Травень, 25. Президентські вибори в травні будуть унікальними для України

 

 

У травні буде тепліше. Ми ходитимемо у футболках і шортах. Й жодна політика внутрішня і зовнішня не стане на заваді неминучим кліматичним змінам. До двадцять п'ятого травня зміняться й суспільні настрої. Важко прогнозувати як саме, але чомусь здається, що цинізму побільшає. Принаймні жодні притомні прогнози не дають можливості у цьому сумніватись.

 

А ще двадцять п'ятого травня будуть президентські (плюс ще якісь?) вибори. Теперішня влада впевнює нас, що вони відбудуться «за любої погоди». Хочеться сподіватись, що хоча б в цьому мій скепсис не виправдається. Що до того часу не відбудеться нічого апокаліптичного й нічого замаскованого політиками під апокаліпсис. Що ті, які зараз не дотягують за соціологічними опитуваннями до впевненої перемоги, не спокусяться створити яку-небудь «травневу кризу», в прірві якої щезнуть і вибори, і легітимність будь-якої влади в нашій країні.

 

Я пробую уявити ці вибори. Вже тепер зрозуміло, що вони кардинально відрізнятимуться від усіх, які були досі. По перше, тому що всі можливі кандидати вже себе показали. Й жодні піар-технології вже не зможуть скоригувати пам'ятних нам картинок: «Порошенка на бульдозері», «трьох оппо на сцені», «Юлі на колясці». Якби вибори перенесли на осінь, то шамани-технологи ще б мали непевний шанс підфарбувати й підсвітити. Але у травні шамани будуть зовсім безсилими. Як весняні скорпіони, у хвостах яких не має трунку. Свіжа пам'ять, що б там не казали, є свіжою пам'яттю.

 

Ще одним фактором безпрецедентності майбутніх виборів стане геополітика. Нація зробила вибір, і цей вибір починає жити власним життям. Останні місяці показали, що можуть відбуватись парадоксальні речі. Що європейській вибір України може мати свою суверенну міфологію, не обов'язково узгоджену з офіційною міфологією Європи.  Що можна, прямуючи до Європи, насправді йти до себе. Але ж геополітика не вибачає самобутності, якщо, звісно, ця самобутність не підтверджена суверенними фінансовими ринками, грошима, успадкованими від мертвих імперій, міжконтинентальними ракетами і ядерними бомбами.

 

Якщо вибори, в силу зрозумілих обставин, не зачеплять Крим, то це будуть перші вибори без найпотужнішого бастіону пострадянського консерватизму. Хоча, не виключено, що громадянам України в Криму (татари паспорти з тризубом не здадуть) дозволять голосувати. Але все одно, це вже буде не те. «Іконам совка» двадцять п'ятого травня перемога не світить. Хіба що українська совкова суб-цивілізація висуне до того часу несподіваного свіжого харизмата. Ймовірність такого чуда наближається до повного «зеро».

 

Набагато більше шансів у харизматів з право-радикальної частини політичного спектру. Як би не крутили носами рафіновані інтелектуали, а народ таки скучив за «робінгудами». Електорат смертельно стомився від професійних політиків, які вимагають до себе народної поваги у специфічний спосіб. Народу набридло голосувати за конвертацію «гаварящіх мордочок» у владні повноваження. Народ прагне прямої дії. Навіть у наскрізь дрібнобуржуазному середовищі, де всі переживають за свої маєтності і запанчішені бакси, народ вітає пряму демократію у вигляді публічного побиття базарних божків.

 

Що вже й казати про центральні області України, де сотням тисяч пролетаризованих електоральних одиниць у спальних районах немає чого втрачати, окрім похмільного синдрому та хрестоматійних ланцюгів, й де все ще живе не викоренений дух української отаманщини. «Робінгуди» там в ціні. Тамтешні підлітки мріють про «калашніков» та берет польового командира, а старші дядьки після ста п'ятдесяти цитують Висоцького: «настоящих буйных мало, вот и нету вожаков». Але кадрова криза у вітчизняному Шервудському лісі, як ми знаємо, вже минула - аватарів Робіна Гуда нині показують не лише в ю-тубі, але й по зомбоящику. Чому б не віддати голос за прямо діючого кандидата? Питання риторичне.

 

Зрештою, харизмата може позичити політиці й мистецьке середовище. Чим митці гірші за спортсменів? Може дійсно, піти у фарватері студентів і підтримати Славка Вакарчука? Зі співаючим президентом і в Європу йти веселіше.

 

Хтось запитає: а що ж ЮВТ? Питання, дійсно, складне, тому що Юлія Володимирівна вміє щасливо виламуватись з прогнозованих схем. Плюс до того: на неї працює потреба у сильній владі. Попри всі демократичні переконання, запит на сильну владу невпинно зростає. Тверді патріоти хочуть не менш твердої руки для протистояння зовнішньому ворогові, дрібнобуржуазна стихія хоче захисту від ексцесів прямої демократії, закордонні партнери шукають політика, який міг би хоч щось гарантувати у нашому строкатому післяреволюційному пейзажі. Й тут всі попередження про системну контрреволюцію гаснуть у вирі страхів та не прогнозованих «розумових епідемій».

 

Насправді ми не знаємо, куди хитнуться електоральні настрої навіть в найближчі тижні. Хтось каже, що зовнішня загроза консолідує націю навколо теперішніх «раків на безриб'ї». Інші очікують на «Майдан-2», що знесе «раків» в політичне небуття. Треті знов заспівали старі пісні про «месію» і вже знайшли кілька кандидатів на німб. І в цій реальності, де кожний тиждень дорівнює чи не року попереднього політичного двадцятиліття, двадцять п'ятого травня здається далеким-далеким майбутнім. До якого ще всім нам потрібно дожити.

 

Володимир Єшкілєв,

Галицький кореспондент


Коментарі (5)

Оля 2014.03.20, 21:54
Поменшало коментів у статтях. Чотири місяці "стабільності" помітно виснажують. Отже, бажаю всім рівноваги, спокою, оптимізму
Валя 2014.03.21, 02:24
...а я бажаю всім також голоперидолу, аміналону, медазепаму та циннорезину.
Аня 2014.03.21, 10:28
Цікава стаття!
Щукар 2014.03.21, 13:00
"Хоча, не виключено, що громадянам України в Криму (татари паспорти з тризубом не здадуть) дозволять голосувати." Так там паспорти мало хто здасть - будуть отримувати пенсії та субсидії і від Росії і від України. Ляшко цікаво придумав - залишати громадянство України тим,хто засвідчить,напише заяву,що не голосував на Кримському "референдумі",тоді буде зрозуміло що це за 96,6 відсотка,які проголосували за приєднання до Росії.
Місько 2014.03.23, 07:18
Владзю!Хочаб раз менш-більш щось толкове написав.І,слава Богу,держава для тебе уже наша.Нарешті ти ідетинфікувався.Це добре!
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

874
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

808
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1286
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2668
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1459
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2218 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

782

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

830

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1726

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1723
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

442
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

518
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18429
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7550
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3723
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1120
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10837
30.11.2024

На фестивалі можна придбати книги та особисто поспілкуватись з авторами.

498
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

392
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

567
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

507
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

747