Традиційний Філософський квартирник "Під Абсент" поговорить на тему "Трансрелігійна Велика Богиня-Праматір Всього Сущого". Бонус - презентація нової книги Володимира Єшкілєва "в тему"

 


 

В традиційний перший четвер місяця, 7 серпня, о 18.00 Традиційний Філософський квартирник "Під Абсент" поговорить на тему "Трансрелігійна Велика Богиня Праматір Всього Сущого". Традиційно за підтримки Культурологічної Фундації "ЦинамоновийХрущ", традиційно в Меморіальній квартирі художника академіка Володимира Чернявського (вул. Шевченка, 69/7).

 

Нетрадиційною під час цього засідання квартирника буде лише бонус-презентація роману Володимира Єшкілєва «Шлях Богомола. Роман про білих хорватів», який  щойно вийшов друком у видавництві «Фоліо».

 

Події в романі відбуваються у дев’ятому столітті, коли в Карпатах формувалась державапротохорватів (предків теперішніх бойків-верховинців). Уперше в Івано-Франківську роман буде презентовано саме на традиційному квартирнику «Під абсент» присвяченому індоєвропейському культу Великої Богині Праматері.

 

Придбати книжку можна вже у фірмовій книгарні «Фоліо» (площа Шептицького біля кафе «Бізе», працює щоденно, крім понеділка).

 

-------------

 

Пропонуємо уривок з роману, де йдеться про ритуали посвячення жриць Великої Богині.

 

 

Володимир Єшкілєв

Шлях Богомола

Уривок з роману

 

 

Наречених Богомола посвячували лише на вершині літа й лише у головному храмі Триликої, схованому в надрах Царської землі[1]. Колись тут, між двома морями, ховали скіфських володарів і верховних жриць із священного роду Йіми. Курган з храмом в плані нагадував велетенське, покладене горілиць, жіноче тіло. Дві конічні вершини позначали її груди, шлях до святилища йшов між довгих пагорбів-ніг і приводив до кам’яного лона.

Там, під конічним склепінням, горіли ароматні смолоскипи. Всі три лики богині дивились на ритуал. Давні майстри зробили їх із золота – променисто-сонячну Карну-Савру, непримиренну, закуту у лев’ячу подобу Карну-Ашу і заглиблену у свої сни Карну-Морану. Тільки у цьому святилищі  аватари богині витримували присутність одна одної. Тільки тут вони забували про своє суперництво, що сягало темного лона часів. Витримували і забували заради наречених свого спільного сина.

Їх приводили сюди перед світанком, ретельно вимитих, намащених сандаловим маслом та загорнутих у сніжно-білі вісонові полотна. Кожна у лівій руці тримала гілку терену. Їхні правиці були зв’язані однією довгою червоною мотузкою. Попереду йшла стара жриця з титулом Садгани – «тієї, що веде до мети». Мотузка, що єднала наречених Богомола, тричі обвивала поперек Садгани. Через кожні три кроки стара промовляла:

 

Вахана, вахініг, ар-вагні,

Проведи, огорни, опали-освяти

 

Перед аватарами Триликої наречених розгортали, щоби богиня могла сама переконатись: жодного ґанджу, жодної вади немає в тілах призначених її сину.

Наречені були не худими і не товстими, не високими і не низькими. Їхнє волосся не було ані грубим ані м’яким, їхні груди не спокушали надмірними розмірами, проте й не потребували пошуків.  Шкіра наречених не дратувала мармуровою білизною і не принижувала спостережника плебейською засмагою. В кожної з них не було ані гнилого ані дірявого зуба. Їхню цноту дослідили і підтвердили пильні служниці Триликої. Природні запахи їхньої плоті були приємними, а голоси – мелодійними. Всіх їх єднала незрима та неозначена сила, що виходила з юних тіл. Якби на ритуалі опинився чоловік, він би відчув цю силу як непереборну хіть, хоча сутність-вастуа її була незмірно глибшою за енергії статевого потягу.

 

Й цього ранку все було як завжди.

Жриць богині наповнювали священний дрож і священна радість. Дрожем їхні тіла відкликались на вастуа наречених, підтверджуючи, що вибір був зроблений правильно, що й цього року син Триликої буде тріумфувати в насолоді своїй і явить силу свою племенам і народам Великого Степу.

