усіх членів ради розстріляли нацисти. Тепер тут – приватна оселя, а ця нововиявлена пам’ятка архітектури належить трьом власникам.

Власник квартири № 2 планує на горищі влаштувати коридор, гардероб, ванну і три житлові кімнати. Відповідно, загальна житлова площа збільшиться з 95,58 м. кв. до 201,18 м. кв. Як зазначено у відповіді відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи м. Івано-Франківська, вони «не заперечують проведенню робіт з метою реконструкції в нововиявленій пам’ятці архітектури за умови погодження проектної документації з органом охорони культурної спадщини до початку будівельних робіт». Однак підпис головного архітектора Коломиї Віктора Мицая відсутній. Ми, звичайно, поцікавилися у нього, чому він документ не завірив. Пан Мицай пояснив: проект був недосконалим, тому декілька разів повертав його на доопрацювання Володимирові Григорчуку, який власне і забажав розширити власне приміщення. Тоді Володимир Григорчук просто вирішив схитрувати і, нехтуючи головного архітектора, звернувся по дозвіл безпосередньо до відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи м. Івано-Франківська.

Заступник міського голови Тарас Яворський стверджує, що всі роботи проводяться законно.

– Наше завдання – прослідкувати, щоб вони належно відреставрували будинок, – каже він. – Натепер цей об’єкт не занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України Кабінетом Міністрів України, а тому роботи проводити можна.

Однак влада, яка мала б контролювати процес ремонту нововиявленої пам’ятки, відверто кажучи, вирішила просто вмити руки. Зокрема, можновладці скористалися тим, що наразі Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» не врегульовує порядок надання містобудівних умов та обмежень, про що нам повідомили у відповіді на інформаційний запит. На наше прохання надати проектну документацію на капітальний ремонт даху міська рада «відфутболила» нас до приватного підприємства, яке розробляло цю документацію, а саме – до будівельної компанії «СВ-Престиж Буд».

Як зазначено у відповіді на наш запит, у будинку на горищі планують установити металопластикові вікна, сім дахових вікон та домурувати 60 см. для того, щоб облаштувати мансардне приміщення, що вже порушує автентику будинку і його вартість як архітектурної пам’ятки.

Натомість власник на камеру говорить зовсім інше: все залишиться незмінним. Нагадаємо, що ремонт, згідно з Законом України «Про охорону культурної спадщини» – сукупність проектних, вишукувальних і виробничих робіт, спрямованих на покращення технічного стану та підтримання в експлуатаційному стані об’єкта культурної спадщини без зміни властивостей, які є предметом охорони об’єкта культурної спадщини. Отож, вищезазначені роботи, які розпочав уже проводити один з власників будинку, руйнують автентичний стан будівлі. Якщо ремонт таки завершать, то змінять вигляд нововиявленої пам’ятки безповоротно і назавжди. На прикладі Благовіщенської церкви ми вже бачили, як здійснюються реставраційні роботи, після яких від первісного вигляду не залишається майже нічого. Коломия ж знову і вкотре втрачає те, чим гордиться і чим славиться – автентичною архітектурою.


17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1593
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3750 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269