Цікава туристична локація: у селі Богрівка відновлюють оборонну лінію часів першої світової війни (ФОТО)

На Прикарпатті вже невдовзі з’явиться нова туристична атракція, пов’язана з першою світовою війною.

Створити цікавинку планується в рамках реалізації проєкту «Австрійські ДОТи в Богрівці – свідки Великої війни 1914 – 1918 років», який впроваджується громадською організацією «Поступовий гурт франківців» спільно з комунальним підприємством Пам’ять» Івано-Франківської обласної ради та Солотвинською селищною громадою. Наукові напрацювання проєкту, а також видану в межах його реалізації брошуру учасники проєкту презентували вчора в Івано-Франківську, повідомляє Фіртка.

Як зауважив голова ГО «Поступовий гурт франківців» завідувач кафедри теорії та історії держави і права Навчально-наукового Юридичного інституту Прикарпатського національного  університету імені Василя Стефаника, професор, доктор історичних наук Сергій Адамович, проєкт реалізується в межах Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, що її впроваджує Асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна» в рамках спільного проєкту Міністерства розвитку громад і територій України, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської та Чернівецької обласних державних адміністрацій та Асоціації «Єврорегіон Карпати – Україна» «Карпатська мережа регіонального розвитку».

В центрі проєкту – мережа довготривалих вогневих точок (ДОТ) та лінія окопів, що її збудували айстро-угорські війська за часів першої світової війни у селі Богрівка Солотвинської селищної територіальної громади.

Наразі вказані фортифікаційні споруди непогано збереглися, переважно, як вважають дослідники, з тих причин, що на території села не велися інтенсивні бойові дії. В центрі проєкту – 9 ДОТв, з’єднаних лінією окопів. Найяскравішим ДОТом, який на сьогодні вже повністю очищено від ґрунту та рослинності – третій ДОТ оборонної лінії, відомий як ДОТ «Паламент».

«Об’єктом наших досліджень і реконструкційних робіт є лінія оборони – Прикарпатська лінія, як ми її називаємо. Це 9 ДОТів. Цього року ми доклали зусиль по найкрасивішому, найпотужнішом іменному (ДОТу – ред.) – він ДОТ «Паламент» - він має ім’я. Роботи ще не завершені, але ДОТ вже вже в іншому вигляді, ніж він був на початках», - розповів про проведені реконструкційні роботи Сергій Адамович.

Зі слів дослідника, крім, власне, робіт у ДОТі «Паламент», вже проведено цілу низку інших заходів, пов’язаних з розчищенням окопів – приведенням їх до того стану, як вони виглядали 100 років тому, встановлення інформаційних табличок, проведенням робіт на місцевому кладовищі, робіт з пошуку загиблих вояків тощо.

Роботи з реалізації проєкту стартували ще влітку. Втім, напевно, головною подією в ході його реалізації стала толока, що її провели учасники проєкту у ДОТі та на навколишній території в жовтні цього року. Участь у толоці взяли викладачі та студенти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, а також представники Солотвинської територіальної громади, в тому числі й учні Яблунського ліцею.

Що ж до ДОТу «Паламент», то дослідники не мають на меті відновити його первинний вигляд. Натомість головним завданням проєкту є консервація споруди – збереження її у сучасному стані для нащадків. Крім того, розглядається можливість відновлення дерев’яних між'ярусних перекриттів  фортифікаційної споруди, встановлення у ДОТі макетів озброєння айстро-угорської армії часів Великої війни, зокрема, кулеметів системи «Швацрлозе».

Значний обсяг інформації щодо Богрівського гарнізону австро-угорського війська, а також обладнаної ним лінії оборони надала директорка Яблунського ліцею Ксенія Данилюк. Саме Ксенія Василівна є авторкою брошури «ДОТи в Богрівці – свідки великої війни», яку, видану в межах проєкту також було презентовано в ході пресконференції.