Цілу ніч жриці виконували біля святилища і в середині храму складні ритуали, готуючись до приходу наречених, проте жодний паросток втоми не виріс в їхніх тілах, не лише в молодих, але й у тих, чий вік наближався до столітнього. Час від часу вони прикладались до золотих і срібних чаш з напоєм, котрий в цих краях називали сомою. Хоча напій цей був животворним і незмірно збільшував сили жриць, він не був тією правдивою сомою давніх часів, що її вживали великі посвячені минулого від Кайшавани до Заратуштри.

Секрет тієї старої соми було втрачено.

І ще багато чого, про що не згадували.

Попри всі древні втрати, ритуал ретельно відтворював святощі, встановлені тисячоліття тому. Жриці, збуджені новою сомою, наснажені  вастуа юної і досконалої плоті, що наближалась до храму, співали належні закляття і водили належні процесії. Кожне слово у цих закляттях, кожен крок, жест і оберт у цих подорожах незмінно повторювались з року в рік вже майже шістнадцять століть, від того часу, коли служителі Триликої прийшли на береги теплих морів з півночі, знайшли тут прадавні святища і згаслі вівтарі своїх предків, відновили їх, освятили великими жертвами і запалили в них негасимі вогні Атраваджри[2].

 

Коли три наречені Богомола вклякли перед трьома золотими ликами, молода жриця з титулом Кшайя[3] загасила всі смолоскипи, покрила запоною священний вогонь і святилище опанувала темрява. В ній виникли судомні звуки, немов невидима жінка стогнала від збудження і задоволення.

Цей хтивий стогін покрили дзвінкі слова закляття:

 

Ми починаємо ясне промовляння букв:

Акшура-шудши, акшара вамітрей.

Ми знаємо Ненароджену, яка народила.

 

В її сині немає потворності, немає вади, немає безсилля:

Ртай віграхата, ртай аманава.

Він швидший за найшвидшу здобич.

 

Три наречених стоять біля ложа його весільного:

Першу звуть Амба, другу – Амріта, третю – Арата.

Всі вони досконалі і немає в них жодної анхалами-вади.

 

Вони ясно промовляють його ім’я:

Гадагхад.

І присягають йому у вірності.

 

Вони з побожністю відкривають лона свої, нехай увійде:

Бгада-вахаді!

І ми замовкаємо там, де всі промовляння зайві.

 

Та з наречених, що вклякла перед ликом Морани, відчула як до неї наближається хтось настільки гарячий, що його доторк висушив суміш поту і масла поміж її ногами.

«Я – Арата, твоя наречена!» - назвала вона свій ритуальний титул і відчула проникнення в себе. Це проникнення було сухим і блискавичним, немов кінцівка велетенської комахи перевірила її цноту. Вона очікувала чогось іншого, страхітливішого і величнішого. Її готове до жертовного болю і жертовної насолоди тіло розчаровано розслабилось.

Жар відступив, натомість вона відчула запах жінки.

«Кшайя!» - впізнала вона запах жриці, знов напружилась до тремтіння, вигнула спину так, що соски торкнулись підлоги. В ритуалах Триликої Кшайя уособлювала всеперемагаючу нестримну хіть. Вважалось, що для отримання насолоди у її тіло могли входити сутності та духи найвищих рангів. Про ритуальну увагу Кшайі мріяла кожна служителька богині. Але жриця лише торкнулась її обличчя і відступила у морок, туди, де хтось схлипував і стогнав.

Темрява наповнилась рухом. Згущення сили насунули зусібіч, звузили простір святилища. У стисненому мороці наче заворочалась чорна гаряча хмара, де зливались енергії, поверхні та секреції людської і нелюдської плоті. Здавалась, невидима оргія оточила Арату. Проте вона не відчула жодного доторку, жодного дихання.

«Напевне, пристрасть Богомола пролилася на інших наречених і жриць, - зміркувала Арата, - а я йому не сподобалась... О, милосердна богине, що ж тепер буде зі мною?»

Її затерплими долонями, що спирались на кам’яні плити підлоги, пробігла кусюча хвилька, немов під ними виросли кристалики солі. Спазм здавив горло.

