Травень, 25. Президентські вибори в травні будуть унікальними для України

 

 

У травні буде тепліше. Ми ходитимемо у футболках і шортах. Й жодна політика внутрішня і зовнішня не стане на заваді неминучим кліматичним змінам. До двадцять п'ятого травня зміняться й суспільні настрої. Важко прогнозувати як саме, але чомусь здається, що цинізму побільшає. Принаймні жодні притомні прогнози не дають можливості у цьому сумніватись.

 

А ще двадцять п'ятого травня будуть президентські (плюс ще якісь?) вибори. Теперішня влада впевнює нас, що вони відбудуться «за любої погоди». Хочеться сподіватись, що хоча б в цьому мій скепсис не виправдається. Що до того часу не відбудеться нічого апокаліптичного й нічого замаскованого політиками під апокаліпсис. Що ті, які зараз не дотягують за соціологічними опитуваннями до впевненої перемоги, не спокусяться створити яку-небудь «травневу кризу», в прірві якої щезнуть і вибори, і легітимність будь-якої влади в нашій країні.

 

Я пробую уявити ці вибори. Вже тепер зрозуміло, що вони кардинально відрізнятимуться від усіх, які були досі. По перше, тому що всі можливі кандидати вже себе показали. Й жодні піар-технології вже не зможуть скоригувати пам'ятних нам картинок: «Порошенка на бульдозері», «трьох оппо на сцені», «Юлі на колясці». Якби вибори перенесли на осінь, то шамани-технологи ще б мали непевний шанс підфарбувати й підсвітити. Але у травні шамани будуть зовсім безсилими. Як весняні скорпіони, у хвостах яких не має трунку. Свіжа пам'ять, що б там не казали, є свіжою пам'яттю.

 

Ще одним фактором безпрецедентності майбутніх виборів стане геополітика. Нація зробила вибір, і цей вибір починає жити власним життям. Останні місяці показали, що можуть відбуватись парадоксальні речі. Що європейській вибір України може мати свою суверенну міфологію, не обов'язково узгоджену з офіційною міфологією Європи.  Що можна, прямуючи до Європи, насправді йти до себе. Але ж геополітика не вибачає самобутності, якщо, звісно, ця самобутність не підтверджена суверенними фінансовими ринками, грошима, успадкованими від мертвих імперій, міжконтинентальними ракетами і ядерними бомбами.

 

Якщо вибори, в силу зрозумілих обставин, не зачеплять Крим, то це будуть перші вибори без найпотужнішого бастіону пострадянського консерватизму. Хоча, не виключено, що громадянам України в Криму (татари паспорти з тризубом не здадуть) дозволять голосувати. Але все одно, це вже буде не те. «Іконам совка» двадцять п'ятого травня перемога не світить. Хіба що українська совкова суб-цивілізація висуне до того часу несподіваного свіжого харизмата. Ймовірність такого чуда наближається до повного «зеро».

 

Набагато більше шансів у харизматів з право-радикальної частини політичного спектру. Як би не крутили носами рафіновані інтелектуали, а народ таки скучив за «робінгудами». Електорат смертельно стомився від професійних політиків, які вимагають до себе народної поваги у специфічний спосіб. Народу набридло голосувати за конвертацію «гаварящіх мордочок» у владні повноваження. Народ прагне прямої дії. Навіть у наскрізь дрібнобуржуазному середовищі, де всі переживають за свої маєтності і запанчішені бакси, народ вітає пряму демократію у вигляді публічного побиття базарних божків.

 

Що вже й казати про центральні області України, де сотням тисяч пролетаризованих електоральних одиниць у спальних районах немає чого втрачати, окрім похмільного синдрому та хрестоматійних ланцюгів, й де все ще живе не викоренений дух української отаманщини. «Робінгуди» там в ціні. Тамтешні підлітки мріють про «калашніков» та берет польового командира, а старші дядьки після ста п'ятдесяти цитують Висоцького: «настоящих буйных мало, вот и нету вожаков». Але кадрова криза у вітчизняному Шервудському лісі, як ми знаємо, вже минула - аватарів Робіна Гуда нині показують не лише в ю-тубі, але й по зомбоящику. Чому б не віддати голос за прямо діючого кандидата? Питання риторичне.

 

Зрештою, харизмата може позичити політиці й мистецьке середовище. Чим митці гірші за спортсменів? Може дійсно, піти у фарватері студентів і підтримати Славка Вакарчука? Зі співаючим президентом і в Європу йти веселіше.

 

Хтось запитає: а що ж ЮВТ? Питання, дійсно, складне, тому що Юлія Володимирівна вміє щасливо виламуватись з прогнозованих схем. Плюс до того: на неї працює потреба у сильній владі. Попри всі демократичні переконання, запит на сильну владу невпинно зростає. Тверді патріоти хочуть не менш твердої руки для протистояння зовнішньому ворогові, дрібнобуржуазна стихія хоче захисту від ексцесів прямої демократії, закордонні партнери шукають політика, який міг би хоч щось гарантувати у нашому строкатому післяреволюційному пейзажі. Й тут всі попередження про системну контрреволюцію гаснуть у вирі страхів та не прогнозованих «розумових епідемій».

 

Насправді ми не знаємо, куди хитнуться електоральні настрої навіть в найближчі тижні. Хтось каже, що зовнішня загроза консолідує націю навколо теперішніх «раків на безриб'ї». Інші очікують на «Майдан-2», що знесе «раків» в політичне небуття. Треті знов заспівали старі пісні про «месію» і вже знайшли кілька кандидатів на німб. І в цій реальності, де кожний тиждень дорівнює чи не року попереднього політичного двадцятиліття, двадцять п'ятого травня здається далеким-далеким майбутнім. До якого ще всім нам потрібно дожити.

 

Володимир Єшкілєв,

Галицький кореспондент


Коментарі (5)

Оля 2014.03.20, 21:54
Поменшало коментів у статтях. Чотири місяці "стабільності" помітно виснажують. Отже, бажаю всім рівноваги, спокою, оптимізму
Валя 2014.03.21, 02:24
...а я бажаю всім також голоперидолу, аміналону, медазепаму та циннорезину.
Аня 2014.03.21, 10:28
Цікава стаття!
Щукар 2014.03.21, 13:00
"Хоча, не виключено, що громадянам України в Криму (татари паспорти з тризубом не здадуть) дозволять голосувати." Так там паспорти мало хто здасть - будуть отримувати пенсії та субсидії і від Росії і від України. Ляшко цікаво придумав - залишати громадянство України тим,хто засвідчить,напише заяву,що не голосував на Кримському "референдумі",тоді буде зрозуміло що це за 96,6 відсотка,які проголосували за приєднання до Росії.
Місько 2014.03.23, 07:18
Владзю!Хочаб раз менш-більш щось толкове написав.І,слава Богу,держава для тебе уже наша.Нарешті ти ідетинфікувався.Це добре!
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2496
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1593 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3662
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5437
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1688
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2085

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

186

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

198

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

408

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

888
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

483
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

777
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2472 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

513
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

878
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4923
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

741
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

660
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

594
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

405
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

733
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

893 2