«Взагалі, коли мандруєш селами Солотвинської територіальної громади, то кожне з них загадкове по-своєму: прекрасне своїми звичаями, традиціями, історією. Але якщо ми говоримо слідами Великої війни, то обов’язково Богрівку, де дійсно є, що побачити, і не тільки побачити, а й торкнутися тих свідків далеких подій часів першої світової війни», - розповідає директорка Ліцею.

До речі, саме Яблунський ліцей став першим закладом загальної середньої освіти, де відкрили перші в області профільні третій - десятий класи – профільні зі спеціалізацією «туристична справа».  Зі слів Ксенії Данилюк, учні вказаних класів вивчають, як приймати туристів, який продукт їм можна запропонувати, автентичну кухню, старовинний український одяг, готельно-відпочинкову справу тощо. Учні вказаних класів також долучились до толоки на Прикарпатській лінії оборони у жовтні цього року.

«Звичайно, дуже відрадним є те, що діти мають змогу практичні заняття проводити в тих історичних місцях, які вони відвідують. В цьому році наші діти відвідали вже багато місць. Вони подорожують Україною – не тільки Солотвинською селищною громадою, але й багатьма визначними місцями… - розповіла директорка ліцею, - Але звичайно дуже є приємним той факт, що діти зацікавлені, і вони допомагають нам як раз упорядковувати оці ж і ДОТові укріплення, тому що їм (укріпленням – ред.) понад 100 років. Ми бачимо: вони збереглися сьогодні, повірте, без жодної реставрації у такому первинному вигляді. І звичайно мені дуже приємним є той факт, що була велика можливість зібрати ті матеріали, які в нас уже були, від наших старожилів, від очевидців стародавніх тих подій наших першої світової війни….»

Як стверджує Ксенія Данилюк, чимало матеріалу про Богрівську лінію оборони дослідникам передав місцевий житель Дмитро Юрців, чий дідусь у роки першої світової війни був війтом села Богрівка.

Важливо не лише відновити фортифікаційні споруди часів першої світової війни, а й перетворити їх на цікаву туристичну локацію, яка дозволить суттєво покращити добробут Солотвинської територіальної громади, переконані на факультеті туризму Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, студенти та викладачі якого також зробили суттєвий внесок у реалізацію проєкту, зокрема й брали участь у жовтневій толоці.

«Ми ставимо собі за мету не лише відновити цей об’єкт, тобто здійснити його реконструкцію і реновацію в доброму розумінні. Тобто мається на увазі, що після реконструкції має відбутися процес консервації… Дуже добре, що йдеться про наближення цих експонатів до реальної ситуації… Але це лишень частинка тієї великої туристичної локації, яку факультет туризму буде пропонувати Солотвинській громаді до реалізації», - зауважив декан факультету доктор історичних наук Володимир Великочий.

Зі слів науковця, сьогодні на факультеті розробляються чотири бакалаврські роботи, присвячені питанню Богрівської оборонної лінії. Захист вказаних робіт планують влаштувати прилюдно, за участю представників Солотвинської територіальної громади та, зокрема, громади села Богрівка.

Брошуру «ДОТи в Богрівці – свідки великої війни» видали у видавництві "Місто НВ". Вже найближчим часом, - анонсували учасники презентації, - має вийти друком також тематичний буклет, присвячений богрівським ДОТам.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Культурні підсумки року на Івано-Франківщині: як прикарпатців та гостей області в умовах пандемії долучали до мистецтва (ФОТО)

Журнали, листівки та стрічки із вінків з могили: в Івано-Франківську відкриють музей Євгену Коновальцю (ФОТОФАКТ)

Аудіозабезпечення та спеціальні підйомники: музей у Івано-Франківську планують зробити доступнішим для людей з інвалідністю

365 сторінок болю: в Музей визвольної боротьби передали Книгу пам'яті загиблих добровольців-захисників (ВІДЕО)


31.12.2021 Сергій Білий 2383
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

390
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1748
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3255
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1177
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1204
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1262 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

299

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1149

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

992

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

426
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

361
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2520
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1262
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1352
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

577
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15214
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7511
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

367
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

812 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

501
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

411
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

499