У Калуській поліклініці з'явився новий медичний апарат

У сучасному світі ми все частіше зіштовхуємося із захворюваннями ендокринної системи. Через необізнаність, страх та неправильний спосіб життя люди не поспішають відвідати лікаря-ендокринолога, таким чином лише погіршуючи ситуацію.
Про це інформують Вікна, передає Фіртка.

Лікар-ендокринолог Калуського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Степанія Варунків розповіла про найпопулярніші хвороби ендокринної системи, інсулінотерапію та нове обладнання,  яке дозволяє виявити щільність кісткової тканини, інформують "Вікна".

Однією із найпоширеніших хвороб ендокринної системи є цукровий діабет. Симптомами захворювання є сухість у роті, спрага, різке схуднення, перепади артеріального тиску, часте сечовипускання, особливо в нічний час. Доволі часто пацієнти не звертають уваги на такі симптоми, які є по суті тривожним сигналом, яким нехтують. Зокрема часте сечовипускання люди розуміють як наслідок вживання препаратів від тиску. А влітку пиття води сприймають як звичну справу, розповіла Степанія Варунків в інтерв'ю ТРК "Незалежність".

За її словами, є певні критерії, за якими лікарі визначають, чи є в пацієнта цукровий діабет чи немає. Серед них рівень глюкози до і після їжі та рівень глікованого гемоглобіну. Дані обстеження можна пройти безкоштовно за направленням лікаря-ендокринолога в Калуському міському центрі первинної медико-санітарної допомоги.

Як наголосила лікар-ендокринолог цьогоріч з 1 жовтня змінилася система забезпечення інсуліном хворих на цукровий діабет.

"Раніше люди приходили, лікарі видруковували бланк, ставили підпис, печатку і пацієнти йшли в аптеку і отримували інсулін за державною субвенцією. Зазвичай під кінець року коштів не вистачало. Ми всі боролися з цим, просили фінансування у місцевої влади. .Зараз у світлі реформи НСЗУ взяло на себе відповідальність оплачувати  інсулін для пацієнтів, які отримують інсулінотерапію. Тепер  пацієнт звертається до ендокринолога, ми йому створюємо  електронний рецепт «Доступні ліки» і з цим повідомленням люди  ідуть в аптеку і отримують інсулін. Це зручно, адже можна отримувати ту дозу, яку людині потрібно, не доплачуючи додатково. Є випадки з мінімальною доплатою 15% за певні види інсуліну або його форми", — розповіла Степанія Варунків.

Не обійшли і хвороби щитоподібної залози, що особливо актуальні на заході Україні, адже це ендемічний регіон. Серед поширених  захворювань лікарка назвала онкологію щитовидки, гіпотрелоз, гупотериоз та інші. Йод Степанія Варунків назвала важливим елементом, який впливає на розвиток когнітивних функцій — пам'яті, уваги, інтелекту, тощо.

"Якщо ми хочемо інтелектуальне, мудре і освічене суспільство, то йодна профілактика повинна здійснюватися активно", — зазначила ендокринолог.

До речі, з 1 жовтня аналізи на обстеження щитовидки стали безкоштовними за направленням лікаря, хоча раніше були дороговартісними.

Степанія Варунків розповіла і про те, що нещодавно у Калуському центрі первинної медико-санітарної допомоги з'явилося нове обладнання — денситометр, який дозволяє побачити щільність кісткової тканини та виявити рівень кальцію в організмі. Пацієнт лягає, а під його ноги ставиться коробка, яка визначає щільність хребців та балок у кісткові тканині. Раніше такого апарату в Калуші не було, тому пацієнтів відправляли на обстеження до Івано-Франківська.


Pfizer: пігулка Paxlovid на 89% знижує ризик смерті та госпіталізації через COVID-19


12.12.2021 Іван Муканик 1149
Коментарі ()

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

230
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1548 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1810 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2634
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2372 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7604

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

377

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1088

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1160

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1946
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

328
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

707
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

945
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3151
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

974
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1999
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1052
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35198 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

326
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

534
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

675
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1002