Трамп підриває Меркель, коли вона намагається протистояти Путіну

Канцлер Німеччини Ангела Меркель вітає президента Росії Володимира Путіна, коли він прибув на міжнародний саміт із забезпечення миру в Лівії 19 січня 2020 року в Берліні. Фотограф: Адам Беррі/Getty Images Europe


Відгуки Дональда Трампа проти Німеччини досягли аж до Москви.

Рішення президента відкликати більше чверті американських військ, розміщених у її країні, залишає канцлера Ангелу Меркель викритою в момент, коли вона посилила тиск на Володимира Путіна і його прийняли в російській столиці.

"Це плювок в обличчя Меркель", - сказав Володимир Фролов, колишній російський дипломат, який зараз є зовнішньополітичним аналітиком. "Але це в наших інтересах".

Після днів невпевненості в офісі Меркель в середу повідомили, що йдеться про відкликання. Пресофіцер Білого дому неодноразово відмовлявся підтверджувати такі дії. Але ЗМІ встановили, що дзвінки тривоги все одно звучать у Берліні, де це було сприйнято як ще один знак охолодження трансатлантичних відносин та зміщення пріоритетів у Вашингтоні.

Незалежно від того, президент США мав намір підірвати зусилля Меркель протистояти Росії, це останній приклад його спроможності стримувати європейських лідерів з непередбачуваною політикою.

На початку цього року, коли пандемія Covid-19 захопила Італію, Трамп заборонив польоти з Євросоюзу, не попереджаючи про це лідерів. У минулому він висловлював свої сумніви щодо положення про взаємну оборону НАТО, що лежить в основі безпеки континенту.

Двоє людей, знайомих з цим питанням, сказали, що колишній посол США Річард Гренелл говорив деякий час про своє бажання змусити США зменшити присутність військ у Німеччині, можливо, шляхом переведення деяких сил до Польщі або шляхом прямого розбиття рівнів військ. Але багато вищих керівників Державного департаменту дізналися, що план був офіційно оформлений на основі новин, що оголосили про скорочення.

Пітер Бейєр, старший депутат Християнсько-демократичного союзу Меркель та трансатлантичний координатор Німеччини, заявив у понеділок, що все ще не знає, чи були звіти "випробувальною кулею" чи приводом для кампанії Трампа. Якщо президент все ж таки піде далі, це означатиме "послаблення трансатлантичного союзу", - сказав він в інтерв'ю.

"Це було б не в інтересах НАТО та його членів, включаючи США, - але в інтересах Китаю та Росії", - сказав він.

Від'їзд 9 500 військовослужбовців США зміцнить несприятливу геополітичну обстановку для Меркель, а Трамп намагається організувати зустріч віч-на-віч з президентом Росії на саміті G-7 й тисне на Німеччину стосовно більш жорсткої позиції щодо Китаю, її найбільшого торгового партнера. Росію виключили з G-7 у 2014 році після того, як вона захопила Кримський півострів в Україні.

Зі свого боку Путін розглядає канцлера як кульгаву качку, оскільки вона заявила, що не буде балотуватися на перевибори, коли її четвертий термін закінчиться в наступному році, сказав Фролов.


Історія зобов'язань

Меркель, арх-прагматик, має цілу історію спроб спілкуватися з Путіним і прийшла до висновку, що варто підтримувати зв'язки з Кремлем, оскільки Росія була санкціонована ЄС щодо Криму, просуваючись вперед газопроводом Північний потік 2 через Балтію в умовах посилення ворожості з боку Вашингтона. Зараз є сумніви щодо того, чи буде коли-небудь завершено посилання на 15 мільярдів доларів США із загрозою санкцій щодо компаній, які втягнуться. Німецькі чиновники кажуть, що вони розчаровані, що натомість отримали так мало за свої інвестиції в Путіна.

На цей момент канцлер відчуває тиск на національному рівні через нові розкриття ролі російської військової розвідки в кібератаці на Бундестаг у 2015 році та страті в Берліні влітку минулого літа, а також нової напруженості в переговорах щодо України, за словами німецької чиновниці.

Меркель підкреслила нове охолодження у стосунках у зовнішньополітичній промові минулого місяця.

Росія "підтримує маріонеткові режими в частинах східної України та нападає на західні демократії, включаючи Німеччину, гібридними ресурсами", - сказала вона.

США відправляє вищих посадових осіб до Відня 22 червня на переговори про контроль над озброєнням з російськими колегами. Адміністрація Трампа хоче допомогти Москві залучити Китай до проведення ширших переговорів щодо обмеження запасів ядерної зброї всіх трьох країн.

Відносини Меркель з Путіним, який обіймав посаду офіцера КДБ у Східній Німеччині до обвалення Берлінської стіни, в кінці травня досягли межі.

Міністерство закордонних справ Німеччини викликало російського посла після того, як федеральні прокурори дійшли висновку, що російський оперативний військовий розвідник причетний до нападу 2015 року на комп'ютерні мережі в Бундестазі.

Меркель заявила, що участь Росії є "обурливою", а МЗС заявило, що Німеччина застосує новий інструмент кібербезпеки ЄС для введення цільових санкцій проти підозрюваних.

Але міністерству довелося більше обговорити з послом Сергієм Нечаєвим.


"Дуже жорстка і кривава людина"

Вбивство грузинського чоловіка 23 серпня серед білого дня в парку Клейнера Тіргартен, за декілька хвилин ходьби від офісу Меркель, спровокувало в той час відкликанню дипломатів з Берліна та Москви та Федерального прокурора Німеччини, який взяв на себе слідство. Він сказав у грудні, що є дані про причетність російської держави до цього нападу.

Поки чиновники чекають результатів розслідування, міністерство заявляє, що "прямо підготовлено до подальших заходів" проти Москви.

Німецькі чиновники, які скаржаться на те, що Росія наполягає на тому, щоб представити себе як посередника в конфлікті, а не як учасника, як нібито учасник конфлікту, ніде не веде переговорів, спрямованих на зменшення бойових дій на сході України. Позиція підриває п'ятирічний Мінський процес, який створив основу для переговорів.

Меркель вже зіштовхнулася з Путіним через вбивство у Тіргартені на саміті в Парижі в грудні, вимагаючи від Кремля передати будь-яку інформацію, яка може допомогти розслідуванню. Але вона отримала маленьку винагороду.

Путін заявив, що жертва, яка мала кілька псевдонімів і, як вважають, воювала проти російської армії в Чечні, була "бойовиком і дуже жорсткою і кривавою людиною". Німецькі чиновники кажуть, що російська допомога ще не надається.

Соціал-демократи, молодший коаліційний партнер Меркель, традиційно мали більш примирливий підхід до Росії, ніж її християнські демократи. Але навіть вони зараз вимагають від канцлера виступати за Путіна.

"Ми не можемо дозволити, щоб подібні речі траплялися на німецькій землі", - заявив в інтерв'ю Нілс Шмід, старший депутат з питань зовнішньої політики в Комітеті закордонних справ Бундестагу. "Ми не збираємось це приймати".

За матеріалами Bloomberg Politics


11.06.2020 5198
Коментарі ()

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

732
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

568
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

8996 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2656 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1971
11.04.2023
Уляна Мокринчук

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2462

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

134

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

661

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

663

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

715
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

120
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

253
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

462
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

124
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

397
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

477
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

620 1
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5733
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

201
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

370
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

458
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

462