Звуки, що линули з невидимої хмари, раптом зникли.

Повітря зрушилось, немов у святилище залетів нічний вітерець. Згущення сили відступили, темний простір розімкнувся. Десь високо, під самою вершиною храмового склепіння зашаруділи крила кажанів. Чиясь нестерпно важка присутність залишила храм, повернулася до свого правічного лігва.

За мить перед ідолом Марани спалахнуло світло. Смолоскип горів дивним зеленим полум’ям, світло якого стікало золотими віями богині немов гаряче жертовне масло. Арата відчула різкий запах настою з кошачого кореню[4].

-          Ти посвячена дружина Великого Богомола! Вшануй богиню, що довірила тобі свого сина! – промовили над нею.

«Хто дружина? Я?» - тіло Арати випередило її розгублений розум і підвелось з колін.

Незнайома їй жриця у червоному вбранні простягнула Араті жертовну чашу-пуруг, наповнену темною рідиною. За формою пуруг нагадувала квітку шафрану й мала вісім пелюстків, помальованих у бірюзове. На кожному з них накреслили імена богів.

«Посвячена! Він обрав мене!» - щось тепле підкотилось до горла Арати, вона зусиллям волі змусила вологу завмерти в кутиках очей. Дрож пройшов її тілом, що раптом відчуло вологий холод підземелля. Золоте обличчя нічної автари Триликої мружилось в обіцяючому зеленому світлі і чекало на шанування.

І не було марним це очікування.

 

 

[1] Царська земля – піденно-східна частина сучасного Керченського півострова.

[2] Вогні авестійського бога Атри.

[3] Кшайя – у ведичній та авестійській традиціях означає одночасно «мирську насолоду» і «кармічно забруднене задоволення».

[4] Кошачий корінь – valerianaofficinalis.

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Традиційний Філософський Квартирник "Під Абсент" погляне зі Сходу на Захід: Ошо і його "Гірчичне зерно"

Традиційний Філософський Квартирник "Під Абсент" обговорить філософію Пєлєвіна за романом "Чапаєв і Пустота"

Традиційний Філософський Квартирник "Під Абсент" зустрінеться на тему «Синхронічність та архетипи Карла Густава Юнга»

Традиційний Філософський Квартирник "Під Абсент" зустрінеться на тему «Індійська філософія. Доля - наперед-визначеність чи продукт волі і бажань»

Традиційний Філософський Квартирник "Під Абсент" зустрінеться на тему «Фрідріх Ніцше та сучасність»

Традиційний Філософський Квартирник "Під Абсент" зустрінеться на тему «Шопенгауер. Світ як воля і уявлення»

На Традиційному Філософському квартирнику "Під Абсент" поговорять про "Філософію влади в творах Джона Рональда Руела Толкіна"

Традиційний Філософський квартирник "Під Абсент" розгляне тему: "Карма: механізм чи філософія?". 

Традиційний Філософський квартирник "Під Абсент" поламає голову над питаннями, які вводять "в ступор" не одне покоління філософів

Сьогодні - 1 річниця "Традиційного Філософського квартирника "Під Абсент". Квартирник розгляне тему "Метафізика від Арістотеля до Гайдеггера і Постмодерну"

Традиційний філософський квартирник "Під абсент" звернеться до "філософії барокко" Бенедикта Спінози

Традиційний філософський квартирник "Під Абсент" звернувся до філософії Карлоса Кастанеди. Цього разу "під текілу"

Напередодні 8 Березня в Івано-Франківську "Під абсент" говорили про жіноче начало світобудови (аудіофайли)

В Івано-Франківську на Традиційному філософському квартирнику «Під абсент» звернулися до індійської філософії

 В Івано-Франківську "Під абсент" поговорили про Час та Різдво

Традиційцний філософський квартирник "Під абсент" повернеться до класики "жанру"

Екхарт Толле і його бачення Шляху

В Івано-Франківську на Традиційному філософському квартирнику "Під абсент" говорили про "hic et nunc ". Дісталося і Фейсбуку


06.08.2014 776 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

121
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12839 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1470
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

801
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5970
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1653

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

576

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1398

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1209

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1110
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

464
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

588
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1505
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

536
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

813
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5852
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13165
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

463
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

427
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

739 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1189